OLEJ PALMOWY, CZYLI SZKODLIWY DLA ZDROWIA NISZCZYCIEL ŚRODOWISKA

Olej palmowy tłoczy się z owoców oraz zmielonych nasion palmy oleistej. Gdy powstaje, ma kolor pomarańczowo-czerwony. Wówczas w jego składzie występują liczne wartości odżywcze, takie jak antyoksydanty, beta-karoten czy witamina E. Następnie zostaje przeprowadzona jego rafinacja, która powoduje zmianę koloru na żółty lub biały, ale co znacznie gorsze obróbka termiczna prowadzi do pozbawienia oleju wszelkich wartości odżywczych.

Od dawna słyszymy apele, wygłaszane głównie przez dietetyków oraz lekarzy, abyśmy ze zrozumieniem czytali etykiety nabywanych produktów.

Z pewnością właśnie obecność oleju palmowego powinna nas skłonić do odłożenia tego, co wybraliśmy z powrotem na półkę.

Dlaczego?

W jego składzie występuje aż 45% nasyconych kwasów tłuszczowych, które są niekorzystne dla naszego organizmu.

Mogą bowiem stanowić czynnik predysponujący do rozwoju cukrzycy typu II, otyłości oraz podnosić poziom złego cholesterolu LDL we krwi.

olej-palmowy-otyłość.jpg
fot.depositphotos.com

Uznaje się, że mniej nasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w bardziej płynnych tłuszczach.

Stając więc przed koniecznym wyborem czy nabyć margarynę czy olej, zdecydowanie ten drugi będzie właściwszy.

Wiele produktów kupujemy, zupełnie nie zdając sobie sprawy z ich szkodliwości, nie sprawdzamy etykiet, bo uznajemy je za zdrowe i podajemy nawet małym dzieciom.

Tymczasem występowanie oleju palmowego jest powszechne nawet w herbatnikach, batonikach czy różnorodnych mrożonkach oraz gotowych zupach.

Zwiększenie zysków

Jaki jest powód powszechnego zastosowania oleju palmowego w produktach spożywczych?

Podstawowym powodem jest możliwość zwiększenia zysków.

Olej palmowy jest tańszy, bardziej wydajny i dostęp do niego jest zdecydowanie łatwiejszy.

Można zauważyć, że jest on wykorzystywany zdecydowanie częściej niż różne możliwe zamienniki.

Dzieje się tak również z uwagi na wysoki poziom ekonomii pozyskiwania.

olej-palmowy-plantacja.jpg
fot.depositphotos.com

Szacunkowe dane wskazują, że 1 hektar plantacji palm daje możliwość uzyskania nawet 10 razy więcej oleju niżeli uprawy innych roślin oleistych.

W oczach producentów żywności olej palmowy ma jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę – wysoką trwałość, można go przechowywać zdecydowanie dłużej niż inne oleje.

Czym można zastąpić olej palmowy?

Wyróżniamy trzy rodzaje kwasów tłuszczowych: nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone.

Dla naszych organizmów najmniej wskazane są nasycone kwasy tłuszczowe i to właśnie one występują w oleju palmowym, jeśli zależy nam na dbałości o zdrowie nasze i naszych bliskich warto wybierać odpowiedniki oleju palmowego:

  • Oliwa, która opiera się na jednonienasyconych kwasach tłuszczowych.
  • Oleje lniane, rzepakowe, słonecznikowe, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Wymienione produkty będą droższe od oleju palmowego.

Pamiętajmy jednak, że przy odpowiednim stosowaniu również wydajne, a co najważniejsze zdecydowanie lepsze dla naszego organizmu, zdrowsze.

Czego unikać?

Olej palmowy jest dość powszechnym składnikiem gotowych zup, frytek, mrożonych ryb panierowanych, mleka w proszku, jak również całej długiej listy słodyczy, a pośród nich: batoników, ciasteczek czy herbatników.

olej-palmowy.jpg
fot.depositphotos.com

Z tego powodu powinniśmy bardzo skrupulatnie zapoznawać się ze składem produktów, który publikowany jest na etykietach tego, po co sięgamy w sklepach, aby w możliwie jak największym stopniu wyeliminować z diety niezdrowe tłuszcze.

Zakamuflowany olej palmowy na etykiecie

Olej palmowy, nie zawsze zostaje nazwany wprost.

Czasem konieczna jest niewielka dodatkowa wiedza, aby się zorientować, że mamy do czynienia właśnie z tym niezdrowym tłuszczem.

Producenci nazywają go na etykietach:

  • olejem palmowym;
  • tłuszczem roślinnym;
  • olejem roślinnym;
  • łuszczem roślinnym utwardzanym.

Szkodliwy nie tylko dla zdrowia

Nie bez znaczenia jest również negatywne oddziaływanie oleju palmowego na środowisko naturalne.

Ma to związek z prowadzoną wycinką drzew oraz sposobem upraw.

Obecnie dla przeciętnego producenta liczy się każda możliwość minimalizowania kosztów produkcji, tak więc dzięki zwiększeniu pozyskiwania taniego składnika, jakim jest olej palmowy, jest on zdecydowanie powszechniej wykorzystywany w procesie produkcyjnym, niżeli jego droższe i zdrowsze odpowiedniki.

olej-palmowy-środowisko-ziemia.jpg
fot.depositphotos.com

Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że wzrost wykorzystania oleju palmowego powoduje nieustanne zwiększanie się poziomu wycinki lasów deszczowych, a to np. na terenie Indonezji skutkuje stopniowym zanikaniem naturalnych lasów oraz utratą miejsca do życia do wielu zwierząt, które te rejony zamieszkiwały, np. dla orangutanów.

Tak więc powszechność wykorzystywania oleju palmowego może prowadzić do zagrożenia wyginięciem niektórych gatunków zwierząt.

Dla zdrowia go unikaj!

Olej palmowy jest bardzo powszechny w licznych produktach spożywczych.

Z tego względu niezwykle ważne jest, aby z uwagą czytać etykiety i najlepiej rezygnować z produktów, w których składzie występuje olej palmowy.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie półproduktów z zaufanych źródeł i samodzielne przygotowywanie posiłków w domu.

Z pewnością takie postępowanie nam i naszej rodzinie wyjdzie na zdrowie, a nie musi to być wcale bardzo czasochłonny proces przy odpowiedniej organizacji.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.