STEARYNIAN MAGNEZU – TOKSYCZNA SUBSTANCJA, KTÓREJ MUSISZ UNIKAĆ

Stearynian magnezu to substancja powszechnie pojawiająca się w wielu produktach, które wykorzystujemy na co dzień, w tym również w suplementach diety oraz lekach. Problem w tym, że jego regularne przyjmowanie może być szkodliwe dla organizmu.

Jest on popularnym wypełniaczem, którego podstawową zaletą jest możliwość napełniania kieszeni producentów.

Pozwala na uzyskanie dużej kapsułki małym kosztem, która nie przykleja się do opakowania, a dodatkowo mają oni możliwość wyprodukowania większej ilości takich leków, gdyż dzięki stearynianowi magnezu nie dochodzi do oblepiania substancją maszyny w czasie produkcji, co zmniejsza straty.

Co to jest stearynian magnezu?

Jest to substancja będąca białym proszkiem, nie ma zapachu.

Pośród jego właściwości wymienia się przede wszystkim zmniejszanie pylistości oraz zwiększanie przyczepności.

Te funkcje sprawiają, że jest powszechnie dodawany do pudrów oraz wszelkiego rodzaju innych kosmetyków o sypkiej konsystencji.

stearynian-magnezu.jpg
Stearynian magnezu foto.123rf.com

 

Substancja ta złożona jest z kwasu stearynowego oraz jonu magnezu.

Nie warto jednak sugerować się nazewnictwem, gdyż nie znajduje się w niej nawet najmniejsza ilość magnezu, który mógłby zostać przyswojony przez nasz organizm.

Występowanie stearynianu magnezu jest powszechne

Ogromne ilości stearynianu magnezu trafiają do licznych leków oraz suplementów diety.

Producenci zyskują możliwość wypuszczenia na rynek dużych, atrakcyjnych dla klienta kapsułek, z tanim wypełnieniem.

Powszechnie uważa się ją bowiem za ekonomiczny i jednocześnie bardzo skuteczny wypełniacz.

Poza tym dodanie stearynianu magnezu pozwala na zdecydowanie łatwiejsze nadanie tabletce lub kapsułce odpowiedniej konsystencji, nie dochodzi do ich sklejania się w opakowaniu i przyklejania do niego.

stearynian-magnezu.jpg
Stearynian magnezu fot.123rf.com

Niewątpliwą zaletą jest również zminimalizowanie strat produkcyjnych, gdyż dodatek stearynianu magnezu powoduje, że wypełnienie leków nie przykleja się do maszyn w czasie procesu produkcyjnego, co pozwala na uzyskanie większej ilości produktu.

Skuteczność przemysłowa stearynianu magnezu nie idzie niestety w parze z korzyściami dla zdrowia, jest o produkt szkodliwy, mogący wywołać szereg działań niepożądanych.

Korzyści z jego stosowania nie przewyższają strat!

Regularne przyjmowanie preparatów zawierających w swoim składzie stearynian magnezu może prowadzić do tworzenia się na ścianach jelit nieprzepuszczalnej powłoki, która nie dopuszcza do wchłaniania się dobroczynnych substancji z naszego pożywienia oraz suplementów, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Wykazano również, że przyjmowanie produktów zawierających kwas stearynowy, może prowadzić do uszkodzeń w obrębie układu immunologicznego, co z kolei powoduje upośledzenie odporności oraz liczne problemy zdrowotne.

stearynian-magnezu.jpg
fot.123rf.com

Argumentem, który jeszcze dobitniej pokazuje, jak bardzo szkodliwy jest stearynian magnezu, jest również kwestia jego pochodzenia i pozyskiwania.

Najczęściej uzyskuje się go z nasion bawełny, która z kolei jest jedną z najczęściej modyfikowanych genetycznie roślin na świecie. Oprócz tego bardzo skutecznie pochłania ona pestycydy z otoczenia.

Odkrycie WHO

Światowa Organizacja Zdrowia pod koniec 2011 roku wykryła w stearynianie magnezu toksyczne substancje. Ich pojawienie się miało związek z nieodpowiednimi warunkami produkcji.

Wykryte substancje wykazują wysoki poziom szkodliwości dla organizmu.

W obliczu takiej sytuacji producent przekonywał, że to przypadkowa i jednorazowa sytuacja.

Zdaniem naukowców jednak uwidacznia, jak łatwo jest doprowadzić do zanieczyszczenia stearynianu magnezu w procesie produkcyjnym.

Suplementy i leki w Polsce

Decydując się na zakup suplementu diety na terenie naszego kraju, który ma wesprzeć nasze zdrowie i pozwolić cieszyć się nim znacznie dłużej powinniśmy nauczyć się dokładnie i ze zrozumieniem czytać ich etykiety.

stearynian-magnezu.jpg
fot.123rf.com

Leki w Polsce objęte są restrykcyjnymi normami i kontrolą produkcji.

Jednak wytwarzanie suplementów diety nie ma już narzuconych specjalnych obostrzeń.

Badania naukowe

Natural Partners oraz Thorne Research przeprowadzili badania, w których trakcie rozpuszczono w wodzie dwie tabletki zawierające witaminę C.

Jedna z nich, tańsza zawierała w swoim składzie stearynian magnezu, druga nieco droższa była go pozbawiona.

Po upływie godziny przeprowadzono testy, których zadaniem było sprawdzenie bioprzyswajalności witaminy znajdującej się w wodzie.

Tabletka, w której składzie występował tani wypełniacz, zdecydowanie gorzej rozpuszczała się w wodzie i kiepsko się z nią łączyła.

stearynian-magnezu.jpg
Witamina C fot.depositphotos.com

Wyniki badania pokazały, że z tabletki ze stearynianem magnezu organizm ludzki może przyswoić jedynie około 18% witaminy C, podczas gdy z konkurencyjnej, niezawierającej tego składnika nawet 95%.

Wszystko to oznacza, że dobierając nieodpowiednie suplementy diety, zamiast sobie pomóc, możemy jeszcze zaszkodzić.

Nie wiemy, co jemy!

W wielu krajach producent nie ma obowiązku oznaczania na etykiecie, jakich wypełniaczy użył w swoim produkcie.

I w ten sposób stearynian magnezu przedostaje się do naszego organizmu wraz z różnymi suplementami diety, lekami, a nawet w pożywieniu.

Najbardziej niepokojące jest, iż dość powszechne jest jego występowanie w produktach dla dzieci.

Czy więc jesteśmy skazani na przyjmowanie substancji szkodliwych dla naszego organizmu?

Możemy dokonywać świadomego wyboru!

Po pierwsze konieczne jest skrupulatne czytanie etykiet i odrzucanie leków i suplementów oraz innych produktów, w których występuje stearynian magnezu.

Pamiętajmy również, że nie warto dokonywać zakupów tego rodzaju produktów na targowiskach, np. pochodzących z niektórych państw arabskich, gdyż wówczas nie zawsze jest obowiązek informowania o wypełniaczach i nie wiemy, co przyjmujemy.

stearynian-magnezu.jpg
Stearynian magnezu fot.123rf.com

Ważna będzie również forma produktu, jaką przyjmiemy.

Stearynian magnezu najpowszechniej wykorzystywany jest w proszku do rozpuszczania, tabletkach oraz kapsułkach.

Raczej nie zdarzają się przypadki jego wykorzystania w syropach czy kroplach.

Niekiedy fakt występowania go w danym preparacie można określić na pierwszy rzut oka, np. w formie białych plamek na powierzchni leku.

Powinniśmy również decydować się jedynie na produkty pochodzące od zaufanych producentów, wówczas mamy większą pewność co do tego, co dostarczamy naszemu organizmowi.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.