DLACZEGO WARTO I JAK KORZYSTAĆ Z KANAŁÓW RSS?

RSS – dla wielu tajemniczy skrót coraz częściej pojawia się na stronach internetowych wśród informacji typu „jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwości kanałów informacyjnych RSS”. Czym są te kanały? Dlaczego warto i jak z nich korzystać? Oto odpowiedź.

Bardzo prosta dystrybucja

RSS to skrót od Really Simple Syndication (w wolnym tłumaczeniu bardzo / naprawdę prosta dystrybucja).

Internet jest pełen danych, od najnowszych cen akcji i prognoz pogody, po raporty o lokalnych opóźnieniach w transporcie publicznym i najnowszych opiniach klientów na temat firmy oraz bieżących wydarzeń na świecie.

Pomimo zaawansowania technologicznego przeglądarek i wyszukiwarek internetowych znalezienie potrzebnych informacji nadal nie jest szybkie i łatwe.

Dane, których szukasz oczywiście są dostępne, ale właśnie… jeśli ich dobrze i długo poszukasz.

Mało kto ma na to czas, dlatego z pomocą przychodzi właśnie RSS.

kanały-rss.jpg
foto.123rf.com

Co daje RSS?

RSS to format XML, który umożliwia stronom internetowym automatyczne publikowanie danych.

Jest to świetny sposób na subskrybowanie treści ulubionych blogów i stron lub automatyczne dzielenie się własnymi wpisami z bloga na Facebooku.

Może to również być najlepszy sposób, na to, aby być na bieżąco z ważnymi informacjami, które musisz śledzić (aktualizacje wiadomości ze świata, dane finansowe, pogoda itp.).

Korzystanie z kanałów RSS umożliwia zebranie w jednym miejscu informacji z wielu źródeł na interesujące nas tematy, dzięki czemu oszczędzamy swój czas.

Dodatkowo nie musimy ładować stron obciążonych zbędnymi informacjami i czekać aż załaduje się pożądana treść – czyli omijamy spam.

Korzystając z RSS-ów, nie musimy ściągać na swój komputer nic więcej, niż „spis treści” wybranych serwisów internetowych – dlatego skrót RSS oznaczał oryginalnie Rich Site Summary (Rozszerzony Spis Treści Serwisu).

Jak korzystać z kanałów RSS?

Korzystanie z kanałów RSS wymaga zainstalowania specjalnego programu (tzw. czytniki RSS) lub odpowiedniej wtyczki do przeglądarki internetowej.

Czytniki RSS przypominają trochę program pocztowy, a są i takie, które można dodać jako wtyczkę do poczty, dzięki czemu odczytujemy wiadomości jak zwykłe e-maile.

Korzystanie z kanałów RSS, chociaż może przypominać opcję popularnych newsletterów, jest jednak od nich wygodniejsze i zapobiega gromadzeniu nadmiaru informacji.

Aby zacząć korzystać z RSS-ów, najpierw musimy zweryfikować, czy interesująca nas strona publikuje kanał RSS.

Na stronie powinna pojawić się jedna z poniższych ikon:

kanały-rss.jpg
Ikony kanałów RSS (źródło: internet)

Następnie instalujemy  interesujący nas czytnik (lista dostępnych czytników RSS).

I w zasadzie od tej pory po ustaleniu preferencji użytkownika (np. stworzenie zakładek tematycznych) możemy cieszyć się zapoznawaniem z najnowszymi, interesującymi nas treściami.

Warto pamiętać, że to właściciele serwisów decydują, ile treści ma się znajdować w kanale RSS.

Mogą to być tylko nagłówki i wprowadzenia, więc wtedy po kliknięciu jesteśmy przekierowywani na stronę serwisu albo całe artykuły lub większe fragmenty tekstu, które możemy przeczytać bez opuszczania czytnika RSS.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.