BIAŁE PASKI NA PIERSI KURCZAKA, CZYLI UWAŻAJ NA MIĘSO GORSZEGO SORTU

Białe paski widoczne gołym okiem na surowej piersi z kurczaka powinny być dla nas ostrzeżeniem, ponieważ świadczą o gorszej jakości mięsa. Zdaniem organizacji Compassion in World Farming takie przebiegające przez mięso linie, informują nas, że kurczak był hodowany w bardzo złych warunkach i karmiony genetycznie zmodyfikowaną paszą.

Białe paski i zdrewniałe mięso

W ciągu kilkunastu ostatnich lat spożycie mięsa z kurczaka znacząco wzrosło, ponieważ jest tanie, łatwo dostępne, proste do przyrządzenia, smaczne, chude i bogate w białko.

Tymczasem naukowcy zwracają uwagę na to, że mięso z kurczaka, właśnie przez wzmożoną konsumpcję i większe zapotrzebowanie, straciło na swej jakości.

Coraz więcej hodowanych dziś kurcząt cierpi na zaburzenia tkanki mięśniowej, spowodowane przez zbyt szybki wzrost w wyniku modyfikacji genetycznych oraz podawanych antybiotyków i hormonów.

pierś-kurczaka.jpg
foto.depositphotos.com

W wyniku takich działań pozyskiwane z kurczaka mięso, a zwłaszcza piersi mają widoczne w swej strukturze białe linie lub są nienaturalnie twarde, wręcz zdrewniałe.

Profesor Sandra Velleman z Ohio State University wyjaśnia, że:

Zdrewniała pierś jest oznaką miopatii mięśniowej, która powoduje martwicę włókien mięśniowych z naciekaniem makrofagów.

W odpowiedzi na martwicę dochodzi do zwłóknienia, co prowadzi do syntezy tkanki łącznej i zastąpienia specyficznych dla mięśni białek silnie „usieciowanym” kolagenem, który nadaje mięśniom zdrewniałego lub bardzo sztywnego wyglądu.

Badania takie jak te opublikowane w Italian Journal of Animal Science wykazały, że białe paski na piersi z kurczaka były obecne aż w 96% z 285 testowanych mięs.

Sama częstotliwość ich pojawiania się znacząco wzrosła w ostatnich latach, a wszystko to za sprawą złych warunków hodowli kurcząt.

Więcej tłuszczu, mniej białka

Obecność białych pasków i zdrewniałych części w piersiach z kurczaka niekorzystnie wpływa nie tylko na ich wygląd, ale także na jakość surowych i marynowanych mięs, które gorzej chłoną przyprawy.

Piersi z kurczaka, które mają białe paski, są ubogie w białko i mogą mieć nawet o 224% więcej tłuszczu niż piersi bez tych linii.

Zwykle tłuszcz można znaleźć po bokach piersi z kurczaka, ale nie na środku.

Mięso naturalnie chudego, niemodyfikowanego genetycznie i hodowanego w dobrych warunkach kurczaka nie będzie twarde, sine, ani na jego strukturze nie pojawią się białe linie.

Dlatego pamiętajmy, aby podczas następnych zakupów zwracać większą uwagę na jakość kupowanych piersi z kurczaka.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

A – mięso normalne; B – widoczne umiarkowane pasy; C – mięso najgorszej jakości

https://www.youtube.com/watch?v=HLUlL2g_eYA