Kadzidło żywiczne przez tysiące lat w wielu starożytnych kulturach świata było uznawane za magiczne, mistyczne lekarstwo. Było i jest również stosowane w medycynie naturalnej, w leczeniu różnych dolegliwości. Jednak współcześnie najbardziej intrygującą właściwością tej specjalnej żywicy jest potwierdzona badaniami jej zdolność do łagodzenia objawów lęku i depresji.

Żywiczny sok

Kadzidło to rodzaj żywicznego soku, który znajduje się w specjalnej rodzinie drzew o nazwie Boswellia, które rosną prawie wyłącznie na południowym krańcu Półwyspu Arabskiego.

Kiedy zbiera się je w określonych porach roku, drzewa są cięte ostrożnie specjalnymi nożami, aby wypłynął z nich specjalny sok, który jest następnie suszony na słońcu, aż będzie gotowy do użycia.

Historycznie kadzidła żywiczne stosowano w ceremoniach rytualnych lub religijnych, podczas rytuałów pogrzebowych jako materiał balsamujący, aby pomóc maskować zapach zmarłego ciała lub spalano je, aby skutecznie odpędzać komary i inne szkodniki.

kadzidłowiec.jpg
foto.depositphotos.com

Kadzidło było również stosowane w medycynie naturalnej, w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak zapalenie stawów (ma silne właściwości przeciwzapalne), zaburzenia jelit (takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego), astma i utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

Współcześnie najbardziej intrygującą cechą kadzidła są jego psychoaktywne efekty, ponieważ badania wykazały, że ta specjalna żywica może łagodzić objawy lęku i depresji.

Kadzidło żywiczne kontra lęki i depresja

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wyjaśnia, w jaki sposób spalanie żywicy z rośliny Boswellia (kadzidłowiec) aktywuje niektóre kanały jonowe w mózgu w celu złagodzenia objawów lęku i depresji.

Być może w tym trzeba byłoby szukać wyjaśnienia, dlaczego rzymski cesarz Neron spalił kiedyś całoroczne zbiory kadzideł na pogrzebie swojej ulubionej kochanki.

Jeden ze współautorów badania Raphael Mechoulam podkreśla, że octan incenzolu, składnik żywicy Boswellia, podczas testów na myszach obniżył lęk i wykazał działanie podobne do antydepresyjnego.

Związek ten podany myszom szybko wpłynął na części mózgu generujące emocje i obwody nerwowe, które pozytywnie zareagowały na obecne leki stosowane w depresji i lęku.

Kadzidłowiec zawiera również kwas beta-boswelinowy, który można wykorzystywać w celu zapobiegania utracie pamięci.

Składnik ten wpływa na długość aksonów i ich zdolność do rozgałęziania się, dzięki czemu informacje w mózgu przekazywane są szybciej i sprawniej.

Działanie tej substancji mogłoby prawdopodobnie zmniejszać także postęp choroby Alzheimera.

Wykorzystaj przyjemny zapach

Oczywiście badanie zostało przeprowadzone na myszach, które z pewnością nie są takie same jak ludzie, jednak wiele tekstów religijnych twierdzi, że ta specjalna żywica działała korzystnie na mózg.

Naprawdę nie zaszkodzi spróbować i wykorzystać jej moc w uzdrawianiu swojej duszy i ciała.

kadzidło-spalanie.jpg
foto.depositphotos.com

Kadzidło żywiczne zwykle można kupić najczęściej w sklepach, które sprzedają kadzidła, białą szałwię i tego rodzaju duchowe narzędzia ceremonialne.

Można je również znaleźć w formie olejku eterycznego, który warto rozpraszać w dyfuzorze.

Można też spalać żywicę na krążkach z węglem drzewnym.

Przyjemny i kojący zapach nie wyrządzi szkód, a może poprawić nastrój, zmniejszyć niepokój, a nawet i wywołać uśmiech na twarzy.

Warto skorzystać z mądrości i mocy, której tradycyjnie używa się od tysiącleci.

⇒ Czytaj także: BOSWELLIA SERRATA – POTĘŻNE WSPARCIE STAWÓW, WALKI Z BÓLEM I RAKIEM

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.