ZOOTERAPIA – GDY PRZYTULANIE I GŁASKANIE ZWIERZĄT LECZY

Zooterapia staje się coraz bardziej popularną formą terapii w leczeniu chorób fizycznych oraz psychicznych. Najczęściej wykorzystywana jest do leczenia osób z autyzmem albo z niepełnosprawnościami. Jednak sprawdza się również w terapii osób starszych. Na czym polega zooterapia i jakie są jej zalety?

Czym jest zooterapia?

Zooterapia inaczej określana jest jako animaloterapia, a jest to naturalna metoda leczenia, która polega na kontakcie człowieka ze zwierzętami.

Jest to celowo wykonywane działanie, podczas którego zwierzę robi pewne zadania, a mają one na celu poprawę kondycji zdrowotnej chorego.

W tej terapii bardzo ważne znaczenie ma dotyk, który powinien być dostosowany do poziomu wrażliwości pacjenta na bodźce zewnętrzne.

Podczas takiej terapii terapeutą staje się zwierzę, a proces leczenia polega, np. na głaskaniu go, przytulaniu albo dotykaniu.

Przeprowadzone przez naukowców badania wykazały, że takie działania stymulują pacjenta, ale też wspomagają wydzielanie endorfin, które wpływają na obniżenie poziomu stresu.

Kto może korzystać z zooterapii?

Zooterapia jest wykorzystywana głównie w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ kontakt ze zwierzętami ma przeważnie wpływ na stan psychiczny oraz emocjonalny chorego.

Tak więc terapię tę można wykorzystać wśród chorych z wrodzonymi deficytami natury fizycznej, a także wśród osób, które cierpią na nabyte schorzenia związane z psychiką.

Terapia ta może być stosowana wśród osób, które mają:

 • zespół Downa,
 • zaburzenia rozwoju motorycznego,
 • niedowład kończyn,
 • ADHD albo ADD,
 • chorobę Alzheimera,
 • stwardnienie rozsiane,
 • depresję,
 • opóźnienie albo upośledzenie umysłowe,
 • choroby psychiczne.

Może być również wykorzystywana wśród osób, które są niestabilne emocjonalnie albo sparaliżowane.

zooterapia.jpg
foto.dreamstime.com

Jakie są rodzaje zooterapii?

Zgodnie z terminologią anglosaską zooterapię można podzielić na trzy rodzaje.

 • AAA – Animal Assisted Activities

Są to różnorodne aktywności, których zadaniem jest nakłonienie chorego do podjęcia interakcji poprzez swobodny kontakt ze zwierzęciem.

Te zajęcia bardzo często prowadzi się w grupie, gdyż mają na celu również zwiększenie swobody interpersonalnej chorego.

Przeważnie są to zabawy chorego ze zwierzęciem i mają za zadanie stymulowanie pacjenta poprzez głaskanie, dotykanie albo przytulanie zwierzęcia.

 • AAT – Animal Assisted Therapy

Jest to najbardziej popularna forma zooterapii, którą poleca się w działaniach terapeutycznych, które są nastawione na osiągnięcie określonych celów leczniczych.

Ten rodzaj zooterapii ma dokładnie określony harmonogram i prowadzi ją terapeuta, który jest wyspecjalizowany w tej określonej dziedzinie i bardzo często jest to lekarz albo fizjoterapeuta.

Ma ona na celu rozwój funkcji psychomotorycznych oraz poznawczych, które dotyczą głównie koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji, a także zmysłu równowagi chorego.

 • AAE – Animal Assisted Education

Są to działania edukacyjne, w których uczestniczą zwierzęta.

Zwierzęta te mają na celu przysposobienie pacjenta do kontaktu z innymi żywymi istotami.

W tym rodzaju terapii również konieczna jest obecność wykwalifikowanego nauczyciela.

Najczęściej występujące formy zooterapii

Do najczęściej występujących form zooterapii zalicza się:

 • dogoterapię,
 • hipoterapię,
 • felinoterapię,
 • delfinoterapię.

Dogoterapia

Dogoterapia inaczej jest określana jako kynoterapia, a jest to metoda leczenia, która polega na kontakcie chorego z psem.

Mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe, a także osoby starsze.

Przeprowadzana jest ze specjalnie wyszkolonymi psami, które powinny również mieć następujące cechy: posłuszeństwo, przewidywalność, pozytywne nastawienie do ludzi, otwartość, a także łagodność.

Dzięki tej metodzie można leczyć zaburzenia w sferze społecznej, psychicznej, intelektualnej oraz fizycznej.

Hipoterapia

W tej terapii w kontaktach z osobami chorymi wykorzystuje się konie, a przeważnie do leczenia zaburzeń motorycznych.

Dzięki tej hipoterapii u chorych można zauważyć poprawę w zakresie poprawnego wzorca chodu, napięcia mięśniowego, poczucia równowagi, a także orientacji w przestrzeni oraz rytmu i do tego stymuluje czucie powierzchniowe.

Felinoterapia

Podczas felinoterapii wykorzystuje się koty, a metoda ta przeważnie pomaga w różnych zaburzeniach psychicznych, ale też kontakt z kotami może pomóc osobom z zespołem Downa lub autyzmem.

Przeprowadzono badania, które wykazały, że mruczenie kota ma działanie uspokajające, a poprzez to wpływa na obniżenie ciśnienia oraz cholesterolu i do tego zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego.

Delfinoterapia

Jest to metoda leczenia, która polega na kontakcie człowieka z delfinami.

Takie zajęcie przeprowadza się w wodzie, a polegają one na zabawie z delfinami oraz na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Dzięki temu ludzki mózg może zacząć wydzielać endorfiny, które powodują, że zmniejsza się poczucie bólu, cierpienia, głodu, a do tego pojawia się uczucie radości oraz szczęścia.

Zalety zooterapii

Zooterapia ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne osoby chorej.

Kiedy człowiek i zwierzę wzajemnie na siebie oddziałują, może to doprowadzić do tego, że objawy choroby będą łagodniejsze albo całkowicie ustąpią.

Najważniejsze zalety zooterapii to:

 • rozwijanie empatii;
 • rozwijanie umiejętności motorycznych, a także kondycji ruchowej;
 • zwiększanie poczucia własnej wartości;
 • budowanie zaufania z innymi ludźmi oraz zwierzętami;
 • socjalizacja ze zwierzętami oraz z innymi ludźmi, którzy biorą udział w terapii;
 • zmniejszenie poziomu stresu;
 • rozwój postrzegania przestrzennego;
 • poprawa pamięci;
 • poprawa relacji społecznych.
zooterapia.jpg
foto.dreamstime.com

Zooterapia dla osób starszych

Ten rodzaj terapii pomóc może również osobom starszym, które mają różne choroby fizyczne oraz psychiczne, a także tym seniorom, którzy czują się samotni.

Przeprowadzono badania, z których wynika, że regularny kontakt ze zwierzętami wpływa na ogólną poprawę samopoczucia, a także zmniejsza poczucie samotności u osób, które mieszkają w domach opieki oraz u chorych psychogeriatrycznych.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że taka terapia może być prowadzona tylko poprzez osoby, które są do tego uprawnione, a także z udziałem certyfikowanych zwierząt.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: MRUCZENIE KOTA – DŹWIĘK O NIEZWYKŁYCH WŁAŚCIWOŚCIACH TERAPEUTYCZNYCH

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.