RAK JELIT UWIELBIA SŁODKOŚCI!

Według nowych badań naukowców z Nowego Jorku cukier może napędzać rozwój komórek nowotworowych, przyspieszając wzrost guzów jelitowych w organizmie. O jakim rodzaju cukru mowa? Czy jest coś, czego szczególnie powinniśmy się wystrzegać w diecie?

Rozrost guza

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, nowotwory jelita grubego odżywiają się cukrem, a dokładnie wysokofruktozowym syropem kukurydzianym, czyli syropem glukozowo-fruktozowym, który dodawany jest najczęściej do ciastek, herbatników, lodów, napojów energetycznych i słodkich napojów gazowanych.

Syrop ten działa jak paliwo dla jelita grubego u myszy, co sugeruje, że podobne skutki może wywoływać także u ludzi – wykazały badania naukowców z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku

Badacze twierdzą, że guzy we wczesnym stadium zjadały cukry prosto z przewodu pokarmowego, wykorzystując molekuły i przekształcając je w elementy budujące ich komórki.

Przebieg badania

Naukowcy przebadali myszy, które zostały wcześniej zmodyfikowane genetycznie tak, aby rozwinął się u nich nowotwór jelita grubego.

Jednej grupie raz dziennie przez osiem tygodniu podawali dawkę syropu glukozowo-fruktozowego, odpowiadającej wartości, jaka znajduje się w puszce napoju gazowanego.

Druga grupa nie otrzymała żadnych cukrów.

rak-jelit-cukier.jpg
foto.123rf.com

Kiedy po upływie dwóch miesięcy badacze porównali wielkość guzów w obu grupach, stwierdzili, że te myszy, które były karmione wysokofruktozowym syropem kukurydzianym, miały większe guzy niż te, które go nie otrzymywały.

Badanie przeprowadzono na myszach, a nie na ludziach, jednak naukowcy są przekonani, że te wyniki dotyczą także ludzi, ponieważ mechanizmy rozwoju nowotworów są takie same u obu tych gatunków.

Rak jelit uwielbia słodkości

Rozwój raka jelita grubego zazwyczaj zaczyna się od polipa lub małej grupy komórek, która rośnie dotąd, aż stanie się guzem.

Przeprowadzone badanie pokazuje, jak dokładnie cukier napędza wzrost guza, co prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego tak wiele jest wczesnych diagnoz raka jelita grubego u młodych dorosłych.

Polipy uwielbiają jeść fruktozę i glukozę, których używają do wzrostu – powiedział dr Lewis Cantley, jeden z głównych autorów badania i dyrektor Meyer Cancer Center w Weill Cornell Medicine.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie wskazuje, że osoby z rakiem jelita grubego lub osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny unikać słodkich napojów oraz wszystkich innych słodkości, które zawierają w sobie fruktozę lub glukozę.

Co prawda w badaniu nie mierzono wpływu cukru stołowego (sacharozy) na wzrost nowotworów jelit, ale i  tak badacze twierdzą, że może on wywołać podobny efekt.

Dlatego też podkreślają, że jedynym sensownym rozwiązaniem na przyszłość, które w dużym stopniu może uchronić nas przed nowotworami, jest wprowadzenie diety o bardzo niskiej zawartości cukru.

Przeczytaj także: Glukoza – nowotworowe paliwo, które napędza chorobę

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.