ORZECHY I NASIONA – DLACZEGO NALEŻY JE MOCZYĆ PRZED SPOŻYCIEM?

Orzechy i nasiona są nie tylko pyszne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Zawierają wiele cennych składników mineralnych, białka i dobrego tłuszczu, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Stanowią świetną przekąskę, mogą być też składnikiem różnych pyszności, a w diecie wegańskiej alternatywą dla ryb, mięsa i nabiału. I o ile większość wie, że warto je jeść, o tyle niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przed spożyciem surowe orzechy i nasiona trzeba namoczyć.

Dlaczego?

Poniżej znajdziecie odpowiedź.

Namoczony = zdrowszy

Orzechy i nasiona oraz rośliny strączkowe zawierają naturalne inhibitory enzymatyczne, które spowalniają enzymy odpowiedzialne za kiełkowanie rośliny.

Dzięki temu zabezpieczają ją przed zbyt wczesnym kiełkowaniem w nieodpowiednich warunkach.

Jednak inhibitory te dostarczone do organizmu po zjedzeniu surowych orzechów lub nasion blokują w nim enzymy trawienne i ograniczają zdolność przyswajania substancji odżywczych.

Wcześniejsze namoczenie orzechów i nasion sprawia, że pozbywamy się inhibitorów
i uaktywniamy enzymy trawienne, dzięki czemu nasz organizm przyswaja dużo więcej cennych składników (nawet do 100%).

Surowe orzechy i nasiona zawierają ponadto kwas fitynowy, który służy do wiązania
i przechowywania fosforu w roślinach.

Kwas ten wykazuje silne działanie chelatujące i utrudnia wchłanianie składników mineralnych, m.in. wapnia, magnezu, cynku i żelaza.

 

orzechy-moczenie-w-wodzie.jpg
foto.123rf.com

 

Poza tym w nienamoczonych orzechach i nasiona znajdują się goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze, które hamują wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i negatywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy (blokują przyswajanie jodu i powodują zaburzenia jego gospodarki w organizmie).

Warto również zaznaczyć, że namoczone orzechy i nasiona nie obciążają układu trawiennego oraz stają się łatwiejsze do strawienia.

Sposób namaczania orzechów i nasion

Surowe orzechy, nasiona lub pestki wkładamy do szklanej miski i zalewamy wodą w stosunku 1:2.

Zalecane jest dodanie szczypty soli lub odrobiny soku z cytryny (ewentualnie octu jabłkowego), które pozwolą na szybsze i dokładniejsze pozbycie się zanieczyszczeń.

W czasie namaczania warto kilkakrotnie wymieniać wodę.

Po określonym czasie moczenia orzechy należy przepłukać czystą wodą, odsączyć i osuszyć.

Najlepiej spożyć tego samego dnia.

Minimalny czas namaczania orzechów i nasion uzależniony jest od ich rodzaju:

Dzięki takiemu prostemu i niekosztownemu zabiegowi jesteśmy w stanie czerpać z orzechów i nasion tylko to, co najlepsze.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.