„PANDEMIA” KORONAWIRUSA DOPROWADZA DO SKRAJNEGO UBÓSTWA PONAD 100 MLN LUDZI

„Pandemia” koronawirusa rujnuje życie wielu ludzi pod względem nie tyle zdrowotnym, ile finansowym. Doprowadzeni przez rządy na całym świecie do zamykania swych biznesów i ogłaszania upadłości, popadają w skrajne ubóstwo. Według szacunków Banku Światowego po raz pierwszy od ponad 20 lat, mamy do czynienia z ogromną falą biedy.

Mniej niż 1,9 dolara dziennie

Według nowego raportu opublikowanego przez Bank Światowy „pandemia” Covid-19 w 2020 roku zepchnęła od 88 milionów do 114 milionów ludzi w skrajne ubóstwo.

To zdecydowanie największy wzrost skrajnego ubóstwa od prawie trzech dekad, który oznacza koniec dwudziestoletniego spadku wskaźników ubóstwa.

Bank Światowy definiuje skrajne ubóstwo jako życie za mniej niż 1,90 dolara dziennie, czyli 700 dolarów rocznie.

Blisko jedna czwarta światowej populacji żyje za poniżej 3,20 dolara, a ponad 40% światowej populacji – prawie 3,3 miliarda ludzi – żyje za poniżej 5,5 dolara dziennie.

Kryzys Covid-19 zmniejszył również wspólny dobrobyt – definiowany jako wzrost dochodów najbiedniejszych 40 procent populacji kraju.

pandemia-ubóstwo.jpg
foto.depositphotos.com

Szacuje się, że średni globalny wspólny dobrobyt pozostanie w stagnacji lub nawet zmniejszy się w latach 2019-2021 z powodu zmniejszonego wzrostu średnich dochodów.

Spowolnienie aktywności gospodarczej zintensyfikowane przez „pandemię” prawdopodobnie dotknie szczególnie najbiedniejszych ludzi, a to może doprowadzić do jeszcze niższych wspólnych wskaźników dobrobytu w nadchodzących latach.

Bank Światowy szacuje, że łącznie 703-729 milionów ludzi żyje obecnie w skrajnym ubóstwie, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć w 2021 roku.

Miliony w skrajnym ubóstwie

Przed „pandemią” Covid-19 liczbę osób żyjących w skrajnym ubóstwie na początku 2020 r. szacowano na 615 mln.

Rzeczniczka Globalnej Praktyki Banku Światowego w sprawie ubóstwa i równości stwierdziła, że ​​jest to światowy regres, którego byliśmy świadkami w ciągu jednego pokolenia, pomimo światowego kryzysu finansowego na początku 2000 r.

Szacuje się, że „pandemia” koronawirusa popchnie w tym roku kilkadziesiąt milionów ludzi w skrajne ubóstwo, a łączna liczba wzrośnie do 150 milionów w 2021 roku, w zależności od ciężkości spowolnienia gospodarczego.

Skutki koronawirusa zdewastowały kraje finansowo.

Ubóstwo tylu ludzi jest spowodowane połączeniem utraty miejsc pracy oraz trudnościami z zaopatrzeniem, które utrudniają dostęp do żywności, edukacji i podstawowej infrastruktury.

W raporcie wezwano do podjęcia wspólnych, ogólnoświatowych działań, aby zapewnić, że wieloletnie postępy w ograniczaniu ubóstwa nie zostaną zniweczone.

⇒ Czytaj także: COVID-19 PROWADZI DO WIELKIEJ PANDEMII GŁODU

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.