UZASADNIONE POWODY, DLA KTÓRYCH NIE WARTO PIĆ NAPOJÓW GAZOWANYCH
Napoje gazowane – słodkie i kolorowe – sięgamy po nie szczególnie wtedy, gdy na dworze gorąco, ale czy na pewno są zdrowe? Przecież zawierają różne barwniki, słodziki i polepszacze smaku, o których słyszy się bardzo wiele złego. Dlaczego tak chętnie sięgamy po gazowane napoje, gdy nie powinniśmy ich w ogóle pić?
Co znajduje się w gazowanych napojach?
W gazowanych napojach można znaleźć: wodę, dwutlenek węgla oraz sztuczne i naturalne składniki, takie jak: substancje smakowe, słodzące oraz konserwujące.
Co powoduje picie napojów gazowanych?
Picie gazowanych napojów nie tylko powoduje wzrost nadwagi, ale również wzrasta ryzyko zachorowania na raka.
Przeprowadzono na ten temat już wiele badań, które badały, jak wpływają napoje gazowane na rozwój raka.
W jednych z nich dowiedziono, że wystarczą dwie puszki napoju gazowanego tygodniowo, aby zwiększyła się produkcja insuliny w trzustce, a to podwaja ryzyko powstania raka trzustki.
Picie jednego napoju gazowanego dziennie przez mężczyzn może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty o 40%.
Natomiast picie takiego napoju przez kobiety w ilości 1,5 puszki dziennie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi o 1%.
Poza tym wzrasta ryzyko zawału serca, gdyż naukowcom z Ameryki udało się dowieść, że picie trzech puszek napoju gazowanego może zwiększyć trzykrotnie ryzyko zawału serca, a także innych chorób serca.
Do tego wzrasta liczba osób chorych na cukrzycę, ale też zostaje zaburzona praca wątroby.
Wystarczą dwie puszki dziennie, aby przyczynić się do poważnego uszkodzenia wątroby.
Badania dowiodły, że zostaje zaburzona praca wątroby, która staje się mniej efektywna.
Ponadto wśród nastolatków wzrasta poziom agresji, a także często uciekają się do przemocy wobec innych osób.
Wystarczą tutaj dwie puszki napoju tygodniowo, aby podniósł się poziom m agresji, ale też młodzież zaczęła sięgać po alkohol oraz inne używki.
Kobiety, które są w ciąży i piją napoje gazowane będą bardziej narażone na poronienia oraz przedwczesny poród, ponieważ składniki takiego napoju wpływają negatywnie na płód.
Poza tym gazowane napoje przyczyniają się do zmniejszenia liczby szarych komórek.
Takie napoje zwalniają procesy myślowe, powodują zaniki pamięci oraz zaburzają koncentrację oraz przyspieszają nie tylko proces starzenia się mózgu, ale również całego organizmu, a do tego pojawiają się częste bóle głowy.
Wzrasta również liczba osób chorych na Alzheimera.
Naukowcy przeprowadzili badania na myszach i podawali im codziennie równowartość kaloryczną pięciu puszek napoju gazowanego.
To pozwoliło im odkryć, że zwierzęta zaczynały mieć problemy z pamięcią.
Napoje gazowane wpływają również niekorzystnie na stan uzębienia, układ pokarmowy, gdyż nasilają dolegliwości związane ze zgagą i refluksem, ale też osłabiają naturalne mechanizmy obronne organizmu.
Do tego duże ilości cukru, które są spożywane z tymi napojami, zmniejszają zdolność białych krwinek do zabijania zarazków, a sztuczne słodziki mogą źle działać na dobre bakterie jelitowe.
Napoje gazowane nasycone są dwutlenkiem węgla, a to wpływa szkodliwie na zęby.
Regularne ich spożywanie powoduje erozję szkliwa, czyli niszczy twardą tkankę, która znajduje się na powierzchni zębów.
Przez to stają się one osłabione i bardziej podatne na żółknięcie, nadwrażliwość, występowanie ubytków, a także próchnicy.
Picie napojów gazowanych, które zawierają kofeinę, nie przyczynia się do wzrostu energii, gdyż, jak się okazuje, zbyt duże ilości kofeiny w organizmie mogą spowodować odwodnienie, przez co będzie się czuło ogólne zmęczenie oraz osłabienia.
Kofeina odpowiada za bardzo duży wzrost i spadek energii w ciągu dnia.
Dodatkowo duże ilości cukru wpływają na obniżenie poziomu glukozy we krwi, a to staje się przyczyną senności oraz stanów niepokoju oraz irytacji.
Kwasy oraz kofeina zawarte w tych napojach są szkodliwe dla kości, ponieważ zaburzają wchłanianie wapnia w organizmie.
Natomiast zmniejszona gęstość oraz osłabienie kości to droga do osteoporozy.
Do tego zostaje upośledzona absorpcja żelaza w komórkach, a więc napoje gazowane przyczyniają się również do anemii oraz osłabienie odporności.
Wykazano również ścisły związek z tym, że picie przez matkę sztucznie słodzonych napojów może mieć wpływ na BMI dziecka jeszcze przed jego urodzeniem się (poczytaj tutaj).
Natomiast tutaj mamy wyniki badań odnośnie wpływu słodzonych napojów gazowanych na otyłość u młodzieży i dorosłych.
O tym, że picie napojów gazowanych wiąże się z niską gęstością mineralną kości u starszych kobiet można przeczytać tutaj.
O związku pomiędzy spożywaniem sztucznie słodzonych napojów bezalkoholowych i ryzykiem przedwczesnego porodu można przeczytać tutaj.
Spożycie napojów słodzonych cukrem i przyrost masy ciała – do poczytania tutaj.
Objawy nadmiernego spożycia napojów gazowanych
Napoje gazowane mogą powodować następujące objawy:
- bóle głowy,
- drżenia,
- arytmia serca,
- lęk i nerwowość,
- problemy ze snem i bezsenność,
- depresja,
- wymioty i mdłości,
- częste oddawanie moczu,
- utrata apetytu,
- zmniejszona gęstość kości z powodu obniżonej absorpcji wapnia.
A co z napojami gazowanymi typu light?
Wyeliminowanie z gazowanych napojów cukru i zastąpienie go słodzikami w cale nie wyszło nam na zdrowie.
Napoje gazowane typu light to koloryzowane, gazowane wody smakowe, w których zamiast cukru jest jeden lub kilka sztucznych słodzików, np. aspartam, cyklaminiany, sacharyna, acesulfam k oraz sukraloza.
Głównym problem ze sztucznymi słodzikami polega na tym, że ich bardzo intensywny smak każde mózgowi przygotować się na duże podniesienie poziomu glukozy we krwi, do którego w rzeczywistości nie dochodzi.
W tym czasie organizm zdąży już wyprodukować odpowiednią dawkę insuliny oraz wypuścić ją do krwioobiegu.
Wtedy nasze ciało przestawia się na tryb odkładnia nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej.
Poza tym działa również psychologia, ponieważ osoba, która wypije napój o zerowej kaloryczności, wykazuje natychmiastową ochotę, aby sięgnąć po chipsy, ciasteczka albo fast – foody.
Odstawienie napojów gazowanych
Odstawienie napojów gazowanych nie należy do najłatwiejszych, ponieważ zawarty w nich cukier wykazuje działanie uzależniające.
Na samym początku można odczuwać bóle głowy, a także ogólne osłabienie, przeważnie wtedy, gdy piło się przez wiele lat regularnie napoje gazowane.
Dzieje się tak z powodu braku kofeiny.
Można również zauważyć, że się oddaje mniej moczu.
Jest to spowodowane tym, że napoje gazowane zawierają kofeiną, a są to diuretyki, których działanie polega na zwiększaniu objętości wydalanego moczu.
Po odstawieniu napojów zęby stają się z czasem bielsze.
Natomiast odstawienie napojów gazowanych typu light powoduje, że mijają bóle głowy, ale też poprawia się koncentracja oraz zdolność do przejrzystego myślenia.
Poza tym nagle zaczyna się również odczuwać smaki jedzenia, gdyż kubki smakowe czasami zostają zablokowane przez słodziki ze względu na ich intensywność.
Do tego zostają odciążone nerki, które wreszcie mogą filtrować krew i wyrównywać jej ciśnienie.
Czy warto więc pić napoje gazowane?
Zdecydujecie sami, ale prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna – NIE!
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=i7jNNPugZyM