18 z 20 CZŁONKÓW RADY CENZURY FACEBOOKA TO LUDZIE SOROSA

W maju 2020 roku powołano nowy organ Facebooka. Utworzenie niezależnej Rady Nadzorczej Facebooka z uprawnieniami do zezwalania na publikowanie treści na Facebooku i Instagramie lub ich usuwania już samo w sobie jest kontrowersyjne. Do tego dochodzi samo pochodzenia i powiązania członków rady. Wśród nich znajdziemy przyjaciół Sorosa, działaczy LGBT oraz ludzi powiązanych z Bractwem Muzułmańskim.

Misz-masz środowiskowy

Członkowie zarządu nowej Rady Nadzorczej Facebooka wywodzą się z różnych środowisk zawodowych, kulturowych i religijnych i mają różne poglądy polityczne.

Niektórzy z nich nawet publicznie krytykowali portal społecznościowy.

Nowy organ Facebooka ma „moderować” portal oraz kontrolować usuwanie treści.

Jego decyzji nie może podważyć nawet sam Mark Zuckerberg, za to sama rada może uchylać decyzje Marka Zuckerberga dotyczące moderacji treści.

Okazuje się, że dostęp do moderacji treści otrzymali m.in. ludzie powiązani z Bractwem Muzułmańskim, „złośliwa biseksualna żydówka” (jak sama się określa) oraz działacze LGBT.

rada-cenzury-facebooka.jpg
Źródło: Internet

Okazuje się jednak, że większość tych osób łączy jedno – mianowicie 18 z 20 członków Rady współpracowało lub jest powiązanych z grupami, które otrzymały fundusze od Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations) George’a Sorosa – która jest jedną z najlepiej finansowanych i wpływowych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Sam fakt, że 90% członków nowej Rady ma powiązania z tą postępową grupą, rodzi pytania o rzetelność tego, komu powierzono cenzurę internetową.

Członkowie Rady Nadzorczej Facebooka

Facebook ujawnił pierwsze 20 nazwisk członków nowej rady nadzorczej firmy.

Docelowo nowy organ będzie liczył 40 członków, których resztę wybierze sama rada.

Dotychczas wybrani członkowie rady pochodzą z 27 krajów.

Na liście znajdują się m.in.

 • Afia Asantewaa Asare-Kyei: kierownik programu w Fundacjach Społeczeństwa Otwartego Sorosa w Afryce Zachodniej.
 • Evelyn Aswad: profesor prawa w USA. Odbiorca dotacji współfinansowanych z Fundacji Sorosa.
 • Endy Bayuni: redaktor Jakarta Post, wcześniej pracował w grupie założonej przez Sorosa.
 • Catalina Botero-Marino: dziekan kolumbijskiej szkoły prawniczej, która w ciągu dwóch lat otrzymała 1,3 miliona dolarów od Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa.
 • Katherine Chen: profesor akademicki, dziennikarka. Często retweetuje materiały krytyczne wobec Donalda Trumpa i popierające Baracka Obamę.
 • Nighat Dad: Założyciel i dyrektor wykonawczy Digital Rights Foundation, która otrzymuje pieniądze od Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa i jest projektem Artists at Risk Connection, projektu PEN America, który jest częściowo sponsorowany przez Fundację Open Society Sorosa.
 • Jamal Greene: profesor prawa na Uniwersytecie Columbia, którego rodzina Sorosa jest znanym fundatorem i partnerem.
 • Pamela Karlan: profesor prawa Uniwersytetu Stanforda. Członek założonego i finansowanego przez Sorosa Amerykańskiego Towarzystwa Konstytucyjnego, które przyjmuje „postępowe” spojrzenie na Konstytucję Stanów Zjednoczonych.
 • Tawakkol Karman: Jej organizacja „Dziennikarki bez łańcuchów” otrzymuje fundusze z Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa. Zasiada w radzie doradczej Transparency International, która również otrzymuje fundusze od grupy Sorosa.
 • Maina Kiai: dyrektor inicjatywy Human Rights Watch Alliances and Partnerships Initiative, która otrzymała  100 milionów dolarów od fundacji Sorosa. Była założycielką Kenijskiej Komisji Praw Człowieka, która w ciągu dwóch lat otrzymała od Sorosa 615 000 dolarów.
 • Sudhir Krishnaswamy: prorektor szkoły prawniczej. Współzałożycielka postępowego, centrum prawa non-profit, które otrzymuje duże fundusze od Sorosa oraz organizacji zajmującej się prawami lesbijek.
 • Ronaldo Lemos: brazylijski profesor prawa. Współzałożyciel wspieranego przez Sorosa Instytutu Technologii i Społeczeństwa. Zasiada w zarządzie Mozilla Foundation finansowanej przez Sorosa.
 • Michael McConnell: profesor prawa Uniwersytetu Stanforda. Szef Centrum Prawa Konstytucyjnego, finansowanego przez amerykańską organizację prawną otrzymującą dofinansowania z fundacji Sorosa.
 • Julie Owono: członkini inicjatywy Global Network Initiative finansowanej przez Sorosa.
 • Emi Palmor: była szefowa izraelskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.
 • Alan Rusbridger: były redaktor naczelny The Guardian. Zasiada w załodze Komitetu Ochrony Dziennikarzy finansowanego przez Sorosa.
 • Andas Sajo: jeden z założycieli Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego Sorosa. Były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, krytykowany za rzekome konflikty interesów i powiązania z Sorosem.
 • John Samples: zwolennik nielegalnej imigracji, finansowany m.in. przez Sorosa, Google, Ford Foundation, którzy również opowiadają się za bardziej otwartymi granicami.
 • Nicolas Suzor: profesor prawa, który współpracował  i  współfinansował  projekty z pieniędzy fundacji Sorosa.
 • Helle Thorning-Schmidt: była socjalistyczna premier Danii, która opowiada się za przemyśleniem sensu demokracji. Zasiada także w Międzynarodowej Radzie Doradczej Atlantic Council, która otrzymała około 325 000 dolarów od Centrum Globalnego Rozwoju finansowanego przez fundację Sorosa.

Decyzje, które ma podejmować nowa rada Facebooka, mają zapadać bez względu na interesy firmy – czy to polityczne, czy gospodarcze.

⇒ Czytaj także: GEORGE SOROS TO BYŁY NAZISTOWSKI WSPÓŁPRACOWNIK

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.