IZRAELSKIE KOLEJKI PO POLSKIE OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i paszport – tak można w skrócie ująć starania izraelskiej społeczności o możliwość stania się… Polakami. Naród, który planuje utworzyć w Polsce Nowy Izrael, masowo stoi w kolejce po paszporty i potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. I dostają je, nawet wtedy, gdy nie wiedzą, gdzie leży Polska…

Polscy emigranci

Na stronie obywatelstwo.eu w zakładce „Polscy emigranci” czytamy:

Można stwierdzić, że Polacy są narodem emigrantów. Już od ponad 2000 lat kolejne fale emigrantów opuszczały i wciąż opuszczają Polskę. Chociaż wielu Polaków mieszkających za granicą i ich potomkowie tracili kontakt z ojczyzną, to mimo to, zgodnie z polskim prawem w większości przypadków zachowali oni obywatelstwo polskie.

Dotyczy to nie tylko osób, które wyjechały z Polski, ale również ich dzieci, wnuków, prawnuków itd. Jeżeli jesteś więc emigrantem z Polski bądź też był nim jeden z Twoich przodków, być może posiadasz obywatelstwo polskie i możesz uzyskać polski paszport. Warto to sprawdzić. W tym celu należy wystąpić o poświadczenie obywatelstwa polskiego. Jest to najkrótsza droga do uzyskania polskiego paszportu.

I właśnie z tej możliwości w ostatnich latach masowo korzystają Żydzi.

Przyjrzyjmy się liczbom

W marcu 2018 r. poseł Marek Jakubiak zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o przedstawienie informacji na temat liczby polskich paszportów wydanych przez ambasadę RP w Izraelu w latach 2002-2017, z wyszczególnieniem odnośnie każdego roku.

Dane te miesiąc później przedstawił podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

I tak w kolejnych latach wydaliśmy w Tel Awiwie następującą liczbę paszportów:

2002 – 836;

2003 – 1 339;

2004 – 1 175;

2005 – 1 149;

2006 – 700;

2007 – 752;

2008 – 1 055;

2009 – 1 060;

2010 – 2 058;

2011 – 1 823;

2012 – 2 045;

2013 – 1 398;

2014 – 2 526;

2015 – 3 728;

2016 – 3 562;

2017 – 3 530.

Z powyższego wynika, że łącznie wydano 28 736 paszportów, z czego liczba ta drastycznie wzrastała w latach 2014-2017, kiedy to w ciągu zaledwie 4 lat wydano prawie połowę wszystkich dokumentów.

żydzi-polskie-obywatelstwo.jpg
foto.123rf.com

Obywatelstwo na wagę złota

Nie wszystkie osoby, które otrzymują paszport, uzyskują obywatelstwo, ponieważ część po prostu wymienia dokument na nowy, kiedy upłynie termin ważności.

Jednak jednocześnie część z tych, którzy otrzymują obywatelstwo, nie ubiega się od razu o wydanie paszportu.

Według danych Polskiej Agencji Prasowej w 2009 r. Polsce przybyło ponad 1000 obywateli w Izraelu, podczas gdy w tym samym czasie wydano 2 397 paszportów.

W 2010 r. zaś w Izraelu miało przybyć nam już ponad 2 tys. obywateli, spośród których prawie wszyscy otrzymali paszporty.

Podkreśla to tylko fakt, że z roku na rok nie tylko coraz więcej osób ubiega się o wymianę paszportu, ale i o jego wydanie po raz pierwszy.

Polskie obywatelstwo jest dla Izraelczyków o polskich korzeniach na wagę złota, daje im otwartą drogę do życia w każdym z państw Unii Europejskiej i możliwość korzystania z wszelkich prawa przynależnych obywatelom państw członkowskich.

Żydzi mogą więc podejmować pracę zarobkową, studiować, prowadzić własne biznesy, inwestować do woli, bez żadnych ograniczeń, które nakładałby na nich brak polskiego obywatelstwa.

Nic dziwnego, że po polskie paszporty ustawiają się kolejki.

W izraelskiej kolejce

Już w 2012 r. w artykule „Israelis line up for Polish citizenship” dziennikarz Itamar Eichner informował o długich kolejkach po obywatelstwo przed polskim konsulatem w Tel Awiwie.

Bardzo interesującym jest fakt, że aż 55 proc. wnioskodawców o polski paszport to trzecie pokolenie przybyłych z Polski Żydów.

Dodatkowo tylko jedna na dwadzieścia osób ubiegających się o uznanie obywatelstwa mówiła po polsku, a i tak przez 9 lat (2004-2013) polski konsul nie odrzucił ani jednego wniosku, chociaż prawo uznania cudzoziemca za obywatela polskiego takiej znajomości wymaga:

[…] cudzoziemca ubiegający się o uznanie obywatelstwa polskiego jest obowiązany posiadać znajomość języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem, świadectwem ukończenia szkoły w Rzeczpospolitej Polskiej lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.

Są także osoby, które nawet nie wiedzą, gdzie leży Polska.

Powszechność braku znajomości języka polskiego u Żydów ubiegających się o polskie obywatelstwo nie jest niczym nowym, dlatego bardzo dobrze prosperuje i zarabia na tym biznes kancelarii prawnych, które w Polsce i w Izraelu oferują pomoc w załatwianiu niezbędnych formalności.

Nie wiadomo, ilu nowych obywateli spośród Izraelczyków zyska Polska w najbliższym czasie, ale patrząc na tendencję wzrostową, liczby te mogą sięgać nawet do 10 tys. osób do 2020 roku.

Polska jak na tacy podaje im paszporty i zezwala na przypisywanie sobie polskie obywatelstwa przez osoby, które nic z Polską i jej kulturą nie mają wspólnego.

Nie znają języka, nie znają położenia geograficznego, nie mówiąc już o kulturze i polskiej historii, a i tak pozwala im się na nazywanie siebie obywatelem Polski.

Wszystkie te działania napędzają tylko machinę tworzenia Palestyny w Europie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI.

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.