SŁONECZNE FARMY WODY – W KENII ZNALEZIONO ROZWIĄZANIE NA GLOBALNY BRAK WODY

Słoneczne farmy wody, jak Kenijczycy nazywają nową technologię, poprawiły znacząco jakość życia mieszkańców pewnej wioski w Afryce. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu problem globalnego braku wody pitnej zostanie wkrótce zażegnany.

Globalny brak wody

Żyjemy w luksusie, nie zdając sobie nawet sprawy w jak wielkim.

Pomyśl tylko o miliardach ludzi głodujących i spragnionych śmierci, miliardach dzieci, które muszą chodzić pieszo wiele kilometrów, aby dotrzeć do szkoły, o milionach ludzi biednych i bezdomnych.

Niestety wiele krajów na całym świecie jest mocno dotkniętych czynnikami takimi jak wojna, choroby, ekstremalne warunki pogodowe, a nawet i brak dostępu do czystej wody.

Mimo że woda stanowi 71% powierzchni Ziemi, według raportu opublikowanego przez UNICEF i Światową Organizację Zdrowia, co trzecia osoba na świecie nie ma dostępu do wody pitnej.

785 milionów ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, około 2,2 miliarda ludzi nie może bezpiecznie korzystać z usług wodnych, 4,2 miliarda ludzi nie posiada bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych, a trzy tysiące milionów nie ma podstawowych udogodnień takich jak umycie rąk.

Ponadto wiele osób na obszarach wiejskich i biednych ma świeżą wodę, ale nie jest ona odpowiednio czyszczona, by nadawała się do bezpiecznego spożycia.

Dlatego też celem jednej z organizacji pozarządowej GivePower było zarobienie czegoś, co ten stan zmieni.

Słoneczne farmy wody

GivePower, oddział non-profit spółki zależnej Tesla Solar City, został uruchomiony w 2013 roku, a jego zespół inżynierów, programistów i liderów od dawna myślał o czystej energii odnawialnej, która dostarczy żywność, wodę i światło, dla tych którzy najbardziej tego potrzebują.

I tak oto w małej społeczności rybackiej w Kenii, Kiunga, zainstalowali system odsalania zasilany energią słoneczną, która służy do dostarczania czystej, zdrowej wody.

słoneczne-farmy-wody.jpg
DCIM100MEDIADJI_0021.JPG

Słoneczne farmy wody, jak nazywają je Kenijczycy, przekształcają słoną wodę oceaniczną w wodę pitną.

System może wytwarzać około 70 tysięcy litrów wody pitnej dziennie, co wystarcza nawet dla 35 000 osób.

Proces odsalania, który oddziela sole oraz inne minerały od wody i ma zasadnicze znaczenie w zamianie słonej wody w wodę pitną, jest bardzo energochłonny, a zatem i kosztowny.

Dlatego wykorzystanie energii słonecznej okazało się bardzo dobrym długoterminowym rozwiązaniem.

Zainstalowane w Kiunga panele słoneczne są w stanie wyprodukować 50 kilowatów energii, która jest magazynowana przez dwa wysokowydajne akumulatory Tesli i wykorzystywana do zasilania dwóch pomp wodnych, które działają 24 godziny na dobę.

Takie rozwiązanie zmienia życie w regionach takich jak Kenia, gdzie ponad 1/3 mieszkańców nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.

Odmienione życie

Od czasu suszy w 2014 r. mieszkańcy Kiunga w Kenii, położonej kilka kilometrów na południe od granicy z Somalią, korzystali tylko z brudnego morza i słonej wody.

Dlatego też przed wprowadzeniem tej technologii ludzie czasami musieli podróżować przez ponad godzinę, aby zdobyć trochę wody do picia dla siebie i swoich rodzin.

woda-kenia.jpg

Z racji tego, że każda kropla świeżej wody była bardzo cenna, zwykle kąpali się i prali ubrania w brudnej słonej wodzie lub w studni położonej na tym samym kanale, z którego korzystają zwierząt.

Taka woda była zanieczyszczona i bogata w pasożyty, więc zasadniczo zatruwali nią siebie i swoje rodziny.

Na szczęście położenie wioski w pobliżu Oceanu Indyjskiego, sprawiło, że dla inżynierów była ona idealnym miejscem na budowę pierwszej na świecie farmy słonecznej GivePower Solar Water Farm.

3 500 mieszkańców ma teraz czystą, świeżą i bezpieczną wodę pitną prosto z kranu.

Sukces tego projektu zainspirował GivePower do budowy większej liczby takich farm na całym świecie.

Dzięki swoim spektakularnym osiągnięciom organizacja już planuje powtórzenie projektu w innych krajach, takich jak Kolumbia i Haiti.

⇒ Czytaj także: WODA – OCZYSZCZANIE- STRUKTURA – PAMIĘĆ MOLEKULARNA – MACIERZ

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.