OGÓRECZNIK LEKARSKI – „PSZCZELA ROŚLINA” DLA ZDROWIA, DLA SMAKU, DLA URODY

Ogórecznik lekarski – ta popularna w medycynie ludowej roślina lecznicza dla wielu z nas może się okazać cennym wsparciem. Naturalne remedium, cenny kosmetyk oraz dodatek do potraw i pożywienie dla pszczół – w takich rolach doskonale sprawdza się ogórecznik lekarski. Zastosowanie tej rośliny jest dość szerokie. Na jakie rozwiązania stawiamy najchętniej?

Miodówka ogrodowa

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) nazywany jest pszczelim chlebem lub pszczelą rośliną.

W medycynie ludowej zyskał miano miodówki ogrodowej, ponieważ jest to cenna roślina dla pszczół i innych owadów korzystających z jej obfitego źródła nektaru i pyłku.

ogórecznik-lekarski.jpg
foto.123rf.com

Ogórecznik lekarski słynie ze swych ozdobnych, niebieskich kwiatów w kształcie gwiazd.

Jest rośliną, która bardzo szybko się rozsiewa, dorasta do około 60 cm wysokości i kwitnie od połowy drugiej dekady czerwca, aż do końca drugiej dekady lipca, kiedy to staje się okazją do pozyskania delikatnej odmiany miodu o neutralnym miodowo-woskowym aromacie.

Lecznicze właściwości ogórecznika

Ogórecznik lekarski to przede wszystkim zioło, które ma rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie.

W roślinie tej można znaleźć wiele ważnych dla naszego organizmu substancji, dzięki którym będziemy mogli prowadzić skuteczniejszą walkę z licznymi przypadłościami.

Mowa tutaj m.in. o krzemionce, wapniu, potasie, śluzach, saponinach, allantoinie, kwasach organicznych (mlekowy, jabłkowy, octowy), witaminach, kwasach tłuszczowych i fitosterolach.

Surowcem zielarskim są liście, kwiaty oraz nasiona.

ogórecznik-lekarski.jpg
foto.123rf.com

Jak działa ogórecznik lekarski?

Jest to przede wszystkim skuteczny środek moczopędny, dzięki czemu kuracja z jego udziałem pomaga nam oczyszczać organizm ze szkodliwych substancji oraz bakterii.

Ogórecznik lekarski może być też wykorzystywany do walki ze stanami zapalnymi oraz w chwili, gdy nasz organizm atakuje wysoka gorączka.

Powlekające i osłaniające działanie ogórecznika wykorzystywane jest w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych błon śluzowych przełyku i żołądka.

ból-brzucha.jpg
foto.123rf.com

Problemy z nerkami, dolegliwości związane z pracą dróg moczowych – oto kolejne sytuacje, w których ta roślina może się bardzo dobrze sprawdzić.

Spożywanie kapsułek z olejem ogórecznika, który bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, reguluje metabolizm kwasów tłuszczowych w organizmie.

Poza tym doskonale roślina ta radzi sobie z chorobami układu oddechowego, np. z zapaleniem płuc oraz działa uspokajająco przy zaburzeniach nerwicowych i łagodzi kołatanie serca.

Zastosowanie w kosmetyce

Ogórecznik lekarski może się okazać cennym wsparciem i dla naszej skóry.

Kosmetyki, które powstają z oleju z ogórecznika, mogą pomóc nam w rozwiązaniu wielu poważnych problemów dermatologicznych (egzema, wypryski, trądzik, stany zapalne, oparzenia).

Olej taki świetnie regeneruje skórę, zapewnia jej też odpowiednie nawilżenie i przyspiesza gojenie się ran, skaleczeń, otarć itp.

otarcia-rana.jpg
foto.123rf.com

Sok z ogórecznika lekarskiego może się z kolei okazać cennym składnikiem odmładzających maseczek, idealnie sprawdzających się w pielęgnacji cery dojrzałej.

Warto również zaznaczyć, że roślina ta wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne, dlatego kosmetyki z jej dodatkiem lub naturalny olej powinny stosować osoby mające tendencję do pękających naczynek na twarzy i tworzenia się tzw. pajączków na nogach.

Jak wykorzystać ogórecznik lekarski w kuchni?

Ogórecznik lekarski świetnie radzi sobie jako oryginalna przyprawa do sałatek oraz do takich zup jak barszcz ukraiński czy rosół.

Pieczone warzywa, ryby i dania mięsne to kolejne potrawy, których smak może poprawić właśnie ogórecznik lekarski.

Dawniej ze względu na jego charakterystyczny zapach wykorzystywało się go w kuchni do aromatyzowania octów, korniszonów, pikli warzywnych, marynat, nalewek i win.

ogórecznik-lekarski.jpg
foto.123rf.com

Jako roślina miododajna, pozwala otrzymać zdrowy miód ogórecznikowy, który wykazuje działanie pobudzające, sprzyjające wzrostowi produkcji adrenaliny oraz moczopędne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Miód z ogórecznika lekarskiego poleca się także osobom chcących oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz tym, którzy zmagają się z nerwicą, bezsennością i depresją.

Zastosowanie lecznicze

Najpopularniejsze zastosowanie ogórecznika lekarskiego obejmuje:

  • Wykorzystanie gotowego oleju z nasion.
  • Używanie wyciśniętego bezpośrednio soku z liści rośliny (na problemy dermatologiczne).
  • Napar – 1 łyżkę ziela zalać 250 ml wrzątku, przykryć i zaparzać pod przykryciem 15-20 min. Pić 2-3 razy dziennie po szklance lub stosować w formie okładów na obrzęki.
  • Odwar – 1 łyżkę ziela zalać 250 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5-10 min. Pić 2-3 razy dziennie po szklance w przypadku problemów z układem oddechowym, w stanach gorączkowych lub w celu oczyszczania organizmu.

Ogórecznik lekarski to niezwykły dar natury, z którego każdy z nas może korzystać na wiele sposobów – a naprawdę warto!

Czytaj także: MYDLNICA LEKARSKA – DAWNE „MYDŁO”, KTÓRE „ROZBIJA” PRZEZIĘBIENIE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.