TOGO W AFRYCE ZACHODNIEJ ZAKAZUJE GLIFOSATU

Togo, kraj w Afryce Zachodniej, w trosce o zdrowie obywateli i środowisko, zdecydował się zakazać stosowania toksycznego herbicydu chemicznego, glifosatu. Tym samym dołączyło do 20 innych krajów, które zdecydowały się zakazać tego pestycydu.

Zakazany herbicyd

Niedawno Togo, kraj w Afryce Zachodniej, zakazał „importu, sprzedaży lub stosowania glifosatu i wszelkich innych produktów go zawierających”.

Decyzja ta została sfinalizowana w grudniu 2019 roku przez Ministra Rolnictwa, Zootechniki i Rybołówstwa Noela Kouerta Bataka.

Glifosat to chemiczny pestycyd wyprodukowany przez Monsanto, Bayer.

Znajduje się m.in. w popularnym herbicydzie RoundUp i stosowany jest na uprawach, aby umożliwić rolnikom zabijanie chwastów i szkodników bez niszczenia upraw.

Problem polega na tym, że jest on niezwykle toksyczny nie tylko dla konsumenta, który spożywa produkty, które go zawierają, ale także dla ziemi i gleby, na której jest uprawiany.

Przeprowadzono wiele badań, z których wiąże go z rakiem, chorobami wątroby, autyzmem, wadami wrodzonymi, uszkodzeniem mózgu i nie tylko.

Dlatego też w Togo po dwóch latach intensywnych dyskusji politycznych dotyczących najpopularniejszego na świecie herbicydu, wielu cieszy się z decyzji o całkowitym zakazie stosowania tego trującego herbicydu.

Zezwolono jednak na 12-miesięczne moratorium na wykorzystanie lub zniszczenie wszystkich obecnych zapasów glifosatu.

Zakaz glifosatu na świecie

Wraz ze wzrostem świadomości na temat konsekwencji, jakie może wywołać glifosat i problemów zdrowotnych z nim związanych, rośnie też pomoc na szczeblu rządowym na całym świecie.

Coraz więcej krajów decyduje się zakazać lub ograniczyć stosowanie tej toksycznej substancji chemicznej, choć jest to ciągle kropla w morzu.

Na razie są to:

  • w Afryce – Malawi i Togo;
  • w Azji – Tajlandia, Wietnam, Sri Lanka, Oman, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Katar;
  • w Ameryce Środkowej – Bermudy, Saint Vincent i Grenadyny, Kostaryka;
  • w Europie – Austria, Belgia, Dania, Francja, Włochy, Holandia.

Tak więc widać, że nadal jest ich niewiele.

Co więcej, pod koniec 2017 roku, kiedy wygasała 10-letnia licencja na stosowanie glifosatu w krajach Unii Europejskiej, 18 państw głosowało za przyjęciem propozycji KE w sprawie przedłużenia licencji na pięć lat, dziewięć było przeciw i jeden kraj wstrzymał się od głosu.

Za przedłużeniem autoryzacji opowiedziały się m.in. za m.in. Niemcy, Hiszpania, Polska, Czechy, a przeciw były m.in. Francja, Włochy, Cypr, Austria.

Ten toksyczny herbicyd nie powinien być w ogóle używany, więc miejmy nadzieję, że nasze władze pójdą także po rozum do głowy i przestaną wyrządzać szkodę nam – konsumentom oraz Matce Ziemi.

⇒ Czytaj także: ORGANIZMY DZIECI W POLSCE SĄ STRUTE GLIFOSATEM!

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.