KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA – ZŁE UŻYTKOWANIE SZKODZI ZDROWIU

Klimatyzacja samochodowa to w XXI wieku obowiązkowe wyposażenie każdego auta. Przede wszystkim w upalne dni poprawia sam klimat w pojeżdzie, gwarantując kierowcy i pasażerom termiczny komfort. Problem pojawia się, gdy nieumiejętnie ją użytkujemy. Najczęstszy błąd kierowców to natychmiastowe włączenie klimatyzacji po tym, jak wsiądą do auta. Ten ruch może mieć zgubne
w skutkach konsekwencje zdrowotne.

Klimatyzacja samochodowa – luksus, który szkodzi?

Klimatyzacja w samochodzie ma stanowić swego rodzaju luksus.

Tylko, dlaczego luksus ma nam szkodzić?

Otóż nie sam luksus nam szkodzi, co nieumiejętne korzystanie z niego.

Najczęściej pewni swego w trakcie upałów wsiadamy bez obaw do rozgrzanego auta, włączamy klimatyzację i już po chwili cieszymy się chłodem.

I tu pojawia się największy błąd!

W każdym nagrzanym samochodzie z zamkniętymi szybami, w momencie, kiedy włączamy klimatyzację, z plastikowych elementów kokpitu wydziela się benzen – toksyczna substancja, która może powodować uszkodzenia kości, nerek, wątroby oraz przyczyniać się do powstawania nowotworów.

benzen-klikatyzacja-samochodowa.jpg
Benzen wzór chemiczny foto.123rf.com

Sytuacji takiej można zwyczajnie zapobiec, otwierając na kilka minut szyby samochodowe, by naturalnie ochłodzić wnętrze pojazdu i dopiero później uruchomić klimatyzację.

Wykonanie tej czynności znajdziecie także w każdej instrukcji obsługi samochodu i poradach producenta.

Wystarczą dwie minuty przy otwartych szybach, by móc bezpiecznie uruchomić klimatyzację.

Nieumiejętne korzystanie i zaniedbanie

Ból gardła, chrypka, zapalenie spojówek, alergia, przeziębienie, suchość skóry – na te i inne dolegliwości zdrowotne narzekają niektórzy użytkownicy klimatyzowanych samochodów.

Cóż, prawda jest taka, że niejednokrotnie to sami jesteśmy sobie winni, że dochodzi do takich, a nie innych wydarzeń (w tym przypadku kłopotów zdrowotnych).

Otóż w kwestiach technicznych należy pamiętać, że klimatyzacja w samochodzie jest układem, który wymaga regularnych kontroli i serwisowania.

serwis-klimatyzacji.jpg
Serwis klimatyzacji w ASO fot.123rf.com

Należy systematycznie (raz do roku) wymieniać filtr kabinowy, zadbać o prawidłowy odpływ skraplające się na parowniku klimatyzacji wody oraz pamiętać o odkażaniu toru nawiewu powietrza do wnętrza pojazdu z grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów.

Użytkownicy klimatyzacji w samochodzie muszą pamiętać o unikaniu tzw. szoku termicznego w czasie silnych upałów.

Dlatego też zaleca się ustawianie temperatury wewnątrz kabiny nie niższej niż 5-7 stopni od tej zastanej po wyjściu z auta.

Poza tym komfortowe, zdrowe użytkowanie klimatyzacji wymaga ograniczenia bezpośredniego nawiewu chłodnego powietrza na kierowcę lub pasażerów do minimum, tak aby nie doprowadzić do przewiania lub zmarznięcia.

Podczas długich podróży warto robić regularne przerwy, podczas których należy przewietrzyć samochód.

Z racji tego, że klimatyzacja wysusza powietrze, należy pamiętać o nawadnianiu organizmu i częstym sięganiu po butelkę z wodą, która zapobiegnie wysuszeniu np. błony śluzowej gardła.

Pamiętajcie o tych zasadach, bo niedbałość o klimatyzację i nieumiejętne korzystanie z niej mogą źle odbić się na zdrowiu was samych i waszych bliskich.

Książka KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA W PRAKTYCE WARSZTATOWEJ. BUDOWA, OBSŁUGA, DIAGNOSTYKA -> kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.