ZAŁOŻYCIEL FIRMY FARMACEUTYCZNEJ SKAZANY ZA PRZEKUPSTWA LEKARZY

Założyciel firmy farmaceutycznej Insys Therapeutics, John Kapoor, został skazany na 66 miesięcy więzienia za zorganizowanie systemu przekupstwa i łapówek dla lekarzy w całych Stanach Zjednoczonych. Chodzi głównie o zachęcanie lekarzy do przepisywania większej ilości pewnego leku…

Śmiertelne dawki fentanylu

Kryzys opioidowy trwa od dawna, ale to nie przeszkadzało firmo farmaceutycznym wypuszczać na rynek coraz więcej tych zabójczych środków.

W konsekwencji takich działań dyrektor jednego z głównych producentów i dystrybutorów opioidów, założyciel Insys Therapeutics – John Kapoor, został skazany na pięć i pół roku (66 miesięcy) w więzieniu federalnym – za nielegalny program nagabywania lekarzy.

john-kapoor.jpg
Źródło: Internet

Stworzony przez niego system polegał na przekupieniu lekarzy do tego, aby przepisywali więcej potencjalnie śmiertelnych dawek fentanylu.

Produkt Insys, zapakowany pod marką Subsys, jest sprzedawany jako środek przeciwbólowy w sprayu wykonany z bardzo silnego syntetycznego opioidu odpowiedzialnego za dziesiątki tysięcy zgonów w całej Ameryce.

Skazany za przekupstwa lekarzy

John Kapoor dołącza do siedmiu innych dyrektorów Insys, którzy otrzymali już karę za udział w nielegalnych działaniach firmy, w tym stosowaniu „bezwzględnych” taktyk sprzedaży, aby zachęcić lekarzy do przepisywania większej ilości leku.

Kilku lekarzy, którzy wzięli pieniądze od firmy, jest albo ściganych, albo zostali już skazani na karę pozbawienia wolności.

Opioidy zostały zatwierdzone przez FDA w celu zwalczania silnego bólu u pacjentów z zaawansowanym rakiem.

Ale większość lekarzy, których przekupiła firma Insys, nie była onkologami.

Firma zachęcała zwykłych internistów do przepisywania leku „poza tym, co w etykiecie”, czyli w leczeniu normalnego przewlekłego bólu.

W ramach programu przekupstwa lekarze, którzy przepisywali duże ilości leku, mogli zarobić nawet 125 000 dolarów rocznie.

Wyrok na Kapoora został wydany po 15 dniach posiedzenia, przez sędziego okręgowego USA Allison Burroughs w sądzie federalnym w Bostonie w czwartek 23 stycznia 2020 roku.

Jest to najdłuższa kara więzienia nałożona na któregokolwiek z siedmiu byłych dyrektorów Insys.

Oprócz 66-miesięcznego wyroku Kapoor został skazany na trzy lata nadzorowanego zwolnienia i grzywnę w wysokości 250 000 dolarów.

Obrońcy Kapoora twierdzą, że ich  klient został niesprawiedliwie ukarany i przedstawiony przez prokuraturę jako „karykatura szefa mafii”.

Jednak obciążające go dowody świadczą o tym, że właśnie kimś takim był, a nałożona kara i tak jest nieadekwatna w stosunku do ilości zarobionych pieniędzy ze sprzedaży opioidu i śmierci tysięcy bezbronnych osób.

⇒ Czytaj także: BIG PHARMA WYDAJE ROCZNIE 20 MLD DOLARÓW NA „NAGABYWANIE” LEKARZY

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.