SZEFOWIE LINII LOTNICZYCH PRZYZNAJĄ, ŻE SZCZEPIENIA COVID-19 BĘDĄ OBOWIĄZKOWE

Szefowie linii lotniczych coraz częściej przyznają, że szczepionka koronawirusowa będzie obowiązkowa dla każdego, kto chce drogą powietrzną przekroczyć granice państw. Tak zwane paszporty Covid, dowód na to, że podróżni zostali zaszczepieni i / lub uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa, będą „niezbędne”, aby podróżować.

Dyrektor generalny AirAsia Tony Fernandes powiedział na konferencji lotniczej CAPA Center for Aviation, że kraje azjatyckie mogą wkrótce zażądać, aby każdy przekraczający ich granice otrzymał szczepionkę Covid-19.

W każdym razie przewiduję, że w Azji nie wpuszczą nikogo bez szczepienia – powiedział Fernandes i dodał: Decyzja nie należy do linii lotniczych. Decyzja należy do rządów. To kraj zadecyduje, czy pozwolą na przyjazd ludzi, którzy nie zostaną zaszczepieni.

Komentarze Fernandesa pokrywają się z komentarzami Todda Handcocka, prezesa Collinson Group na region Azji i Pacyfiku, który jest właścicielem saloników biznesowych Priority Pass na całym świecie.

Handcock powiedział niedawno, że w przyszłości szczepienia będą wymagane przy wjeździe do wielu krajów, a przez pewien czas będą nawet równoległe z wymaganiami negatywnych testów przed lotem.

Podobnie wypowiada się prezes narodowych linii lotniczych Australii – Qantas, mówiąc, że szczepionka przeciw Covid-19 będzie obowiązkowa dla każdego, kto wsejdzie na pokład jego samolotów i stanie się normą dla wszystkich międzynarodowych podróży.

Qantas już zapowiedział, że wznowi loty do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dopiero po wprowadzeniu szczepionki na rynek.

Lance Gokongwei, prezes i dyrektor generalny Cebu Pacific, największej budżetowej linii lotniczej na Filipinach, również  podkreślił, że szczepionka koronawirusowa i paszport zdrowotny Covid-19 to przyszłość podróżowania:

Uważamy, że jest to niezbędne, zwłaszcza gdy otwieramy międzynarodowe podróże – powiedział Gokongwei, dodając, że: istnieją różne szczepionki i myślę, że musimy pracować nad jednym, globalnym paszportem Covid, aby każdy kraj przestrzegał jednego paszportu.

Gokongwei stwierdził również, że za priorytet należy uznać, by szczepionki trafiły w ręce jak największej części światowej populacji, a następnie zostały połączone z paszportem zdrowotnym.

Testowanie paszportów Covid-19 już się rozpoczęło na lotniskach na całym świecie.

Ponadto największa na świecie grupa lobbingowa zajmująca się transportem lotniczym opracowuje globalną aplikację „karnet podróżny Covid”, która ma łączyć status szczepień i wyniki testów na koronawirusa z dokumentami podróży danej osoby.

Kolejny system typu „paszport Covid” znany jako CommonPass, sponsorowany przez Światowe Forum Ekonomiczne, jest w trakcie opracowywania.

Kolejna aplikacja do paszportu Covid o nazwie AOKpass od firmy International SOS zajmującej się bezpieczeństwem podróży jest obecnie poddawana procesom między Abu Zabi a Pakistanem.

Setki firm technologicznych walczy ze sobą, aby wygrać wyścig w opracowywaniu systemów paszportów zdrowotnych.

Inwigilacja obywatela wchodzi na najwyższy poziom…

⇒ Czytaj także: COMMON PASS – NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE DLA SWOBÓD OBYWATELSKICH