OCET JABŁKOWY – NATURALNE WSPARCIE ORGANIZMU ZNANE JUŻ W STAROŻYTNOŚCI

Ocet jabłkowy to składnik, którego geneza sięga czasów starożytnych. Był wówczas powszechnie wykorzystywany w różnych kulturach. W Chinach uznawano go za symbol życia, na terenie Babilonu stosowano go w celu konserwowania mięsa, legioniści mieszali go z wodą i pili w celu ugaszenia pragnienia, natomiast Kleopatra dodawała go do kąpieli. Hipokrates, czyli ojciec współczesnej medycyny wielokrotnie opisywał skuteczne działanie octu jabłkowego, w leczeniu rozmaitych schorzeń. Wykorzystywał go, chociażby w zaburzeniach w obrębie dróg oddechowych u swoich pacjentów.

W czasach średniowiecznych był powszechnie stosowany jako środek służący wspomaganiu trawienia oraz jako naturalny konserwant do żywności.

We Francji wykorzystywano go w celu leczenia zarazy czy opatrywania ran.

Na trenie Polski ocet jabłkowy również cieszy się uznaniem od bardzo dawna.

Medycyna ludowa wykorzystywana go przykładowo w celu cucenia pań, które omdlały.

ocet-jabłkowy.jpg
Ocet jabłkowy fot.123rf.com

Ocet jabłkowy jest wodnym roztworem kwasu octowego, powstającego na skutek procesu fermentacji owoców.

Zapach utrzymuje się dość silny, jednak w odróżnieniu od octu spirytusowego, jabłkowy ma zdecydowanie łagodniejszy smak.

Co znajdziemy w składzie octu jabłkowego?

Do jego produkcji wykorzystywane są jabłka, co sprawia, że stanowi on produkt cechujący się wysoką zawartością składników odżywczych.

W składzie octu jabłkowego znajdujemy szeroką grupę pierwiastków śladowych oraz minerałów: potas, magnez, sód, fluor, krzem, miedź, fosfor, żelazo, chlor, siarka.

Występuje w nim również szereg witamin: A, B, C, E, P.

Inne składniki octu jabłkowego to kwas octowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, beta-karoten, który zwalcza wolne rodniki tlenowe oraz pektyny.

Działanie octu jabłkowego

Zawarte w nim składniki sprawiają, że jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w innych dziedzinach życia, tak i w kwestii przyjmowania octu jabłkowego konieczny jest umiar.

Ocet jabłkowy i jego oddziaływanie na organizm:

• Wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii.
• Wzmacnia naczynia krwionośne.
• Wzmacnia układ odpornościowy.
• Reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu.
• Działa wspomagająco na perystaltykę jelit.
• Wywołuje przyspieszenie metabolizmu komórkowego.
• Obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy.
• Zmniejsza stopień przyswajalności oraz odkładania się tłuszczu.
• Wpływa pozytywnie na koncentrację.
• Wspiera funkcje wzrokowe.
• Wspiera mięśnie.
• Oddziałuje na prawidłowe ukrwienie narządów wewnętrznych.
• Poprawia pamięć.
• Pomaga utrzymać piękną i zdrową cerę.
• Pozytywnie wpływa na zdrowie zębów oraz dziąseł.

W przypadku jakich schorzeń można wykorzystać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy może stanowić istotne wsparcie w leczeniu licznych schorzeń oraz dolegliwości.

Warto więc wiedzieć, kiedy go wykorzystać:

1. Bóle gardła, anginy, zapalenia migdałków — wykazuje działanie antybakteryjne oraz antyseptyczne, co sprawia, że świetnie sprawdza się jako środek do płukania gardła. Mieszamy z miodem oraz wodą i płuczemy co najmniej 4 razy w ciągu dnia. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem migdałków to nawet co godzinę.

2. Astma – można wykorzystać okłady lub nacierania klatki piersiowej na samym początku ataku, lub w momencie pojawienia się kryzysu.

3. Oparzenia i rany – przemycie świeżych zmian na skórze octem przy oparzeniach może zapobiec powstaniu pęcherzy, w przypadku ran odkazi i wesprze proces gojenia się.

4. Skurcze mięśni – bezcenna jest zawartość potasu oraz witaminy E, dzięki nim możemy wesprzeć mięśnie, wykonując okłady z wody z octem jabłkowym w stosunku 1:1.

5. Nudności – pobudza procesy trawienne, sprawdzi się więc przy mdłościach. Można go stosować również w ciąży. Do połowy szklanki wody dodajemy łyżkę octu i pijemy.

6. Zatrucia pokarmowe i problemy z trawieniem – ćwierć szklanki wody mieszany z łyżką octu jabłkowego. Mieszanka po wypiciu szybko przyniesie ulgę.

7. Nadwaga – picie octu przed każdym posiłkiem, nie sprawi, że od razu uzyskamy idealną figurę. Może jednak znacząco wesprzeć nas w tej drodze, przede wszystkim dzięki temu, że skutecznie usuwa toksyny z organizmu.

8. Miażdżyca – dwa razy w ciągu dnia do szklanki przegotowanej wody dodajemy łyżkę octu jabłkowego oraz łyżkę miodu i wypijamy. Mikstura pomaga zapobiegać odkładaniu się wapnia w tętnicach i wspiera leczenie miażdżycy.

Ocet jabłkowy pomoże również w przypadku bólów głowy, udrożni zatoki, obniży poziom glukozy we krwi, czy ukaże swoje właściwości antygrzybiczne.

Jednak należy bezwzględnie pamiętać, że długotrwałe stosowanie może prowadzić do uszkodzeń w obrębie jelit i wrzodów żołądka.

Pamiętajmy więc o umiarze.

Książka OCET JABŁKOWY -> kliknij 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.