MASZYNA, KTÓRA ZAMIENIA PLASTIK W PALIWO

Maszyna, która zamienia plastik w paliwo, została wynaleziona i opracowana przez pracownika technicznego stowarzyszenia Earthwake. Ten obiecujący wynalazek może potencjalnie ograniczyć ilość składowanego plastiku i chronić naszą planetę.

Od plastiku do paliwa

W grudniu 2018 r. pracujący razem dla stowarzyszenia Earthwake, Samuel Le Bihan i Christofer Costes, ujawnili światu pomysł nowej maszyny, która zrewolucjonizuje recykling tworzyw sztucznych (film na dole artykułu).

Maszyna, a zasadniczo zamknięty reaktor o nazwie Chrysalis, ​​jest już w stanie przetworzyć jeden kilogram plastiku na godzinę, a tym samym dostarczyć od 500 do 600 gramów oleju napędowego.

Zasada jej działania jest prosta: po zmiażdżeniu tworzywo sztuczne (polietylen i polipropylen) ogrzewa się w wysokiej temperaturze przed destylacją.

Do procesu potrzebna jest również woda do chłodzenia i niewielki zasilacz.

Odzyskany olej napędowy może być wykorzystywany jako paliwo do łodzi, silnika samochodowego, lamp lub generatorów ciepła.

Większe możliwości

Maszyna Le Bihan i Costesa oferuje ludzkości wyjątkową okazję do zadbania o środowisko.

Oryginalna maszyna może w ciągu miesiąca przetwarzać do 10 ton plastiku w paliwo, ale jej twórcy pracują już nad zbudowaniem komercyjnego prototypu.

Ich celem jest zbudowanie większej maszyny, wielkości połowy kontenera, którą będzie można transportować po zanieczyszczonym terenie i która będzie w stanie przerobić 70 kg odpadów tygodniowo.

Zakładają również, że taka maszyna będzie najczęściej używana w krajach rozwijających się, w których koszt paliwa jest chronicznie wysoki i stanowi wyzwanie dla standardów życia.

Jednak większa wersja maszyny daje przede wszystkim nadzieję na to, bieżące użycie plastiku zostanie zmniejszone i rozpocznie się intensywne usuwanie wcześniej zgromadzonego na wysypiskach plastiku.

⇒ Czytaj także: ADIDAS SPRZEDAŁ 6 MLN PAR BUTÓW WYKONANYCH Z PLASTIKOWYCH BUTELEK

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.