PRZYTULANIE STYMULUJE ROZWÓJ MÓZGU DZIECKA

Przytulanie to forma fizycznego przywiązania, która jest niezwykle ważna w okresie rozwojowym dziecka. Naukowcy potwierdzili, że uczucie okazywane dzieciom od urodzenia przez delikatny, rodzicielski dotyk stymuluje wzrost ich mózgów i sprawia, że stają się mądrzejsze.

Przytulanie pomaga

Lekarze z Nationwide Children’s Hospital w Ohio przeanalizowali wpływ lekkiego dotyku i uścisku na rozwój fizyczny mózgu, rozwój poznawczy i społeczny urodzonych przedwcześnie dzieci.

Badanie wykazało, że delikatne okazywanie uczuć przez rodziców i opiekunów od narodzin dziecka ma trwały wpływ na sposób, w jaki jego mózg reaguje na delikatny dotyk.

Dlatego przytulanie może pomóc wcześniakom doświadczać przyjemnych uczuć, jednocześnie stymulując pozytywne reakcje mózgu.

noworodek-dotyk.jpg
foto.shutterstock.com

Odkryli, że wspomagające doświadczenia, takie jak pierwszy kontakt skórny dziecka z matką, utrzymywany najlepiej przez godzinę po narodzinach, normalizuje temperaturę jego ciała, bicie serca i wzorzec oddychania.

Poza tym w późniejszym etapie karmienie piersią, pielęgnacja skóry dziecka, czułe przytulanie i podobne zachowania rodziców, wywołały silne reakcje mózgu, które pomogły mu rozwijać się szybciej i zdrowiej.

Z drugiej strony zaobserwowano, że bolesne doświadczenia, takie jak nakłucie skóry np. podczas podawania szczepionek, hamowały reakcje mózgu na te same bodźce dotykowe.

Dotyk i cierpliwość

Wyniki wskazują, że dzieci, którym rodzice lub personel szpitalny okazywali więcej sympatii i czułości, wykazywały silniejszą reakcję rozwojową mózgu.

Dlatego łagodność i cierpliwość wobec dziecka przyczynia się do rozwoju jego mózgu.

Według dr Nathalie Maitre, głównego badacza prowadzącego to badanie, kontakt fizyczny z dzieckiem lub kołysanie go w ramionach, robi wiele dobrego dla jego rozwoju.

przytulanie.jpg
foto.shutterstock.com

Szczególnie jest to istotne w przypadku wspomnianych wyżej wcześniaków, którym wspierający dotyk (taki jak przytulenie rodziców) jest niezbędny, aby pomóc mózgowi reagować na delikatny dotyk w sposób podobny do tych dzieci, które przeżyły całą ciążę w łonie matki.

Bez względu na etap życia kluczem do rozwoju człowieka jest miłość i przywiązanie.

Odczuwając naturalną potrzebę przytulania i dotyku, zaspokajamy nimi uczucia miłości, sympatii i bezpieczeństwa, a prosty uścisk sprzyja rozwojowi nas wszystkich.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: O LECZNICZEJ MOCY DOTYKU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.