TOKSYCZNI LUDZIE SĄ WŚRÓD NAS! STRZEŻ SIĘ, ZANIM CIĘ ZNIEWOLĄ!

Toksyczni ludzie, wampiry emocjonalne – takim mianem przyszło w dzisiejszych czasach określać osoby, które wywierają destrukcyjny wpływ na nasze życie. Zatrute relacje mogą pojawić się i niestety coraz częściej pojawiają na różnych płaszczyznach życia – od relacji damsko-męskich, przez przyjacielskie i rodzinne, aż po zawodowe. Jak rozpoznać toksyczne osoby? Jak się od nich uwolnić?

Subtelnie, lecz doszczętnie „wypijają z nas krew”, wysysają energię, pozbawiają wiary w siebie i poczucia własnej wartości.

Swymi manipulacjami i kłamstwami niszczą nam życie…

Toksyczny partner, rodzic, przyjaciel, szef…

Kim są toksyczni ludzie?

To osoby, które zazwyczaj znajdują się blisko nas – partner, mąż, żona, rodzice, rodzeństwo, przyjaciel, szef, koledzy z pracy.

Idea bliskości i tym samym możliwość negatywnego wpływu na nasze samopoczucie jest czynnikiem determinującym to, czy staniemy się ofiarą toksycznego człowieka.

Osoby takie do granic perfekcji opanowały kamuflaż.

Są niczym kameleony – zmieniają swe oblicze i postawę w zależności od sytuacji.

W gruncie rzeczy wybierają sobie zwykle jedną ofiarę, dlatego też tak trudno innym osobom z ich otoczenia uwierzyć, że mogą mieć złe intencje.

 

toksyczni-ludzie.jpg
fot.123rf.com

Przecież to taki dobry, uczciwy, prawdomówny i uczynny człowiek…

Zawsze pomoże, doradzi, złego słowa nie powie…

Nigdy nie było z nim problemów…

Taki grzeczny, kulturalny, wychowany… – to słyszą najczęściej ofiary wampirów emocjonalnych, które zaczynają opuszczać swą klatkę milczenia i decydują się głośno poinformować innych, czego doświadczyły.

Niestety tym, którzy nie zetknęli się w swym życiu z pojęciem „wampira emocjonalnego” lub „toksycznego człowieka”, a tym bardziej osobom, dla których nasz wampir jest idealny, trudno będzie uwierzyć w jego toksyczne zachowanie.

Ofiarom w takich sytuacjach oprócz poczucia beznadziejności i bezradności towarzyszą zazwyczaj wyrzuty sumienia pt. „dlaczego wcześniej nie udało mi się otworzyć oczu?”, „dlaczego udało mi się nawiązać tak toksyczną relację?”.

Problem w tym, że relacja z wampirem energetycznym na początku przebiega wręcz wzorcowo, idealnie, nie ma się do czego „przyczepić”.

Warto pamiętać, że toksyczni ludzie niekiedy przez długi czas znajomości nie zdradzają swych destrukcyjnych cech, ponieważ potrafią świetnie się maskować, a czasami po prostu podlegają niekorzystnym zmianom.

Toksyczne zachowania

Pierwszym krokiem do uwolnienia się od toksycznych ludzi lub po prostu ich unikania jest poznanie ich charakterystycznych zachowań.

Czym się wyróżniają takie osoby?

To pasożyci. A co robi pasożyt, żeby przeżyć? Żeruje – i tak właśnie toksyczni ludzie wchodzą do naszego życia z buciorami i żerują na naszej naiwności, twierdząc przy tym, że mają do tego prawo.

Ich zachowanie, a nawet samo przebywanie z nimi sprawia, że ofiara czuje się zmęczona, bez sił i energii do działania.

Krytyka i kontrola – to coś, co wampiry emocjonalne lubią najbardziej.

A przy tym dochodzi wymuszanie dodatkowych tłumaczeń i wyjaśnień, oskarżanie, widzenie w Tobie tego, co złe, nawet wtedy, gdy nie zawiniłeś. Krytykują wszystko, a najczęściej wygląd.

Przerzucanie na innych swych myśli, poglądów i pragnień.

Toksyczni ludzie będą wyrzucać innym to, co sami mają w głowie: to Ty jesteś tą złą osobą; to Ty zrobiłeś to; to Ty tak powiedziałeś itd. „Jak zwykle niczego nie rozumiesz”, „Dlaczego to ja zawsze muszę Ci ustępować?”, „Dlaczego zawsze chcesz robić wszystko po swojemu?” – w gruncie rzeczy w ten właśnie sposób manifestują swoją słabość i to, co sami myślą, czują, w co wierzą.

Kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa.

Toksyczni ludzie kłamią na potęgę oraz wypierają się prawdy. Nawet jeśli kiedyś powiedzieli coś obciążającego lub niewygodnego dla swej osoby, a Ty im to później „wypomnisz”, oni i tak będą się zapierać, że jest to nieprawda, bo przecież „Nigdy tak nie powiedziałem/-am”, „To nie było tak”, „To nie miało miejsca”.

Ich relacje z ofiarami budowane są na kłamstwie, manipulacjach i krętactwie.

Co gorsza, dotyczy to nawet błahostek, w których zwykłemu człowiekowi nie przyszłoby do głowy kłamać.

Toksyczni ludzie uwielbiają dramatyzować, szukać problemu tam, gdzie go nie ma, kreować
z siebie osobę pokrzywdzoną, np. „Jak śmiesz tak mówić o…”, „Nie spodziewałem się, że Ty…”, „Jak możesz tak postępować, kiedy ja…”.

Sprawiają, że ofiara przestaje być sobą, staje się osobą pozbawioną poczucia własnej wartości, zmęczoną życiem w wiecznym stresie i niepewności jutra.

Lubią wykorzystywać innych do realizacji swoich celów, szczególnie jeśli dotyczy to poniżania i wykorzystywania słabszych osób.

Nie zaspokajają innym potrzeby wsparcia. Toksyczni ludzie więcej biorą, niż dają (w zasadzie praktycznie nie dają nic pozytywnego). Jeśli więc czujesz, że nie możesz na tej osobie polegać, ona wiecznie cię ogranicza, strofuje, zmienia zdanie i decyzje – uciekaj.

Potrzebują zachwytu, bezwzględnej uwagi i poświęcanego im czasu przy jednoczesnym docenianiu ich wspaniałości i wyjątkowości.

Uwielbiają mieć rację i stawiać na swoim.

Przy całej swej arogancji i agresywności zachowują postawę unikającą, odpowiadając jedynie na te pytania, które im pasują i na które odpowiedzi chcą udzielić.

Dla otoczenia są doskonali, umiejętnie się maskują i potrafią wyśmienicie „sprzedać” swoją osobę, prezentując innym swoją wersję wydarzeń, z której zwykle wychodzą obronną ręką.

Kim są toksyczni ludzie?

Doktor Lillian Glass w książce „Toksyczni ludzie” wymienia kilka typów toksycznych ludzi:

 • narcyz;
 • plotkarz;
 • ofiara losu;
 • bezwzględny tyran;
 • fanatyk;
 • chodząca doskonałość;
 • zarozumiały snob;
 • wtrącalski;
 • dusigrosz;
 • żartowniś;
 • arogancki mądrala.

Jednak najczęściej przybieraną postawą przez toksyczne osoby jest postawa kozła ofiarnego, czyli osoby, która stosuje szantaż emocjonalny, obwinia innych za wszystko, obraża się lub postawa agresora, czyli osoby wykorzystującej swą dominację, kontrolę, krytykę i roszczenia w emocjonalnym zawładnięciu drugą stroną.

Toksyczni ludzie, wampiry emocjonalne często są skrajnie różnorodni w swych zachowaniach, co nie zmienia faktu, że najczęściej pod maską swoich toksycznych zachowań skrywają się osoby o niskim poczuciu własnej wartości, którą chcą odbudować na podwalinach krzywdy innych.

toksyczni-ludzie.jpg
fot.123rf.com

„Żywienie” się tą krzywdą świadczy o ich wewnętrznej psychicznej i emocjonalnej niedojrzałości, skrywanej często pod zewnętrzną maską twardziela.

W wielu przypadkach zachowanie wampirów emocjonalnych związane jest z dysfunkcjonalnymi wzorcami zaspokajania potrzeb wyniesionych z dzieciństwa, z domu rodzinnego.

Dzieci, które nauczono osiągania celu za pomocą wymuszeń, będą w dorosłym życiu nadal uważały, że jest to dobra metoda.

Pokonaj przeciwnika

Uwolnienie się od toksycznego człowieka wymaga wysiłku, ale jest jedyną drogą powrotu do normalnego życia.

  • Pamiętaj o swojej wartości. Nie pozwól mu podważać swoich kompetencji.
  • Pracuj nad asertywnością i naucz się mówić stanowcze NIE.
  • Niepochlebne opinie na swój temat traktuj żartobliwie, banalnie, pokazuj toksykowi, że nie traktujesz go poważnie, a jego opinie nie robią na Tobie wrażenia.
  • Nie pozwól innym przekraczać swoich granic emocjonalnych.
  • Jeśli to możliwe ogranicz kontakty z toksycznym człowiekiem do minimum.
  • Nie załamuj się, nie dawaj mu satysfakcji z tego, że może kontrolować Twoje życie.
  • Zachowaj pokerową twarz, nie okazuj mu żadnych emocji.
  • Nie musisz cierpieć w milczeniu. Przerwij je! Mów głośno o swoim problemie, informuj bliskich i znajomych, w razie potrzeby udaj się po pomoc do psychologa.
  • Skup się na sobie. Realizuj swoje marzenia i nie pozwól innym ich zniszczyć. Nie myśl, że sobie nie poradzisz. To nie Ty jesteś słaby/słaba, lecz ta toksyczna osoba, która Twoim kosztem próbuje się dowartościować. Pokaż mu, na co Cię stać! Pamiętaj, że: „ktoś, kogo nie cieszą Twoje sukcesy, kto nie życzy Ci dobrze, w istocie udaremnia Twoje dążenie do szczęśliwego, twórczego życia”.
  • Nie żałuj tego, co było. Każdy zasługuje na lepsze życie i na lepsze traktowanie. Nowe przed Tobą!

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.