INTELIGENTNA TKANINA ROZPOZNA JEDZENIE I PRZYPOMNI O NAŁADOWANIU BATERII

Inteligentna tkanina to pomysł badaczy Microsoftu. Pracują oni nad tworzeniem materiału, który będzie mógł identyfikować obiekty, z którymi ma kontakt. Wyobraź sobie np. spodnie, które przypominają ci o poziomie naładowania noszonego w kieszeni telefonu albo obrus, który zasugeruje rodzaj posiłku z położonych na nim produktów. Są to jedne z futurystycznych aplikacji, które inżynierowie Microsoft chcą wdrożyć w związku z nową technologią.

W ciągu ostatniej dekady kilka firm podjęło próby stworzenia specjalnej elektroniki z giętkich materiałów.

Do tej pory większość wysiłków zmierzających do połączenia elektroniki z giętkimi tkaninami koncentrowała się na tkaninach przeznaczonych do noszenia.

Podejmując nowe działania, zespół naukowców z Dartmouth College, współpracujący z Microsoft Corp., opracował wrażliwą na kontakt technikę rozpoznawania obiektów o nazwie Capacitivo do tworzenia interaktywnych tkanin używanych do wytwarzania innych produktów, takich jak obrusy i pokrycia mebli.

Ich zamysłem było uświadomienie takim powierzchniom tego, co zostało na nich umieszczone, a następnie wykorzystanie tych informacji do świadczenia usługi.

Umieszczenie różnorodnych owoców na stole nakrytym eleganckim obrusem mogłoby na przykład pozwolić powiązanemu urządzeniu, takiemu jak smartfon lub inteligentny głośnik, zasugerować różne posiłki, które można by przygotować przy użyciu tych owoców.

Naukowcy zauważają, że wcześniejsze wysiłki innych osób, mające na celu wytworzenie podobnych produktów, opierały się na tworzeniu tkanin, które mogły rozpoznawać metalowe przedmioty.

Dzięki ich wysiłkowi opracowali technikę, która sprawdza się w przypadku przedmiotów niemetalowych, takich jak żywność i płyny.

inteligentna-tkanina.jpg

Ich technika polega na wpleceniu siatki elektrod w tkaninę przymocowaną do tekstylnego podłoża.

Zintegrowane czujniki wykrywają zmiany pojemności elektrod, gdy wpływa na nie obecność obiektu.

Tkanina jest następnie podłączana do systemu głębokiego uczenia i trenowana do rozpoznawania obiektów.

Łącząc w ten sposób wykrywanie ze sztuczną inteligencją, naukowcom Microsoftu udało się stworzyć tkaniny, które mogą rozpoznawać niemetalowe przedmioty, takie jak żywność i płyny, oraz typowe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak książki, miski lub świece.

Jak dotąd wyniki są przekonujące, a Capacitivo dokonał dokładnej identyfikacji w 94,5% przypadków w testach obejmujących 20 różnych obiektów.

Chociaż system miał problemy z rozróżnieniem różnych rodzajów płynów – nie zawsze skutecznie odróżniając piwo od mleka – Capacitivo był jednak w stanie ustalić, czy pojemnik był pełny, czy pusty, a nawet czy ziemia była sucha, czy mokra w przypadku małej rośliny w doniczce.

Korzystając z tej technologii, inteligentny obrus mógłby zatem przypominać użytkownikowi o podlewaniu roślin.

Można sobie wyobrazić wiele innych zastosowań dla tkaniny Capacitivo.

Na przykład, przepis na smoothie może być zasugerowany użytkownikowi na podstawie tego, jakie owoce lub warzywa zostaną umieszczone na stole.

Naukowcy przekonują, że technologię inteligentnej tkaniny można wykorzystać na wiele sposobów.

Pytanie jednak, czy powierzając swoje życie sztucznej inteligencji, sami nie stracimy tej, którą jeszcze posiadamy…

⇒ Czytaj także: CZY SMAK POTRAW ZALEŻY OD SZTUĆCÓW I NACZYŃ?

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.