RADIOAKTYWNA KREMACJA – CZY SPALANIE ZWŁOK MOŻE SZKODZIĆ ŻYWYM?

Coraz częściej, także zgodnie z ostatnią wolą, ciało zmarłego zostaje poddane kremacji. Tak też było w przypadku 69-letniego mieszkańca Arizony, którego po śmierci skremowano. Niby nie wydarzyło się nic niezwykłego, ale tylko na pozór… Sprawa stała się poważna, kiedy lekarze dowiedzieli się, że jego ciało naraziło pracowników krematorium na działanie radioaktywnej substancji.

Tajemniczy pacjent

Pewien mężczyzna został przyjęty do szpitala w Arizonie w celu leczenia niskiego ciśnienia krwi.

Lekarze zajmujący się pacjentem nie byli świadomi faktu, że zaledwie dzień wcześniej w innej klinice wstrzyknięto mu radioaktywny lek Lutet 177, mający na celu zahamowanie rozwoju raka trzustki.

Kiedy mężczyzna zmarł dwa dni po przyjęciu do drugiego szpitala, lekarze nie wiedzieli o jego historii medycznej, a lekarze z poprzedniej kliniki nie mieli pojęcia, że ​​umarł.

Kiedy więc pacjent został skremowany pięć dni po śmierci, nikt nie spodziewał się, że dojdzie do radiologicznego skażenia…

Bomba z opóźnionym zapłonem

Kiedy personel szpitala, w którym podano mężczyźnie radioaktywny lek, dowiedział się, że pacjent zmarł i został poddany kremacji, polecono przebadać krematorium i jego pracowników pod kątem ekspozycji na promieniowanie.

Ślady radioaktywności znaleziono w komorze kremacyjnej oraz na sprzęcie do kremacji, np. na kruszarce kości.

Substancję radioaktywną wykryto również w moczu pracownika kreamtorium, aczkolwiek poziom napromieniowania nie zagrażał jego życiu i zdrowiu.

Niemniej, jednak jeśli do takich sytuacji dochodzi częściej, u człowieka mogą pojawić się zmiany nowotworowe i choroby sercowo-naczyniowe.

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie kremacją, ważne jest, aby zrozumieć, jak często pojawiają się takie problemy oraz opracować procedury bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Radiofarmaceutyki wykorzystywane są na całym świecie i nie wiadomo, ile ciał osób je przyjmujących dotąd skremowano, zanim lek uległ całkowitemu rozpadowi w ciele leczonego.

W Stanach Zjednoczonych niektóre stany, takie jak Floryda, zabraniają kremacji osób z zawartością substancji radioaktywnych ze względu na dbałość m.in. o bezpieczeństwo żyjących.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.