PRZYWROTNIK – NIEZASTĄPIONY POMOCNIK NA RÓŻNE „KOBIECE SPRAWY”

Przywrotnik znany jest jako niezastąpiony przyjaciel kobiet. Roślina od setek lat wykorzystywana jest jako naturalny środek leczniczy. Dzięki niemu można usprawnić procesy trawienne, zahamować krwawienie, ale też ma działanie przeciwzapalne. Jakie ma jeszcze właściwości?

Kwitnące ziele

Przywrotnik znany jest również jako lwia łapa, gnojnik, nawrotnik, nawrotem lub jako gwiazdki, a w medycynie ludowej określany jest również mianem ziela Matki Boskiej.

Można go znaleźć w Polsce, a rośnie na łąkach, w wilgotnych lasach, na pastwiskach oraz na polanach.

W medycynie ludowej wykorzystywane jest jego kwitnące ziele, a także liście, gdzie surowce te można stosować zewnętrznie jako okłady na skórę, ale też składniki płukanek, parówek i nasiadówek.

Poza tym można z niego przygotować napary, soki oraz nalewki.

przywrotnik.jpg
foto.shutterstock.com

W Polsce poza przywrotnikiem pospolitym można również znaleźć inne jego odmiany, takie jak przywrotnik alpejski, miękki oraz połyskujący, ale nie mają one właściwości leczniczych, gdyż uprawiane są tylko jako rośliny ozdobne.

Przywrotnik pospolity jest byliną, która ma niewielkie rozmiary, a jego łodygi osiągają wysokość od 10 do 50 cm i pokryte są liśćmi o szaro – zielonym kolorze.

Jego kwiaty mają kolor jasnozielony, a kwitnie on podczas lata, czyli od maja do września.

Wtedy też można zbierać jego ziele, które jest wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Jego zapach jest charakterystyczny, który jest balsamiczny i cierpki, a do tego ma lekko słodkawy smak.

Składniki odżywcze przywrotnika

W zielu przywrotnika można znaleźć garbniki elagowe, flawonoidy i to przede wszystkim kwercetynę, a także duże ilości witaminy C, saponiny, gorycze roślinne, fitosterole, kwas elagowy oraz kwas taninowy, chinowy, kumarowy i galusowy.

Ponadto przywrotnik zawiera luteinę, krzemionkę i sole mineralne.

Właściwości przywrotnika

Przywrotnik od lat stosowany jest w medycynie naturalnej, a to ze względu na jego działanie antybakteryjne, ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, przeciwwysiękowe, ale też wzmacnia strukturę naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwgorączkowe, moczopędne, reguluje pracę żołądka i jelit oraz wzmacnia więzadła macicy.

kobiece-zdrowie.jpg
foto.shutterstock.com

Ziele przywrotnika można stosować, aby leczyć lub złagodzić dolegliwości, takie jak: dyskomfort trawienny, wzdęcia, biegunka, choroba wrzodowa żołądka, stany zapalne pochwy i sromu, upławy, obfite i bolesne miesiączki, hemoroidy, żylaki, zapalenie odbytu, stany zapalne skóry i błony śluzowej.

Ziele przywrotnika można również wykorzystywać w kosmetyce jako jeden ze składników kremów, toników, kosmetyków do mycia twarzy i maseczek, ponieważ roślina ta rozjaśnia przebarwienia skórne, uelastycznia skórę, łagodzi objawy trądziku, zmniejsza zmarszczki oraz bruzdy, zamyka rozszerzone pory, a także uszczelnia naczynia krwionośne.

Napar z przywrotnika

Składniki: 1 łyżka świeżego lub suszonego ziela, 1 szklanka zimnej wody.

Przygotowanie: łyżkę świeżego lub suszonego ziela należy zalać szklanką zimnej wody i doprowadzić do wrzenia, a następnie trzeba gotować go na wolnym ogniu przez 5 minut.

Potem należy zdjąć garnek z ognia, przykryć przykrywką i odstawić na pół godziny, a po tym czasie odcedzić.

napar-przywrotnik.jpg
foto.shutterstock.com

Działanie: napar może być stosowany wewnętrznie w celu łagodzenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – dawkę 100 ml naparu można stosować 2 – 3 razy w ciągu dnia.

Napar może też zostać wykorzystany jako okłady na trudno gojące się rany oraz zmiany skórne, a w tym celu gazę lub wacik kosmetyczny należy zanurzyć w naparze i przyłożyć do miejsca, które jest zmienione chorobowo na 30 minut.

Tonik do twarzy

Składniki: 1 łyżka suszonego przywrotnika, 1 szklanka zimnej wody, 1 szklanka białego wytrawnego wina, odrobina soku z cytryny, 1 łyżka spirytusu kosmetycznego (salicylowego).

Przygotowanie: łyżkę przywrotnika należy zalać szklanką zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut.

Po tym czasie trzeba go zdjąć z ognia, przykryć i odstawić na 30 minut, następnie odcedzić i ostudzić napar.

Płyn przelewa się do butelki i dodaje szklankę białego wytrawnego wina, odrobinę soku z cytryny i spirytus kosmetyczny.

Butelkę należy zakręcić i mocno nią wstrząsnąć, aby składniki dobrze się wymieszały, a potem tonik należy przechowywać w lodówce.

Działanie: tonik można używać do przecierania oczyszczonej skóry twarzy, szyi i dekoltu.

Można go stosować dwa razy dziennie na skórze z wypryskami, przebarwieniami oraz objawami starzenia.

Płyn do płukania jamy ustnej

Składniki: 2 łyżki ziela przywrotnika, 1 szklanka zimnej wody.

Przygotowanie: ziele przywrotnika należy zalać szklanką zimnej wody i gotować przez 5 minut.

Po tym czasie płyn zdejmuje się z ognia, przykrywa i odstawia na 30 minut, a później napar należy odcedzić i ostudzić i następnie płyn przelewa się do szklanej butelki albo słoika i przechowuje w lodówce.

Działanie: tego płynu można używać dwa razy dziennie do płukania jamy ustnej lub gardła w stanach zapalnych dziąseł, nadżerkach jamy ustnej i przy zapaleniu gardła lub krtani.

⇒ Czytaj także: NIEPOKALANEK – BARDZO KOBIECE ZIOŁO

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.