HYGGE – DUŃSKI SPOSÓB NA SZCZĘŚCIE - Odkrywamy Zakryte
HYGGE – DUŃSKI SPOSÓB NA SZCZĘŚCIE

Hygge to najprościej tłumacząc „duński sposób na szczęście”. Czym charakteryzuje się ta filozofia szczęścia? Czy można czerpać radość z najprostszych rzeczy? Zapraszamy do lektury.

Filozofia szczęścia

Hygge to filozofia szczęścia charakteryzująca się w odnajdowaniu radości w prostych rzeczach dnia codziennego.

To pozytywne nastawienie do życia, równowaga, bezpieczeństwo, przytulna wygoda, styl życia propagowany w szczególności przez Duńczyków.

Samo słowo „hygge” oznacza „wygodę” i przede wszystkim odbiega od konsumpcyjnego modelu życia oraz aspektu materialnego.

Ważne aspekty hygge to nastrój oraz dusza i stan umysłu.

Hygge to ciepło rodzinnego ogniska, to czerpanie radości z bycia w otoczeniu bliskich ludzi, to celebrowanie wolnego czasu w dobrym towarzystwie z ludźmi o pozytywnej postawie.

W filozofii tej ważne są także detale takie jak dobre jedzenie, dbałość o nastrój, świece, degustacja wina, dobra spokojna muzyka, zapach.

Wszystko, co odbieramy zmysłami, powinno być wyważone i spokojne, a każdy uczestnik powinien czuć się zrelaksowany i odprężony, a przede wszystkim czuć się swobodnie, bez usztywnionych zachowań, w zgodzie ze sobą.

Jest to niezwykle ważne, gdyż daje poczucie odprężenia, ucieczki od spraw codziennych od chaosu, zgiełku i zwykłych przyziemnych spraw.

Duński sposób na szczęście

Czy hygge się sprawdza?

Cóż… Duńczycy są od lat jednym z najbardziej szczęśliwych narodów ze względu na pogodne usposobienie i zdystansowane podejście do siebie oraz do życia.

W myśl hygge cieszą się  nie na pokaz i okazują radość z najprostszych rzeczy: z zapachu wiosennego deszczu, zapachu liści, płatków śniegu, pięknie nakrytego stołu, spaceru z psem, pieczeniu ciasteczek, pachnącej kąpieli, relaksującej muzyki itd.

Hygge nie ma dosłownego znaczenia, to my mu je nadajemy poprzez czerpanie radości z tego co posiadamy.

Wtedy nabiera on właściwego, pożądanego znaczenia, bo dla każdego ta filozofia szczęścia będzie interpretowana inaczej.

Warto pamiętać, że hygge musi dawać nam uczucie wolności, gdy jesteśmy w miejscu, gdzie chcemy być i czujemy całą jego energię.

Może być to leśna ścieżka, pustkowie, szczyt górski, wybrzeże albo weranda, ciepły koc i kubek kawy…

Sama wewnętrzna radość z bycia tu i teraz, spędzanie czasu tak jak lubimy, bez przymusu, w atmosferze spokoju – jest doskonałym sposobem na osiągnięcie szczęścia.

Hygge to kwintesencja wewnętrznego spokoju, to dystans to świata i samego siebie.

⇒ Czytaj także: 10 ZAKAZÓW FENG SHUI, KTÓRE WYPEŁNIĄ DOM SZCZĘŚCIEM

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.