KRWAWNIK KICHAWIEC – PRAWDZIWA PERŁA WŚRÓD POSPOLITYCH ZIÓŁ

Krwawnik kichawiec to roślina o wielu cennych dla zdrowia właściwościach, a do tego jest łatwo dostępna. Wystarczy raz spróbować, aby przekonać się o jej niezwykłym działaniu. Ma m.in. działanie moczopędne, przeciwzapalne, a także przeciwbólowe. Można z niego przygotować napar, sok, a nawet maseczkę na różne problemy.

Krwawnik kichawiec i jego charakterystyka

Krwawnik kichawiec pochodzi z rodziny astrowatych.

Rośnie dziko w całej Europie, ale poza jej południowymi krańcami.

Z kolei w Polsce bardzo dobrze rozprzestrzenił się na Pomorzu Zachodnim.

Roślina ta osiąga wysokość do 1,5 m, ma wysokolancetowate liście, które mają szerokość do 6 mm, a do tego są nagie i drobno piłkowane do połowy wysokości.

Jego kwiaty stanowią koszyczki, które mają średnicę do 2 cm i są zebrane w wąskie baldachogrona.

krwawnik-kichawiec.jpg
foto.depositphotos.com

Kwiaty te są języczkowate o białym zabarwieniu, a do tego okrywa koszyczków jest półkulista i ma zielone listki z jasnobrunatną okrywą.

Krwawnik kichawiec kwitnie od lipca do września, a można go znaleźć w wilgotnych zaroślach, na łąkach i w przydrożnych rowach.

Właściwości lecznicze

Surowcem lekarskim krwawnika jest kłącze i ziele rośliny, w których można znaleźć witaminę A oraz C, a także olejek eteryczny z garbnikami, saponinami, flawonami i śluzami.

Wywar z tej rośliny ma właściwości moczopędne, wiatropędne, a także przeczyszczające, a do tego działa jako środek przeciwbólowy.

Z powodu swojego działania moczopędnego wywar ten stosowany jest w przewlekłych chorobach nerek oraz układu moczowo-płciowego.

układ-moczowy.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym pomaga na ciężkie i nawracające infekcje, a poprzez swoje działanie moczopędne pomaga pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Wywar z krwawnika można stosować dodatkowo przy antybiotykoterapii, gdyż ma również działanie antyzapalne.

Jest także skutecznym środkiem na zaskórniki.

Krwawnik coraz częściej doceniany jest przez kobiety przy miesiączkach, ponieważ ma właściwości spazmolityczne, czyli rozkurczowe, a do tego przeciwkrwotoczne.

Pomaga również przy zaburzeniach pracy wątroby, przy uciążliwych migrenach, nadciśnieniu oraz przy hemoroidach.

Roślina ta wykorzystywana jest także przy leczeniu przeziębień oraz przy stanach zapalnych gardła.

Krwawnik wykorzystywany jest także na problemy skórne, gdyż ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Można przygotować z niego napar do przemywania albo maść, które mogą pomóc przy stanach zapalnych skóry, trądziku, a także przy trudno gojących się ranach.

Może też pomóc skórze trądzikowej i ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się, a także skórze dojrzałej, zmęczonej, skłonnej do podrażnień oraz skórze poszarzałej i o niezdrowym kolorycie.

zmiany-skórne.jpg
foto.depositphotos.com

Takie zastosowanie krwawnik zawdzięcza dużej ilości witamin i minerałów, a w tym witaminy A i C, które mają właściwości antyoksydacyjne, ale też zawiera duże ilości garbników i flawonoidów.

Ekstrakt z krwawnika można też znaleźć w preparatach do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy.

Napar z krwawnika kichawca

Składniki: 1 łyżka ziela, wrząca woda.

Przygotowanie: łyżkę ziela należy zalać wrzącą wodą, a po około 30 minutach napar trzeba przecedzić na sicie.

Można pić dwie szklanki naparu dziennie.

Działanie: napar ten wykazuje działanie profilaktyczne na choroby zapalne gardła oraz dróg oddechowych, ale też można go stosować w niedoborach pierwiastkowych oraz w deficytach soli mineralnych, takich jak: cynk czy magnez.

Poza tym pomaga na włosy, skórę i paznokcie, ale też dodaje witalności i sił do działania, a także polecany jest osobom, które wykonują ciężką pracę fizyczną i mają osłabioną odporność.

Sok z krwawnika kichawca

Składniki: świeże ziele krwawnika.

Przygotowanie: świeże ziele krwawnika należy dokładnie umyć, a następnie zmielić lub zblendować.

Następnie trzeba go przecisnąć przez gazę, a tak otrzymany roztwór przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, np. w lodówce.

Sok można spożywać przez 3 dni, a trzeba go pić po łyżce stołowej od 2 do 4 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

Działanie: sok ten można pić przy zapaleniach, a także w kuracji odtruwającej, chorobie wrzodowej żołądka oraz w anemii.

Najlepszy będzie świeży sok.

Maseczka z krwawnika kichawca

Składniki: 2 łyżeczki suszonych kwiatów krwawnika oraz gorąca, ale niewrząca woda.

Przygotowanie: kwiaty należy zalać niewielką ilością gorącej, ale jeszcze niewrzącej wody i tak powstałą papkę nakłada się na twarz.

Należy ją zmyć po 15 minutach poprzez delikatne masowanie twarzy.

Taką maseczkę należy stosować regularnie, gdyż tylko wtedy przyniesie efekty, ale najpierw trzeba się upewnić, że nie jest się alergikiem.

Czytaj także: KOKORYCZKA – ZIOŁOWA PRZYJACIÓŁKA SERCA I OCZYSZCZANIA

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.