SUGESTIA HIPNOTYCZNA, CZYLI REKLAMOWA MANIPULACJA LUDZKIMI UMYSŁAMI

Sugestia hipnotyczna to jednocześnie klucz i narzędzie w rękach speców od reklamy, którzy zrobią wszystko, by jak najlepiej zaprezentować produkt i wpłynąć na podejmowane przez Ciebie decyzje. Nie wierzysz? To zastanów się, dlaczego stojąc przed sklepową półką, sięgasz na przykład po reklamowany, droższy proszek marki X zamiast po tak samo skuteczny, tańszy, ale niereklamowany marki Y.

Wyrobić niezdrowe nawyki

Jednym z głównych działań specjalistów od reklamy jest doprowadzenie do tego, aby medialny przekaz wyrobił w jego odbiorcach pewnego rodzaju nawyk.

Prościej mówiąc, chodzi o zaprogramowanie Twojego mózgu w taki sposób, abyś działał jak robot, tak jak ktoś to z góry zaplanował.

Sam nawyk to nic innego jak rutynowe, pozbawione refleksji działanie, które powstaje na skutek regularnie i często powtarzanych czynności.

Z racji tego, że nawyk nie wymaga od nas zaangażowania i wkładania w niego zbytniego wysiłku, dla mózgu jest on „bardzo przyjemny” i chętnie wykorzystywany.

 

lody-sugestie-hipnotyczne.jpg
fot.depositphotos.com

 

W konsekwencji nawyków działamy jak zaprogramowane maszyny. Ten właśnie mechanizm wykorzystują reklamy.

Serie reklamowych bloków powtarzanych namolnie w trakcie filmowych przerw są najlepszym przykładem wyrabiania w nas nawyków.

Im więcej razy ujrzysz daną reklamę, tym większa pewność, że Twój umysł zostanie zaprogramowany tak, abyś kupił polecany produkt, chociaż czasami nawet nie będziesz go potrzebował.

Stworzyć problem i dać rozwiązanie

Niejednokrotnie reklamy mają zadziałać tak, aby stworzyć problem, którego nie ma, wywołując u oglądających np. dolegliwość, na którą reklamowane jest lekarstwo.

Gdy czujesz ból…”, „Gdy dopadnie Cię…”, „Kiedy zmagasz się z…” – te i inne komunikaty u wielu osób wywołują nagle konkretne objawy bólowe, symptomy itp.

Jako widz zaczynasz utożsamiać się z „ofiarą” na ekranie.

Reklama została jednak zaplanowana w taki sposób, żeby nie tylko stworzyć Ci problem, ale i dać na niego gotowe rozwiązanie, bo przecież ten reklamowany preparat „trafia w źródło bólu i niszczy je bezpowrotnie”.

 

sugestie-hipnotyczne.jpg
fot.123rf,com

 

Sugestia hipnotyczna działa, a jakże! Jeśli następnym razem rozboli Cię głowa, nie kupisz pierwszych lepszych tabletek przeciwbólowych, ale poprosisz w aptece o te, które reklamowano x razy i zapewniano, że na pewno zwalczą ból.

I właśnie w takich sytuacjach zetkniesz się z zachowaniem, które wykorzystuje Twoją mimowolnie zaprogramowaną podświadomość.

Sugestia hipnotyczna – półsen i dopamina

W dwóch sytuacjach sugestie hipnotyczne reklamy działają najlepiej – wieczorem, kiedy jesteśmy zmęczeni oraz w sytuacjach, w których hasła reklamowe uwalniają w mózgu dopaminę.

Reklama, która ma wpłynąć na widza, wyświetlana jest najczęściej w godzinach wieczornych.

Wówczas zmęczeni po całym dniu, spragnieni odrobiny relaksu siadamy przed telewizorem, aby obejrzeć ulubiony program, serial, film itd.

Naszym towarzyszem staje się odprężone ciało i bezmyślny umysł. Powoli wpadamy
w hipnotyczny trans, czyli stan medytacyjny alfa lub theta, trwamy w delikatnym półśnie, w którym stajemy się bezbronni.

Nasz umysł jak gąbka zaczyna chłonąć przekazywane informacje.

W efekcie takiej sugestii hipnotycznej później zaczynamy wybierać produkty, których reklama akurat emitowana jest w telewizji.

 

sugestie-hipnotyczne.jpg
fot.123rf.com

 

Podobny wpływ mają na nas wszelkie komunikaty typu „kup teraz”, „spiesz się – promocja trwa tylko do…”, „nie czekaj – kup teraz”, „satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy”.

W ten oto sposób reklamy trafiają w czuły punkt naszego mózgu.

Na sygnał osiągnięcia potencjalnych korzyści rozpoczyna się stymulacja ośrodka przyjemności oraz zostaje uwalniana dopamina, która pobudza zachowania gwarantujące przetrwanie.

Świadomość technik manipulacji i sugestii hipnotycznych, jakie media wykorzystują do tego, aby wpływać na Twoje zachowania, powinna być podstawą Twojej codzienności.

Zamiast dać się tak łatwo podejść i pozwolić komuś na kierowanie Twoimi emocjami, pamiętaj, aby nie przysypiać na reklamach, nie działać pochopnie i nagle, nie wodzić się na pokuszenie produktom, których nie potrzebujesz, lecz za każdym razem świadomie analizować oraz realnie oceniać swoje potrzeby.

Więcej na temat medialnego programowania ludzkich umysłów przeczytasz w artykule „Przekaz podprogowy – jak media programują nasz umysł?”.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.