POLACY STWORZYLI ŚWIETNE ZASTĘPSTWO PLASTIKU

Polscy naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali innowacyjny materiał biopolimerowy, który stanowi świetne zastępstwo plastiku. Z takiego materiału można stworzyć m.in. w pełni biodegradowalne sztućce, słomki czy talerze, których zakaz sprzedaży w swej pierwotnej, plastikowej formie wprowadził Parlament Europejski. Co to za materiał?

W odpowiedzi na zakaz

Naukowcy z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej popierają inicjatywę Parlamentu Europejskiego wprowadzającej w UE zakaz (od 2021 r.) sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, kubki, talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Popierając ten plan, polscy badacze opracowali materiał, z którego można wykonywać te przedmioty, a do którego produkcji wykorzystuje się łatwo dostępne surowce tylko pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł.

Siła mąki ziemniaczanej

Prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego wyjaśnia, że innowacyjna kompozycja materiałów biopolimerowych składa się m.in. ze skrobi termoplastycznej uzyskiwanej z mąki ziemniaczanej i dodatków pochodzenia naturalnego oraz biopolimeru polilaktyd (PLA), który wytwarza się z dekstrozy (rodzaj glukozy) pozyskiwanej głównie z kukurydzy.

Termoplastyczna skrobia wraz z biopolimerem tworzą materiał o wysokiej przetwarzalności, trwałości, ale i podatności na kompostowanie.

plastik-jednorazowe-sztućce.jpg
fot.123rf.com

Tym samy można z niego produkować produkty jednorazowego użytku, które będą wytrzymałe podczas użytkowania i jednocześnie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Będzie można je kompostować wraz z resztkami jedzenia, aż ulegną całkowitej biodegradacji.

Pierwsze testy wykonane

Mieszankę polimerową naukowców z Gdańska wykorzystano już do testów technologicznych otrzymywania prototypu jednorazowych sztućców w skali przemysłowej.

Współpracą była zainteresowana jedna z branżowych firm, która rozważa stałe wdrożeniem takiego rozwiązania.

Podczas testów okazało się, że opracowany materiał jest bardziej odporny na wysokie temperatury niż zwykły plastik.

Poza tym jego produkcja jest lepiej opłacalna.

Finalna cena jednego kilograma materiałów biopolimerowych jest niższa od czystego plastiku średnio o 15 proc.

Niezwykle prosty i niewymagający dużych nakładów finansowych jest również sam proces wdrożenia technologii do produkcji.

Mamy nadzieję, że pomysł gdańskich naukowców zainteresuje przedsiębiorców plastikowych opakowań jednorazowego użytku, którzy postawią na rozwiązanie zdrowsze dla nas i bezpieczniejsze dla naszej planety.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.