5 NIESAMOWITYCH WŁAŚCIWOŚCI ŚWIATŁA SŁONECZNEGO

Właściwości światła słonecznego są nam dobrze znane głównie w kwestii dostarczania do organizmu witaminy D. Ostatnio do łask powróciła także starożytna praktyka energetyzowania krwi poprzez patrzenie w słońce. Ale czy wiesz, że słońce m.in. uśmierza ból, spala tłuszcz i wydłuża życie? Oto kilka mało znanych, lecz niesamowitych właściwości słońca.

Słońce ma właściwości przeciwbólowe

Badanie z 2005 r. opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine udowadnia, że słońce ma właściwości przeciwbólowe.

U pacjentów, którzy otrzymywali średnio o 46% więcej światła słonecznego w ciągu dnia, odnotowano mniejsze poczucie odczuwanego stresu oraz o 22% rzadsze sięganie po leki uśmierzające ból.

Słońce działało na nich nie tylko relaksująco, ale także pozwalało zmniejszyć ból, co tym samym obniżało koszty leczenia pacjenta.

Słońce kontra tłuszcz

Badanie z 2011 roku opublikowane w The Journal of Investigative Dermatology ujawniło niezwykły fakt – słońce przyspiesza utratę podskórnego tłuszczu.

słońce-odchudzanie.jpg
Właściwości słońca – odchudzanie foto.123rf.com

Dodatkowo udowodniono, że niedobory witaminy słońca, czyli witaminy D wiążą się bezpośrednio z otyłością, głównie tą w obrębie brzucha.

Okazuje się, że ekspozycja na słońca dwie godziny przed południem i dwie godziny po południu może być traktowana jako jedna z naturalnych i bezpiecznych metod spalania tkanki tłuszczowej.

Słoneczna energia metaboliczna

Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale w 2008 roku w  Journal of Alternative and Complementary Medicine opublikowano artykuł, który szczegółowo opisywał hipotezę naukową zakładającą, że zwierzęta są w stanie bezpośrednio wykorzystać światło słoneczne.

Innymi słowy, podobnie jak rośliny są w stanie czerpać energię bezpośrednio ze słońca.

A wszystko to zawdzięczamy melaninom – grupie pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów (u ludzi występują w skórze, we włosach i naczyniówce), które sprawiają, że organizm jest zdolny przekonwertować promieniowanie gamma i UV w energię metaboliczną.

Energia słoneczna i mniejsze zmęczenie

W 2012 roku w czasopiśmie Behavioral Neuroscience opublikowano artykuł, w którym potwierdzono, że już sześciogodzinna ekspozycja na promienie słoneczne w ciągu dnia pozwala zwiększyć wieczorną czujność.

słońce-energia.jpg
Właściwości słońca – energia foto.123rf.com

Osoby, które pracowały w warunkach naturalnego światła dziennego, wieczorem czuły się mniej senne i zmęczone oraz bardziej skoncentrowane niż osoby, które pracowały zamknięte w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem.

Słońce wydłuża życie

Naukowcy z Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu w Lund udowodnilien, że kobiety, które częściej się opalają, żyją średnio od roku do dwóch lat dłużej niż ich koleżanki, które unikają ekspozycji na słońce.

Przez ponad 20 lat obserwowano grupy prawie 30 tys. kobiet.

Okazało się, że te, które chętnie korzystały z promieni słonecznych, rzadziej chorowały na serce.

Badacze podkreślają, że unikanie słońca może mieć podobny wpływ na skracanie życia jak palenie papierosów.

Jednocześnie apelują o rozsądną ekspozycję na słońce i unikanie opalania się między godziną 11 a 15.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.