SMARTFON – W JAKI SPOSÓB MOŻE ZRUJNOWAĆ TWOJE ZDROWIE?

Smartfon zazwyczaj ukazuje się jako potrzebny i przydatny. W końcu każdy chce mieć szeroki dostęp do informacji, do zabawy, do swoich znajomych i rodziny, a to właśnie dostaje od tego sprzętu. Mało kto myśli lub zastanawia się w ogóle, jak używanie smartfonów odbija się na jego zdrowiu. Odbija się i zaraz dowiesz się w jaki sposób.

Rujnowanie wzroku

Osoby używające nadmiernie Smartfonów często chcą się bronić, że przecież komputer, telewizor, a przede wszystkim czytanie książek doprowadzają do jeszcze gorszych skutków.

Wypieranie nic tu nie pomoże.

Smartfony mają niekorzystny wpływ na oczy i w znaczący sposób pogarszają widzenie.

Zanim dojdzie do wykrywalnego pogorszenia albo zanim zgłosisz się do okulisty, możesz już wykazywać objawy tzw. CSV (Computer Vision Syndrom).

 

smartfon-wzrok-dziecko-okulary.jpg
fot.123rf.com

 

Jego objawy były pierwotnie związane tylko z komputerami, jednak obecnie ekrany telefonów nie różnią się przesadnie od komputerów, więc syndrom może dotknąć każdego.

Podstawowymi objawami są:

  • częste bóle głowy – w wyniku napinania, ciągłego pochylania głowy oraz napinania karku, wspierające go mięśnie są ciągle naciągnięte i obolałe;

 

  • suchość oczu – zdrowe oczy powinny być dobrze nawilżone, w czym pomaga odpowiednia ilość mrugnięć; prawidłowo powinno być ich około 20 na minutę, natomiast kiedy patrzysz w telefon, zmniejsza się to dwukrotnie, oczy stają się przesuszone;

 

  • bliskowzroczność – patrzenie na ekran nie pozostaje bez wpływu na widzenie ogólne, z uwagi na długie skupianie się na jednym punkcie przed sobą, do tego w bliskiej odległości przyczynia się do przeciążenia mięśnia rzęskowego, który związany jest z widzeniem na odległość przynajmniej kilkudziesięciu centymetrów. Ekran upośledza go sprawia, że widzenie dalszych obiektów jest utrudnione.

 

  • niewyraźne widzenie – problemem staje się także łapanie ostrości widzenia, powinno dziać się to naturalnie, jednak ciągłe patrzenie na ekran, bez zmiany odległości powoduje, że oko zaczyna mieć problemy z przystosowaniem się po zmianie kąta patrzenia.

Problemy z kręgosłupem

Dawnej siedzenie przy biurku, równoważone z ruchem sprawiały, że poważne wady postawy pojawiały się rzadziej.

Obecnie z powodu Smartfonów może do nich dochodzić bardzo szybko, zarówno u osób młodszych, jak i starszych, choć szczególnie narażona jest młodzież.

Wynika to z faktu, że znacznie chętniej używa Smartfonów, niemal w każdej chwili swojego życia.

Podczas długotrwałego używania Smartfonów nie przybiera się prawidłowej pozycji ciała, tak samo jak przy komputerze.

Badania pokazują, że ponad 90% osób piszących smsy pochyla się nad telefonem w taki sposób, że nieustannie napina mięśnie karku, a nawet naciąga, co może powodować ból już w momencie pisania wiadomości.

 

smartfon-sms-mężczyżni.jpg
fot.123rf.com

 

Jeżeli pomyślisz ile wysyłasz ich w ciągu dnia, możesz zrozumieć, dlaczego cała obręcz barkowa cierpi.

Jeszcze brutalniejsze pozycje dla ciała pojawiają się w czasie długiej rozmowy telefonicznej.

Mało komu udaje się zachować przez godzinę albo dwie prawidłową postawę, najczęściej pojawiają się wygięcia, pochylenia, zgięcia kręgosłupa pod wszystkimi możliwymi pozami.

Choć wydaje się, że nie powoduje to trwałego efektu może skutkować pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych stawów oraz artretyzmu w późniejszym wieku.

Widać również destrukcyjny wpływ Smartfonów na kręgosłupy młodzieży, wśród której utrzymanie prawidłowej postawy staje się rzadkością.

Uszkodzenia słuchu

Zanim telefony stały się niezbędnym, stałym elementem każdej torby lub torebki rozmowy telefoniczne należały do rzadkości.

Nawet jeśli trały długo zdarzały się sporadycznie.

Mając Smartfona można rozmawiać niemal bez końca, codziennie.

Oznacza to, że słuch staje się nadwyrężony.

Dodatkowo podczas rozmowy często nie słychać dobrze rozmówcy, co skutkuje zwiększaniem głośności tak, żeby wiedzieć o czym mowa.

Dotyczy to głównie rozmów prowadzonych poza domem, np. w autobusie lub na ulicy.

 

To sprawia, że 38% użytkowników zacznie odczuwać szybko tzw. szumy uszne.

Przy tym nie trzeba rozmawiać kilku godzin, aby się ich nabawić, wystarczy 10 minut dziennie by zwiększyć ryzyko ich pojawienia się.

 

smartfon-muzyka-suchawki.jpg
fot.123rf.com

 

Jeszcze bardziej destrukcyjnie działa słuchanie muzyki ze Smartfona przez słuchawki, bezpośrednio uderzające w bębenki uszne.

Często ludzie zgłaszają się do lekarza mówiąc, że szumi im w uszach, często jest to spowodowane telefonami.

Zaburzenia snu a Smartfony

Nie jest prawdą, że telefony nie oddziałują na sen.

Zazwyczaj nie wpatrujesz się w telefon tylko za dnia, kiedy świeci słońce i jest jasno.

Dla dużej grupy osób Smartfon jest pierwszym, co widzą rano i ostatnim, co widzą przed położeniem się do łóżka.

Powoduje to zaburzenia snu oraz bezsenność.

Błyszczący, błękitny ekran urządzenia daje mózgowi sygnał, że w dalszym ciągu jest dzień i nie ma powodu, żeby zasypiać.

To oznacza, że zmniejsza się ilość wytwarzanej w mózgu melatoniny, tj. hormonu snu.

Przekłada się to na zakłócenie rytmu dobowego: aktywność-sen, co utrudnia zaśnięcie.

Często, nawet jeśli udaje się zasnąć jest to sen pełen pobudek, dodatkowo przed zaśnięciem.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.