ODKRYTO SZCZĄTKI NIEZNANEGO NAUCE CZŁOWIEKA PREHISTORYCZNEGO – Odkrywamy Zakryte
ODKRYTO SZCZĄTKI NIEZNANEGO NAUCE CZŁOWIEKA PREHISTORYCZNEGO

Badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego i Uniwersytetu w Tel Awiwie znaleźli szczątki nowego typu człowieka, który żył w tym regionie około 130 000 lat temu.

Niecodzienne odkrycie

W Izraelu odkryto nowy typ prehistorycznego człowieka, wcześniej nieznanego naukowcom.

Naukowcy uważają, że nowy gatunek „Homo” zawarł związek małżeński z Homo sapiens i był przodkiem neandertalczyków.

Dziesiątki tysięcy lat temu ruchliwy centralny region tego, co jest teraz gęsto zaludnioną i zakorkowaną częścią Izraela, był krajobrazem bardzo przypominającym afrykańską sawannę.

Żyły w nim nosorożce, dzikie konie i bydło oraz inne duże zwierzęta, które były idealną zwierzyną dla starożytnych łowców-zbieraczy.

Miejsce Nesher Ramla, kilka kilometrów od współczesnego miasta, prawdopodobnie znajdowało się w pobliżu zbiornika wodnego, w którym pierwsi ludzie mogli polować na zwierzęta.

szczątki-wykopaliska.jpg
Źródło: Internet

Dziś wykopaliska wypełnione są kośćmi zwierząt, kamiennymi narzędziami do rozpalania ognia i rzezi, a także kośćmi ludzkimi, w tym czaszkami.

Wiemy, że współcześni ludzie – lub Homo sapiens – przybyli na ten obszar około 200 000 lat temu – powiedział antropolog z zespołu badawczego prof. Israel Hershkovitz. Kiedy zaczęliśmy wykopywać i badać różne warstwy archeologiczne, odkryliśmy, że pochodzą one sprzed 140 000 do 120 000 lat, więc spodziewaliśmy się znaleźć szczątki Homo sapiens. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że obok nich znajdzie się inna forma człowieka.

Miejsce zostało odkryte podczas ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologa Uniwersytetu Hebrajskiego, dr Yossi Zaidnera w cementowni Nesher. Prawo izraelskie wymaga, aby obok każdego nowego projektu budowlanego przeprowadzano właśnie takie prace.

Nesher Ramla – przodek Homo Sapiens

Naukowcy są przekonani, że nowo odkryty typ ludzki, który nazwali „Nesher Ramla” od miejsca znalezienie, żył w regionie setki tysięcy lat temu.

Jednak odkrycia mogą radykalnie zmienić to, w co dotychczas wierzyli naukowcy na temat ewolucji i interakcji starożytnych populacji, w tym sposobu, w jaki sapiens i neandertalczyk oraz inne starożytne typy ludzkie, były ze sobą spokrewnione.

szczątki.jpg
Źródło: Internet

Antropolodzy uważają, że Nesher Ramla był przodkiem neandertalczyków i innych archaicznych populacji azjatyckich.

Wcześniej sądzono, że neandertalczycy przybyli do [obecnego] Izraela około 70 000 do 50 000 lat temu z Europy” — zauważył Hershkovitz. Jednak teraz mówimy o populacji żyjącej tu około 130 000 lat temu.

Niektóre cechy szczątków, takie jak zęby i szczęki, były bardziej podobne do gatunków neandertalskich, podczas gdy czaszki przypominały typ Homo sapiens. Mimo to badaczom coś nie pasowało.

szczątki.jpg
Źródło: Internet

Kiedy zrozumieli, że wykopane kości nie należą ani do neandertalczyka, ani do Homo sapiens, zaczęli badać możliwość przynależności do ostatnich ocalałych z bardziej archaicznej populacji, o której myśleli, że wymarła setki tysięcy lata wcześniej.

Według Hershkovitza, Nesher Ramla Homo i Homo sapiens nie tylko pokojowo współistnieli i wymieniali technologię, ale także postarali się o potomstwo.

Ponieważ ciepła pogoda niszczy DNA, więc w Izraelu trudno o jego pozostałości sprzed kilkunastu tysięcy lat, wnioski naukowców opierają się jedynie na morfologii znalezionych kości.

⇒ Czytaj także: MES AYNAK – AFGAŃSKIE RELIKWIE PRZESZŁOŚCI

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.