PYSZNE JEDZENIE, OBRZYDLIWE SKŁADNIKI – CZEGO NIE WIESZ O TAJEMNICZYCH DODATKACH W ŻYWNOŚCI?

Pyszne jedzenie, smakołyki, przekąski – kuszą nas na każdym kroku. Łakomi i podatni na swoje pokusy sięgamy po lody, ciastka, pachnące pieczywo z supermarketu, chipsy itd., nie zdając nawet sobie sprawy, jak bardzo obrzydliwe składniki mogą się w nich znajdować. Czego więc nie wiesz o tajemniczych dodatkach w żywności?

Lody waniliowe i strój bobrowy

Wiele produktów o smaku waniliowym, takich jak lody, zawiera składnik o nazwie kastoreum (strój bobrowy), który jest wymyślnym określeniem żółtawej wydzieliny gruczołów skórnych bobra europejskiego oraz kanadyjskiego.

Bobry obu płci mają parę gruczołów, znajdujących się w dwóch wnękach pod skórą między miednicą a odbytem oraz parę worków, w których gromadzi się ta wydzielina.

Kastoreum stosowany w przemyśle perfumeryjnym do podkreślenia zapachu oraz w przemyśle spożywczym jako „aromat naturalny”.

Pieczywo i włosy

L-cysteina jest odżywką do ciasta stosowaną w bułeczkach, chlebie, pączkach, krakersach itp., zwłaszcza tych wypiekanych w supermarketach.

Nadaje wypiekom miękkość i rozciągliwość, ułatwia sam proces wyrabiania ciasta i wydłuża okres przydatności.

Najczęściej wykorzystuje się najtańszą formę L-cysteiny pochodzącą z Chin, gdzie wyodrębnia się ją z ptasiego pierza, zwierzęcego włosia, krowich rogów lub ludzkich włosów.

Ser i trociny

Składnikiem stosowanym w celu zapobiegania zlepianiu się wielu pakowanych tartych serów jest sproszkowana celuloza.

Tym fantazyjnym określeniem nazywa się miazgę drzewną (trociny) poddane obróbce chemicznej.

Warto również zwrócić uwagę na obecność tego składnika w lodach.

Guma do żucia i wydzieliny owiec

W składzie gumy do żucia można znaleźć lanolinę, woskowatą substancję z wełny owczej, która pomaga zachować jej miękkość.

Lanolinę pozyskuje się podczas czyszczenia wełny.

Nie jest substancją szkodliwą, jednak samo jej pochodzenie i proces jej pozyskiwania nie brzmi apetycznie.

Chipsy i środek czyszczący

Wodorosiarczyn sodu jest środkiem konserwującym stosowanym do wybielania przebarwień i przedłużania terminu przydatności przeciętnych chipsów ziemniaczanych.

Jest również składnikiem większości środków do czyszczenia toalet.

Czerwone słodycze i zmiażdżone robaki

Koszenila jest rodzajem czerwonego barwnika spożywczego, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych o czerwonym zabarwieniu – cukierkach, posypkach, jogurtach o smaku truskawkowym, galaretce i większości innych smakołyków o owocowym smaku.

Okazuje się jednak, że to nie owoc jest odpowiedzialny za nadanie czerwonej barwy.

Koszenila jest naturalnym barwnikiem, który otrzymuje się z wysuszonych i drobno zmielonych owadów, jakimi są czerwce kaktusowe.

⇒ Czytaj także: PLAN KISSINGERA I ŻYWNOŚCIOWA DEPOPULACJA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.