LZO, CZYLI RAKOTWÓRCZE ZWIĄZKI W TWOIM OTOCZENIU
LZO to skrót od Lotnych Związków Organicznych – substancji, które stanowią 60% wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Związki te odpowiadają nie tylko za tworzenie niebezpiecznego smogu, ale są także bezpośrednią przyczyną wielu problemów zdrowotnych – od podrażnień oczu po nowotwory. Najgorszy jest jednak fakt, że pomimo tak wielkiego zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia są one powszechnie obecne w naszych domach i wielu produktach, których na co dzień używamy.
Charakterystyka LZO
LZO jest skrótem od „lotnych związków organicznych” (ang. VOC -Volatile Organic Compounds).
Są to związki chemiczne pochodzenia organicznego, które bardzo szybko zmieniają swój stan skupienia (w postać pary lub gazu) i z łatwością ulatniają się, przedostając wprost do powietrza.
Związki te słabo rozpuszczają się w wodzie i stanowią 60% wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, z czego 73% spośród nich znajduje się na liście związków rakotwórczych.
Źródła lotnych związków organicznych
Lotne związki organiczne są szeroko stosowane jako składniki wielu produktów gospodarstwa domowego.
Wśród najpopularniejszych LZO wymienia się:
- Toluen – znajduje zastosowanie jako surowiec i rozpuszczalnik w wielu dziedzinach przemysłu organicznego, farmaceutycznego, w klejach do podłóg, barwników, detergentów i perfum oraz jako składnik wysokooktanowych paliw lotniczych, żelów, sprayów i farb do włosów, a także lakierów do paznokci.
- Ksylen – popularny rozpuszczalnik i rozcieńczalnik farb, lakierów i emalii. Znajduje się także m.in. w materiałach drukarskich, gumie, produktach skórzanych, dymie tytoniowym i spalinach samochodowych.
- Formaldehyd – można go znaleźć m.in. w torbach papierowych i papierze woskowanym, papierowych ręcznikach i serwetkach stołowych, zamszu, płytach wiórowych, sklejkach, produktach do usuwania kurzajek, środkach do dezynfekcji zęba w leczeniu kanałowym, kosmetykach (dezodorantach, fluidach, kremach itp.) oraz detergentach.
- Aceton – obecny m.in. w farbach, zmywaczach, płynach do czyszczenia okien, woskach do podłóg, solach perfumowanych, materiałach wykończeniowych i w nawozach.
- Węglowodory alifatyczne (dekan, oktan, heksan) – znajdują się m.in. w składzie takich produktów jak farby, kleje, uszczelniacze, fotokopiarki, benzyna, dywany oraz linoleum.
- Związki zawierające chlor (dichlorometan, chlorek metylu, trichloroetan) – obecne m.in. w meblach tapicerowanych, środkach do czyszczenia dywanów, lakierach, zmywaczach i rozpuszczalnikach.
- Trichloroeten – znajduje się m.in. w tuszach do druku, farbach, lakierach, werniksach, taśmach klejących oraz roztworach do usuwania farb.
- Dichlorobenzen – obecny np. w środkach przeciw molom, odświeżaczach powietrza i dywanach.
- Terpeny – występują m.in. w produktach do nabłyszczania podłóg i mebli, środkach czystości, dezodorantach, zmiękczaczach oraz papierosach.
Zagrożenie dla zdrowia
Podobnie jak w przypadku innych substancji zanieczyszczających, zakres i charakter zagrożenia zdrowotnego LZO będzie zależeć od wielu czynników, w tym poziomu narażenia i jego długotrwałości.
Wśród bezpośrednich, kluczowych objawów, jakie ludzie doświadczają zaraz po ekspozycji na niektóre lotne związki organiczne, należą:
- podrażnienie oczu;
- podrażnienie dróg oddechowych;
- bóle i zawroty głowy;
- zaburzenia widzenia;
- zaburzenia pamięci;
- reakcje alergiczne skóry;
- duszność;
- zmęczenie;
- nudności i wymioty.
Przy silnym lub długotrwałym narażeniu na działanie LZO może dojść do uszkodzenia wątroby, nerek, serca i centralnego układu nerwowego.
Poza tym niektóre lotne związki organiczne mogą powodować raka.
Przezorny = bezpieczny
Jak się chronić przed negatywnym działaniem LZO?
- Zwiększ wentylację pomieszczeń podczas używania produktów emitujących lotne związki organiczne.
- Zachowuj wszelkie środki ostrożności opisane na etykiecie produktu.
- Przechowuj produkty z LZO w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
- Nie przechowuj otwartych pojemników z nieużywanymi farbami i podobnymi materiałami.
- Unikaj używania produktów na bazie aerozoli.
- Wybieraj produkty ekologiczne, preparaty domowej roboty, np. przygotuj naturalny antyperspirant.
- Zamień farby oparte na rozpuszczalnikach, na farby na bazie wody.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.