MAPA DŹWIĘKOWA PRZYRODY – POSŁUCHAJ DŹWIĘKÓW NATURY Z CAŁEGO ŚWIATA – Odkrywamy Zakryte
MAPA DŹWIĘKOWA PRZYRODY – POSŁUCHAJ DŹWIĘKÓW NATURY Z CAŁEGO ŚWIATA

Mapa dźwiękowa przyrody to wspólny wysiłek rejestratorów dźwięku, ornitologów i przyrodników z całego świata. Projekt finansowany przez Wild Ambience zgromadził kolekcję około 400 wysokiej jakości naturalnych nagrań dźwiękowych z całego świata i pozwolił umieścić je na satelitarnej mapie planety. Teraz nawet siedząc w domu, możesz posłuchać dźwięków ryczącego lwa w Zimbabwe czy też trzasku przesuwających się gór lodowych na Antarktydzie.

Nature Soundmap – mapa dźwięków natury

Nature Soundmap to projekt finansowany przez Wild Ambience, który zgromadził kolekcję około 400 wysokiej jakości naturalnych pejzaży dźwiękowych z całego świata.

Pracowało przy nim ponad 90 profesjonalnych rejestratorów dźwięku, którzy odwiedzili różne lokalizacje, aby nagrać dźwięk i umożliwić utworzenie internetowej kolekcji dźwięków przyrody.

mapa-dźwiękowa-przyrody.jpg
Źródło: naturesoundmap

Nagrania obejmują zarówno dźwięki specyficzne dla danego gatunku zwierząt, jak i otaczające pejzaże dźwiękowe całego środowiska.

Sprzęt, którego użyto do tych nagrań pozwala użytkownikom cieszyć się rewelacyjnymi dźwiękami miejsc, które są jak żywe.

Rejestrowane w formie stereo sprawiają, że słuchając ich prawie poczujesz się, jakbyś tam był, bez konieczności wędrowania np. po Amazonii lub Australii.

Witryna Nature Soundmap umożliwia przeglądanie interaktywnej mapy świata, która wyświetla poszczególne lokalizacje, które odwiedzili rejestratorzy.

Klikając te lokalizacje, możesz słuchać odpowiednich dźwięków – od monsunu w tropikalnym lesie Borneo, do wybuchającego wulkanu Piton de le Fournaise na Oceanie Indyjskim, żab i świerszczy w dżungli amazońskiej wydających odgłosy nocą, skaczących kangurów w Australii i śpiewu Great Blue Turaco w Ugandzie.

Witryna jest niezwykle łatwa w obsłudze, a także bezpłatna (chociaż każdy może wesprzeć tę fantastyczną pracę darowizną, by rozwijać projekt).

Dźwięki natury w praktyce

Jak korzystać z Nature Soundmap?

Odwiedź witrynę naturesoundmap

Na ekranie zobaczysz mapę świata. Kliknij i przeciągnij mapę, aby ją przeglądać i trafić w interesujące cię miejsce.

Najedź kursorem na różne lokalizacje zaznaczone na zielono, aby wyświetlić więcej szczegółów na temat dźwięku i lokalizacji, w której zostało nagrane.

Używając przycisku przewijania myszy lub przycisków +/- w lewym dolnym rogu ekranu, możesz powiększać i pomniejszać mapę (powiększanie pozwoli zobaczyć więcej nazw lokalizacji).

Kliknij żądaną lokalizację, a na ekranie pojawi się wyskakujące okienko.

Jest to obraz środowiska lub zwierzęcia, którego nagrano dźwięk, a także szczegółowe informacje na temat rejestratora, lokalizacji, siedliska oraz bardziej szczegółowy opis dźwięku.

Kliknij „Więcej informacji” / „Czytaj więcej”, aby dowiedzieć się więcej o lokalizacji lub dźwięku (zostanie otwarta nowa karta).

Kliknij „Listen” w oknie podręcznym, aby odtworzyć dźwięk.

dźwięki-natury.jpg
foto.depositphotos.com

Zmień losowy dźwięk, klikając jedną ze strzałek po obu stronach okna podręcznego.

Odtwarzacz pojawi się na dole ekranu i będzie wyświetlał to, czego słuchasz.

Kliknij symbol „pauza”, aby wstrzymać dźwięk (lub ponownie kliknij przycisk „play” w wyskakującym oknie).

Aby zmienić dźwięki, możesz kliknąć inną lokalizację i powtórzyć schemat działania lub po prostu kliknąć symbol „następny” w odtwarzaczu, aby przejść do innej losowej lokalizacji.

Możesz nawet stworzyć własną „listę odtwarzania” swoich ulubionych naturalnych dźwięków przyrody lub dzielić się ulubionymi odgłosami ze znajomymi na Facebooku lub Twitterze.

Aby uzyskać najwyższą jakość odsłuchu i zwiększyć autentyczność wrażeń, Nature Soundmap sugeruje korzystanie ze słuchawek lub przyzwoitych głośników.

Aby jeszcze bardziej zintensyfikować siłę prawdziwości dźwięków, po prostu zamknij oczy, wyobraź sobie otoczenie i wsłuchaj się we wszystkie szumy na pierwszym planie i w tle.

To naprawdę niezwykłe i prawie surrealistyczne doświadczenie, które na chwilę przenosi nas w inny świat i przybliża do natury.

⇒ Czytaj także: GIGANTYCZNE MEGAFONY WE WROCŁAWIU WZMACNIAJĄ DŹWIĘKI PRZYRODY

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową kontakt@odkrywamyzakryte.com i ogłoszenia ⇒KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.