OWOC KAKI – BOMBA WITAMINOWA

Owoc Kaki bywa również nazywany jabłkiem orientu. Od pewnego czasu jego popularność w Polsce rośnie, jednak nadal jest silnie niedoceniany. Można spotkać się z rozmaitym nazewnictwem: Sharon, persymona czy hurma. Z wyglądu porównywany jest do pomidora i faktycznie go przypomina, tylko ma żółto-pomarańczowy kolor. Te pyszne owoce hebanowca, w smaku mogą przywodzić na myśl słodką śliwkę.

Pochodzenie

Kaki to owoc występujący naturalnie w strefie międzyzwrotnikowej.

Wywodzi się z Chin oraz Japonii, jednak obecnie uprawia się go również w krajach śródziemnomorskich.

Jego popularności ciągle rośnie na całym świecie, głównie z uwagi na stosunkowo niską kaloryczność i ogromne bogactwo witamin i składników odżywczych, jakie są w nim zawarte.

 

owoc-kaki.jpg
Owoc Kaki fot.123rf.com

 

Jego hodowla jest możliwa w krajach o umiarkowanym klimacie, gdzie zima nie jest nadmiernie mroźna, a lato nader gorące.

Wartości odżywcze Kaki

W polskich sklepach owoc ten pojawia się późną jesienią.

Można stwierdzić, że to moment idealny, gdyż właśnie rozpoczyna się okres przeziębień, a w nim znajduje się mnóstwo witamin i składników odżywczych, które mogą skutecznie wesprzeć nasz organizm.

Znajdziemy w nim m.in.:

Kaloryczność Kaki

Kaki wyróżnia się wyjątkowo słodkim smakiem, który może sugerować, że znajduje się w nim duża ilość cukrów prostych, takich jak fruktoza, a co za tym idzie, powinno cechować się wysoką kalorycznością.

Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

Owoc kaki w 100 gramach ma około 70 Kcal, jabłko ma mniej 52 Kcal, ale banan już więcej 100 Kcal w 100 gramach.

Smak i konsystencja

Kaki jest wyjątkowo słodkie, wiele osób porównuje je do soczystej i mocno dojrzałej śliwki. Jednak jego smak jest nieco bardziej egzotyczny lub orientalny.

Wyróżnia się galaretowaną konsystencją miąższu, która nie wszystkim przypada do gustu.

Właściwości kaki

  • Niektóre badania wskazują, iż kaki może pozytywnie wpływać na hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Owoc ten ma powodować przykładowo w komórkach białaczki tzw. apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórki. W Japonii stwierdzono, że stosowanie wyciągu z persymony przynosi pierwsze rezultaty już po 3 dniach przyjmowania.
  • Spożywanie kaki wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu – zarówno w sytuacji, gdy nadal mieścimy się w normie dobrego, jak i w chwili, gdy musimy walczyć ze złym cholesterolem LDL.
  • Zawarta w owocu witamina A działa ujędrniająco, antybakteryjnie i odmładza skórę, włosy i paznokcie. Bardzo ważnym czynnikiem jest również jej rola jako przeciwutleniacza, co powoduje niszczenie wolnych rodników i spowalnianie procesów starzenia się.
  • Witamina C wpiera odporność organizmu oraz wykazuje działanie przeciwutleniające.
  • Błonnika w kaki jest zdecydowanie więcej niż w jabłkach, co skutkuje jego pozytywnym oddziaływaniem na układ pokarmowy, obniżeniem ciśnienia i cholesterolu.
  • Zawarta w persymonie pektyna wspomaga procesy trawienne i pomaga przy ich zaburzeniach.
  • Fruktoza oraz glukoza wspierają pracę serca, oraz naczyń krwionośnych, jednocześnie owoc nie powoduje gwałtownego podnoszenia się poziomu cukru.
  • Kaki zwiększa pobudzenie seksualne.
  • Wspiera urodę – z kaki można przygotować maseczkę, która pomoże w zwalczeniu trądziku i oczyszczeniu porów. W tym celu należy wymieszać miąższ owocu z białkiem jajek. Gdy utworzy się gładka masa, nakładamy ją na twarzy i zostawiamy na 15-20 minut i następnie spłukujemy letnią wodą.
  • Kaszel i przeziębienie – sok wyciśnięty z Sharon z dodatkiem kilku łyżek wody świetnie nada się do płukania gardła i szybko przyniesie ulgę.
  • Na terenie Kaukazu stosuje się hebanowiec w celu okładania ran – ma to przyspieszać ich gojenie.
  • Skutecznie działa na wrzody.
  • Luteina oraz karotenoidy działają ochronnie na wzrok – z uwagi na tę właściwość ich jedzenie poleca się osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub telewizora.

Cena kaki

Do Polski Kaki dojeżdża zwykle prosto ze słonecznej Hiszpanii.

W sklepach dostępne jest jesienią i wtedy też jest najbardziej dojrzałe i słodkie.

Cena najczęściej zależy od rodzaju sklepu, w większych marketach, hipermarketach i descontach nabędziemy je nawet za 1,5 za sztukę, zaś w mniejszych osiedlowych sklepikach może to być koszt w okolicy 3 zł.

Jak wybierać Kaki?

Gdy decydujemy się na zakup Kaki najlepiej wybierać te najbardziej okrągłe, o intensywnie pomarańczowej barwie.

Muszą również posiadać zielone listki na górze. Po zakupie dojrzały owoc, można przechowywać w lodówce około dwóch dni.

Zwykle Sharon szybko się psuje. Pamiętajmy również, że w przypadku tego owocu jemy jedynie miąższ, a skórkę wyrzucamy.

Można go do dodawać do rozmaitych dań, sałatek, wszystko zależy od naszej inwencji.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.