SYNDROM PROKRUSTESA – KIEDY W OCZY KŁUJE SUKCES INNYCH

Niektórzy ludzie nie akceptują tego, że komuś lepiej się wiedzie, że ktoś odnosi sukcesy na różnym gruncie. Ci ludzie nie tylko sami nie posuwają się naprzód, ale i nawet nie pozwalają innym iść dalej. Zjawisko to zostało nazwane syndromem Prokrustesa i można je zaobserwować we wszystkich kontekstach, od życia osobistego po pracę zawodową.

Motyw Prokrusta

Według mitologii greckiej, Prokrustes (Prokrust) był człowiekiem niezwykłej postury i siły, mieszkającym na wzgórzach Attyki, gdzie oferował schronienie samotnym podróżnikom.

Ubrany w skórę wilka i z maczugą w ręku oczekiwał swoich ofiar.

Prokrust kładł wysokich ludzi do krótkiego łoża i przywiązał ich do czterech rogów żelaznego łóżka.

Jeśli ciało ofiary było bardzo duże, amputował części wystające z łóżka, niezależnie od tego, czy były to stopy, czy głowa.

Natomiast niskich ludzi umieszczał w dużym łożu i naciągał ich ciało.

Nikt nigdy nie zmieścił się w rozmiarze łóżka, ponieważ Prokrustes miał dwa łóżka, jedno przesadnie długie, a drugie zbyt krótkie.

Ta makabryczna tradycja trwała do momentu, gdy Tezeusz odwrócił grę i rzucił wyzwanie Prokrustesowi, aby sprawdzić, czy jego ciało pasuje do rozmiaru łóżka.

Kiedy gospodarz się położył, Tezeusz zakneblował go i przywiązał do łóżka.

Potem postąpił z nim tak, jak on wcześniej robił ze swymi ofiarami.

Obecnie mit ten jest używany w odniesieniu do ludzi, którzy próbują pozbyć się lub umniejszyć zasługi każdego, kogo uważają za lepszego od siebie.

Prokrustowie dziś uciekają się do bojkotu, upokorzenia lub oszustwa, aby upewnić się, że inni nie staną się dla nich zagrożeniem.

W praktyce, zamiast dążyć do doskonalenia i dalszego rozwoju swoich umiejętności, decydują się na ograniczenie umiejętności innych.

Potępienie przeciętności

Osoba, która cierpi na syndrom Prokrustesa, zaczyna żyć w świecie, który buduje się w jej umyśle, wręcz w równoległym wszechświecie, który prowadzi ją do odłączenia się od rzeczywistości.

W rzeczywistości często dokonuje irracjonalnych sądów wyłącznie na podstawie swoich wyobrażeń o tym, jak powinna wyglądać rzeczywistość.

Z drugiej strony, jej skłonność do ciągłego porównywania się z innymi prowadzi ją do myślenia, że inni są lepsi, przy czym nie może sobie wyobrazić, że ktoś świeci bardziej niż ona, więc zamiast próbować wzrastać jako osoba i poszerzać swoje horyzonty, stara się ograniczyć horyzonty innych.

Uważa, że ​​wszyscy będą równi.

Takie życie jest bardzo wyczerpujące.

sukces-syndrom-prokrustesa.jpg
foto.depositphotos.com

W rzeczywistości ci ludzie w końcu rozwijają zaburzenia psychiczne, ponieważ wykazują głęboko dezadaptacyjne zachowanie.

Ale najciekawsze jest to, że przemiana w postać mitologiczną oznacza po prostu skazanie się na to, czego chce się uniknąć: przeciętność.

Osoba, która poświęca swoje zasoby na osłabianie pozycji innych, tak naprawdę nie rośnie, ale rezygnuje z własnej przeciętności.

Syndrom Prokrustesa – zachowanie

Jak rozpoznać osobę, która cierpi na zespół Prokrustesa?

Przede wszystkim przyjmuje dominującą postawę, by ukryć swoją niepewność i poczucie niższości.

Osoby te, choć tego nie rozpoznają, odczuwają ogromne poczucie niższości, dlatego czują się zagrożeni przez kogoś, kto może ich pokonać.

Strach przed utratą pozycji sprawia, że w ich zachowaniu przeważa arogancja, ponieważ ci ludzie chcą maskować swoje wady.

Dla tych, którzy cierpią na syndrom Prokrustesa, każdy może stać się wrogiem.

Z tego powodu zwykle reagują na każdy komentarz, atakując i próbując pokonać rywala.

Ludzie z tym zespołem zniekształcają rzeczywistość w taki sposób, że dostosowuje się ona do ich wyobrażeń.

W praktyce zamiast akceptować obiektywne dane, manipulują nimi do woli, dopasowując je do swojego obrazu rzeczywistości.

U podstaw zespołu Prokrustesa leży brak tolerancji dla różnic i tego, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi i mamy różne umiejętności w różnych dziedzinach.

Wytwarza się także silny opór przed zmianami.

Wszyscy mamy pewien opór przed zmianami, ale ludzie z zespołem Prokrustesa są jeszcze bardziej odporni, ponieważ obawiają się, że nie będą w stanie przystosować się i odnieść sukcesu w transformacji.

Wszystko, co powoduje, że wychodzą ze strefy komfortu, generuje w nich odrzucenie i strach.

Poza tym dla tych ludzi jedynymi słusznymi pomysłami są ich własne.

Problem polega na tym, że zazwyczaj ich pomysły odpowiadają arbitralnym standardom i próbują zmusić do nich innych, bo w ten sposób uzyskują pożądaną jednolitość.

Nie jest łatwo żyć z kimś, kto zachowuje się jak Prokrustes.

Jeśli widzimy, że ktoś bliski zachowuje się jak bohater mitologiczny, najwygodniej jest zbojkotować jego strategię działania, nie tracąc przy tym spokoju.

Musimy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach nie możemy zmienić jego sposobu bycia i myślenia, ale możemy zapobiec wpływowi jego ataków na nas.

Najlepszym sposobem na to jest odwołanie się do niepodważalnych faktów z rzeczywistości, ale bez popadania w bezcelowe porównania.

Chodzi o to, że wszyscy jesteśmy różni i mamy różne poziomy zdolności, co nie oznacza, że ​​jesteśmy lepsi lub gorsi i nie mamy szans na sukces.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: ODPOWIEDNIE NASTAWIENIE TO SIŁA TWOJEGO SUKCESU

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.