ROSYJSKA AKTYWISTKA WALCZY Z… ROZKRACZONYMI MĘŻCZYZNAMI

Rosyjska aktywistka Anna Dovgaliuk z Sankt Petersburga 25 września 2018 roku rozpoczęła akcję poświęconą walce z manspreadingiem, czyli zwyczajem niektórych mężczyzn, którzy siadają w transporcie publicznym w szerokim rozkroku. Dovgaliuk mówi, że feministki walczą z tym nawykiem utrudniającym podróż współpasażerom w wielu krajach, ale w Rosji do tej pory problem nie był dyskutowany publicznie.

Manspreading, czyli rozkraczeni mężczyźni

W języku angielskim słowem „manspreading” przyjęto określać siedzenie w szerokim rozkroku, który zabiera przestrzeń osobie siedzącej obok.

Często zdarza się, że mężczyźni siadają (zwłaszcza w transporcie publicznym) z tak szeroko rozstawionymi na bok nogami, że po pierwsze trudno zająć teoretycznie wolne obok miejsce, a po drugie znajdujący się obok pasażerowie często chcąc uniknąć kontaktu cielesnego z rozkraczonym mężczyzną, muszą odsuwać się na skraj fotela.

Niezmiernie ważne dla mnie jest zwrócenie uwagi ludzi na tę kwestię, sprowokowanie dyskusji na ten temat i w konsekwencji stworzenie regulacji prawnych, które nałożą kary na rozkraczonych mężczyzn. Jest to brak publicznego szacunku dla kobiet i dzieci. To wstyd dla społeczeństwa – uważa pomysłodawczyni akcji Anna Dovgaliuk.

Woda na krocze

Rosyjska aktywistka wraz ze swoimi koleżankami postanowiła radykalnie zwrócić uwagę pasażerów metra w Sankt Petersburgu na problem rozkraczonych mężczyzn.

Uzbrojone w butelki z wodą wyruszyły w podróż metrem.

Gdy tylko zobaczyły mężczyznę siedzącego w szerokim rozkroku, podchodziły do niego i wylewały mu wodę na krocze.

Zszokowani mężczyźni nie kryli swej irytacji, co można zobaczyć na wrzuconym do sieci filmiku z tej akcji.

Absolutną większość komentujących to wideo stanowili oburzeni mężczyźni.

Niektórzy z nich próbowali wyjaśnić szeroki rozkrok męską fizjologią, a inni bezpośrednio grozili aktywistkom, że pożałują swych działań.

Nie zmienia to faktu, że Rosjanki wierzą, że taka akcja da mężczyznom do myślenia i mają nadzieję, że następnym razem, zanim odważą się zabierać przestrzeń współpasażerom, przemyślą to dwa razy.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.