BOSWELLIA SERRATA – POTĘŻNE WSPARCIE STAWÓW, WALKI Z BÓLEM I RAKIEM
Boswellia serrata znana jako typowy gatunek kadzidłowca to roślina rodem z Indii, gdzie od kilkuset lat ajurweda wykorzystuje jej działanie przeciwzapalne, a zwłaszcza w chorobach układu kostno-stawowego. Jest naturalnym wsparciem dla osłabionego organizmu, który ma trudności w poradzeniu sobie w walce z chorobą, również z nowotworem.
Dziś gotowe preparaty z ekstraktem z Boswellia można bez problemu kupić także w Polsce.
Ich działanie odpowiada skuteczności leków kortykosteroidowych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych, z tą „drobną” różnicą, że jest ono zwyczajnie naturalne.
Boswellia serrata – prawdziwe kadzidło
Boswellia serrata znana również jako kadzidło indyjskie, należy do rodziny żywicznych drzew słynących z ich aromatycznego olejku.
Drzewa Boswellii porastają tereny Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, ale specyficzny gatunek – Boswellia serrata rośnie głównie w suchych, górskich lasach zachodnich i centralnych Indii.
Roślina ta wytwarza płynną żywicę, która następnie zestala się i tworzy pachnącą, ziarenkowatą, żółtawobrązową substancję zwaną olibanum.
Masa ta stanowi jeden z głównych składników kadzidła.
Dostępne na rynku suplementy diety w postaci doustnych kapsułek lub olejki do użytku zewnętrznego uzyskuje się z żywicy Boswellia serrata, która zawiera ważne substancje aktywne, takie jak kwasy bosweliowe (organiczne związki triterpenowe), a zwłaszcza kwas acetylo-11-keto-beta-boswelliowy (odpowiadający za hamowanie mediatorów zapalnych np. 5-lipooksygenazy) oraz liczne olejki eteryczne będące źródłem zdrowotnych właściwości tej rośliny.
Medycyna ajurwedyjska i nie tylko
Od niepamiętnych czasów Boswellia serrata była stosowana jako kadziło w ceremoniach religijnych i kulturowych.
Od kilkuset lat wykorzystywana jest także w tradycyjnej ajurwedzie.
Klasyczne teksty tzw. Czaraka Samhita oraz Suszruta Samhita stanowiące do dziś podstawy tego systemu medycznego opisują działanie przeciwreumatyczne żywicy z tego drzewa.
Poza tym w medycynie ajurwedyjskiej wykorzystywano jej skuteczne działanie w leczeniu biegunki, grzybicy, gorączki, chorobach krwi i skóry, problemach z układem krążenia, zapaleniu gardła, oskrzeli, astmie, kaszlu, upławów, utraty włosów, żółtaczce, hemoroidach, nieregularnych miesiączkach oraz problemach z wątrobą.
Współczesna medycyna i farmakologia wskazują przede wszystkim na jej właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwhiperlipidemiczne (kontroluje stężenie lipidów we krwi), przeciwmiażdżycowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne i hepatotropowe (chroni wątrobę).
Ekstrakty z Boswellia serrata wykazują ponadto właściwości przeciwgrzybicze
i przeciwnowotworowe.
Zamiast Ibuprofenu i innych leków
Liczne badania kliniczne sprawdzające preparaty z kadzidłowca wykazały, że jako preparaty pochodzenia roślinnego nie powodują tak niebezpiecznych skutków ubocznych jak leki syntetyczne i co najważniejsze, wykazują skuteczne działanie.
W 2002 roku the Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency) uznała, że wyciąg z żywicy Boswellia serrata należy określać jako „orphan drug” (lek specyficzny dla rzadkiego problemu medycznego) w stosunku do obrzęku tkanki mózgowej spowodowanego złośliwym guzem mózgu.
W związku z tym Boswellia serrata może stanowić bezpieczniejszą alternatywę dla syntetycznych kortykosteroidowych leków przeciwzapalnych.
Ponadto udowodniono, że kwasy boswelliowe wykazują znaczące działanie przeciwbólowe
i przeciwzapalne, które można porównać z przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniem Ibuprofenu oraz Ketoprofenu.
Trzy główne korzyści z Boswellia serrata
Zmniejsza stan zapalny
Wśród cennych składników ekstraktów z drzewa Boswellia serrata zidentyfikowanych przez naukowców, wyróżnia się na pierwszym miejscu terpeny (izoprenoidy) i kwasy bosweliowe, które wykazują działanie silnie przeciwzapalne i chroniące zdrowe komórki.
W organizmie człowieka terpeny unieszkodliwiają wolne rodniki i przedłużają zdrowie, natomiast kwasy bosweliowe, w tym przede wszystkim kwas acetylo-11-keto-beta-boswelliowy (AKBA) działa podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, przy czym powoduje mniej działań niepożądanych.
AKBA pomaga walczyć z bólem, okazał się skuteczny w walce z dużą liczbą chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie okrężnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego-Crohna i nowotwory.
Innym aktywnym składnikiem Boswellia serrata jest octan incenzolu, który ma podobne zdolności do obniżania reakcji zapalnych, zwłaszcza tych, które powodują neurodegradacje w hipokampie oraz przyspieszają spadek funkcji poznawczych.
Badania wykazują, że octan incenzolu chroni neurony, pomaga zwalczać powstawanie nowotworów oraz zmniejsza lęk i wpływa na poprawę nastroju, dzięki czemu jest potencjalnym, naturalnym lekiem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym.
Uśmierza bóle stawów
Badania pokazują, że wyciąg z Boswellia serrata może pomóc zmniejszyć ból, obrzęk i problemy z poruszaniem się u osób z zapaleniem stawów lub zapaleniem kości i stawów, zarówno przewlekłym, jak i postępującym, szkieletowym i zwyrodnieniowym, a zwłaszcza tym, które zwykle dotykają stawu kolanowego.
Niektórzy doświadczyli zmniejszenia bólu stawów nawet o 32% do 65%, co jest porównywalne z działaniem leków na receptę.
Inne badania opublikowane w International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology wykazały, że Boswellia serrata wspomagała leczenie objawów związanych z zapaleniem kości i stawów, takich jak ból kolana, sztywność kolan i ból podczas chodzenia.
Naukowcy stwierdzili, że działanie przeciwzapalne, przeciwartretyczne i przeciwbólowe tej rośliny sprawia, że jest ona obiecującym preparatem do leczenia zmniejszenia bólu kolana, zwiększania ruchomości stawu kolanowego i zwiększania sprawności poruszania się u tych osób, które mają tendencję do pojawiania się częstych obrzęków stawu kolanowego oraz cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
Zwalcza raka
Kwasy bosweliowe są silnymi środkami powodującymi śmierć komórkową w komórkach nowotworowych.
Boswellia zmniejsza żywotność chorych komórek i powoduje ich śmierć w przypadku raka piersi, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, jelita grubego, w komórkach białaczki szpikowej, komórkach nerwiaka zarodkowego i chorobach opon mózgowych.
Poza tym hamuje dalsze rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych i powstrzymuje efekty uboczne tradycyjnych terapii leczenia raka.
Pozostałe właściwości
Boswellia serrata pomaga również w:
- gojeniu się i zapobieganiu wrzodów żołądka;
- wsparciu układu odpornościowego;
- walce z bakteriami i grzybami;
- leczeniu chorób układu oddechowego (głównie w postaci inhalacji), w astmie, kaszlu, kataru i zapalenia oskrzeli;
- zmniejszaniu częstotliwości i intensywności napadów migrenowych;
- leczeniu stanów zapalnych dziąseł i paradontozy;
- obniżaniu poziomu cukru we krwi;
- zmniejszaniu gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha;
- poprawie kondycji skóry, głównie u osób zmagających się z jej przedwczesnym starzeniem się, stanami zapalnymi, łuszczycą i rumieniem.
Boswellia serrata w porównaniu z lekami przeciwzapalnymi nie wykazuje ciężkich działań niepożądanych i jest uważana preparat bezpieczny.
W większości preparatów doustnych przyjęto dawkowanie Boswellia serrata trzy razy na dobę, przy czym najskuteczniejsza ogólna dzienna porcja wynosi 1000 mg ekstraktu z żywicy kadzidłowca (w tym 100 mg kwasów AKBA).
Można korzystać także z boswelliowych olejków przeznaczonych do aromaterapii i inhalacji lub korzystać ze zdrowotnych właściwości tej rośliny w formie okładów.
W celu przygotowania okładu na bolące stawy i mięśnie należy rozdrobnić tabletkę z ekstraktem Boswellia serrata na drobny proszek, dodać odrobinę wody (tyle, aby otrzymać formę pasty), a następnie rozłożyć na kawałku wilgotnej gazy i położyć na skórę.
Taki zabieg warto stosować kilka razy dziennie.
Naturalny, sprawdzony preparat z dużą porcją ekstraktu znajdziesz do kupienia tutaj i tutaj.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=nx0Dx3uVbBk