OSKARŻENI PRZEZ SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ – NOWA WERSJA PROKURATORA

Naukowcy z Chin twierdzą, że osiągnęli światową nowość, coś, czego jeszcze na rynku nie było. Otóż opracowali maszynę, która może oskarżać ludzi o przestępstwa za pomocą sztucznej inteligencji.

Stworzona maszyna może zidentyfikować „bunt” przeciwko państwu i sugerować wyroki dla rzekomych przestępców.

Naukowcy twierdzą, że „prokurator” AI może rozstrzygać zarzuty z ponad 97-procentową dokładnością na podstawie słownego opisu sprawy.

Istnieją jednak obawy, że maszyna, która została zbudowana i przetestowana przez Ludową Prokuraturę Szanghaj Pudong, może zostać dodatkowo „uzbrojona” przez państwo.

Jak dotąd zaprogramowano ją tak, że może zidentyfikować i oskarżyć o osiem najczęstszych przestępstw w Szanghaju, w tym oszustwa związane z kartami kredytowymi, kradzieże, niebezpieczną jazdę i kłótnie.

Technologia została przetestowana na ponad 17 000 przypadkach w latach 2015-2020.

Może działać na komputerze stacjonarnym i decyduje, czy wnieść oskarżenie, analizując setki „cech” uzyskanych z opisu przypadku wygenerowanego przez człowieka.

Po postawieniu zarzutów, sprawa kończy się wyrokiem skazującym, ponieważ wskaźnik uniewinnienia w Chinach wynosi mniej niż jeden procent.

Główny naukowiec projektu, profesor Shi Yong, dyrektor laboratorium Big Data i zarządzania wiedzą Chińskiej Akademii Nauk, powiedział, że maszyna może uwolnić prokuratorów od błahych spraw i pozwolić im na skupienie się na trudniejszych zadaniach.

„System może w pewnym stopniu zastąpić prokuratorów w procesie podejmowania decyzji” – powiedział Shi Yong.

Chiny już próbowały wprowadzić technologie, takie jak sztuczna inteligencja i duże zbiory danych, aby zmienić sposób działania swojego systemu prawnego.

W 2017 r. władze uruchomiły pierwszy w kraju sąd ds. cybernetyki, który umożliwia stronom w sprawach związanych z „cyfrowymi” sprawami, takimi jak handel elektroniczny, pojawianie się za pośrednictwem czatu wideo przed wirtualnymi sędziami sztucznej inteligencji.

Chociaż celem jest przyspieszenie rozpraw i pomoc systemowi w radzeniu sobie z większymi sprawami, prawdziwi sędziowie nadal monitorują, co się dzieje i wydają kluczowe orzeczenia.

W 2016 r. chińscy prokuratorzy zaczęli używać narzędzia sztucznej inteligencji do oceny dowodów i oceny poziomu zagrożenia, jakie podejrzany stanowi dla opinii publicznej.

Jednak według Shi i jego kolegów istniejące narzędzia sztucznej inteligencji nie odgrywają roli w procesie podejmowania decyzji o wnoszeniu oskarżeń i sugerowaniu kar.

Zespół powiedział, że ich maszyna stanie się potężniejsza dzięki ulepszeniom i będzie w stanie rozpoznawać mniej powszechne przestępstwa i wnosić wielokrotne oskarżenia przeciwko jednemu podejrzanemu.

Maszyny przejmują władzę nad ludźmi.

⇒ Czytaj także: PRACOWNIK NA CENZUROWANYM – SZTUCZNA INTELIGENCJA ROZPOZNA EMOCJE

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.