Wyspy Galapagos będą teraz służyć jako wojskowe lotnisko USA. Latynoska sieć telewizyjna Telesur poinformowała, że Ekwador udzielił amerykańskiemu wojsku pozwolenia na wykorzystanie Galapagos jako lotniska dla amerykańskich sił powietrznych i operacji marynarki wojennej na Pacyfiku.

Wojskowe lotnisko

Chociaż rząd Stanów Zjednoczonych temu zaprzecza, minister obrony Ekwadoru twierdzi, że kraj zgodził się zezwolić armii amerykańskiej na wykorzystanie jednej z wysp Galapagos jako lotniska w celu „zwalczania handlu narkotykami”.

Amerykańskie siły powietrzne Boeing 707 i Lockheed P-3 Orion będą patrolować Ocean Spokojny z nadzorem radarowym, wykorzystując lotnisko San Cristobal na Wyspach Galapagos jako miejsce startu.

Konstytucja Ekwadoru 2008 zakazuje tworzenia zagranicznych baz wojskowych na swojej ziemi, ale minister obrony Oswaldo Jarrin twierdzi, że nie jest to „baza”, ponieważ żaden samolot nie będzie tam stacjonować dłużej niż tydzień, a jego zdaniem „baza” oznacza trwałość.

Nieodosobniony przypadek

To nie byłby pierwszy przypadek stworzenia przez USA bazy wojskowej na Galapagos.

W 1942 r. Ekwador zezwolił armii amerykańskiej i marynarce wojennej, które wkraczały w II wojnę światową zarówno na Pacyfiku, jak i na froncie zachodnim, na wykorzystanie wyspy Baltra jako lotniska.

Zbudowano lądowisko, domy, koszary, kina i jadalnie dla przedstawicieli personelu i ich rodzin.

Cała inwestycja była opłacona przez USA.

Jednak w 1946 r., gdy wojska USA opuściły wyspę, cała baza została wysadzona w powietrze, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu, tak aby nic nie pozostawić Ekwadorowi.

Rzecznik Departamentu Obrony USA Chris Mitchell zaprzecza takim planom, twierdząc, że wojsko USA nie podpisało umowy z rządem Ekwadoru o korzystaniu z lotniska na Wyspach Galapagos i nie prowadzi formalnych negocjacji w tej sprawie.

Ciekawe tylko, dlaczego przedstawiciele ekwadorskiego rządu twierdzą inaczej…

Przypomnijmy tylko, że Wyspy Galapagos są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako miejsce, które zainspirowało teorię ewolucji Darwina i dom dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, które nie istnieją nigdzie indziej na świecie.

⇒ Czytaj także: MARYNARKA WOJENNA USA OPATENTOWAŁA SAMOLOT PRZYPOMINAJĄCY UFO

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.