AGORAFOBIA – GDY PRZEBYWANIE W TŁUMIE STAJE SIĘ UDRĘKĄ

Agorafobia. Lęk to ważna reakcja obronna organizmu, dzięki któremu wiadomo, że coś nam zagraża, że mamy uciekać. Jednak są osoby, u których taka reakcja lękowa nie ułatwia, ale wręcz przeciwnie, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kiedy takie osoby nie wychodzą z domu, boją się otwartych przestrzeni czy przebywania w tłumie, to znak, że ten lęk jest zbyt wysoki. Osoby te właśnie mają do czynienia z agorafobią. Czym jest agorafobia i jak ją można leczyć?

Czym jest agorafobia?

Najczęściej agorafobię definiuje się jako lęk przed otwartą przestrzenią, ale może również dotyczyć lęku związanego z przebywaniem w tłumie albo w miejscu, z którego nie da się szybko wydostać.

Poza tym jest to również strach przed wejściem do sklepu, przed podróżą środkiem transportu, ale też lęk przed przebywaniem w miejscach publicznych.

Agorafobia bardzo często współwystępuje z napadami lęku panicznego, a często również jako jego konsekwencja.

agorafobia.jpg
foto.depositphotos.com

Osoba z agorafobią nie chce korzystać z autobusów, tramwajów czy też metra, a do tego unika chodzenia do supermarketów i w związku z tym robi zakupy w małych osiedlowych sklepikach.

Jednak te osiedlowe sklepiki, które wydawały się bezpieczne, po pewnym czasie już takie nie są.

To utrudnia jej codzienne funkcjonowanie, ale też nie jest w stanie załatwić swoich podstawowych spraw.

Przez to zaczyna myśleć o sobie, że jest gorsza, słaba i zależna od nich, a nieleczona agorafobia powoduje spadek wartości, a często nawet depresję.

Osoba z agorafobią boi się:

  • korzystania ze środków transportu publicznego;
  • przebywania na otwartych przestrzeniach, np. mosty czy jakieś place i parkingi;
  • przebywania samemu poza domem;
  • przebywania w tłumie;
  • stania w kolejce, np. w sklepie;
  • przebywania w zamkniętych miejscach, np. w sklepie, kinie.

Są to przeważnie miejsca, z których ucieczka może być utrudniona albo zawstydzająca, ale też miejsca, w których niemożliwe jest uzyskanie szybkiej pomocy.

Przyczyny agorafobii

Jej przyczyny nie są do końca znane, ale mogą być związane z niewystarczającą umiejętnością radzenia sobie z różnymi życiowymi sytuacjami oraz z przekonaniem takiej osoby, że sobie nie poradzi z daną sytuacją.

Może się pojawić u osób, które już wcześniej przeżyły jakąś traumę, a będzie to, np. utrata bliskiej osoby albo doświadczanie przez dłuższy czas nasilonego stresu.

To powoduje, że w pewnym momencie organizm odmawia tzw. posłuszeństwa i traci energię do tego, aby dalej radzić sobie z trudną sytuacją.

Poza tym agorafobia może rozwinąć się u osób, które w dzieciństwie przez długi czas były wystawione na czynniki stresogenne, ale też mogły je wychowywać osoby, które miały niskie umiejętności radzenia sobie z lękiem, które zazwyczaj wszystkiego unikały.

Opiekunowie mogli również przerzucić swoje lęki na dzieci.

Ważne znaczenie będzie miała także tutaj rola czynnika genetycznej podatności na lęk.

Taki lęk nie musi występować od razu bezpośrednio jako następstwom stresujących wydarzeń, gdyż może pojawić się dopiero wiele lat później i może być następstwem sytuacji, która nie wydawała się zbyt trudna, ale stała się wyzwalaczem już wcześniej nagromadzonego napięcia.

Objawy agorafobii

Do najważniejszych objawów agorafobii zalicza się: przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie, a także suchość w ustach oraz nudności.

Do tego pojawiają się uderzenia gorąca, dreszcze oraz poczucie drętwienia i swędzenia.

Osobie takiej trudniej zaczyna się oddychać i czuje dyskomfort w klatce piersiowej, ale też czuje, jakby coś zalegało jej w gardle w taki sposób, że nie można tego przełknąć.

lęk-tłum.jpg
foto.depositphotos.com

Pojawiają się zawroty głowy, utrata równowagi, ale też wrażenie omdlewania.

Do tego wszystkiego dochodzi poczucie odrealnienia zarówno przedmiotów, jak i siebie samego.

Osoba z agorafobią zaczyna odczuwać lęk przed utratą kontroli, a nawet śmiercią.

Leczenie agorafobii

W leczeniu agorafobii ważne znaczenie ma psychoterapia.

Podczas takiej terapii osoba uczy się najpierw rozpoznawać objawy, które są wywoływane przez lęk.

Pracę rozpoczyna się od przedstawienia problemu, a także działania mechanizmów, które podtrzymują i w konsekwencji nasilają unikanie miejsc, które danej osobie wiążą się z zagrożeniem.

Dzięki temu pacjent może zrozumieć swoje objawy fizjologiczne, takie jak: duszności, przyspieszone bicie serca czy też drętwienie.

Taka świadomość pozwala odkryć, że lęk nasila się tylko wtedy, gdy się go nie rozumie.

Aby poradzić sobie z tym zaburzeniem, konieczne jest zastosowanie metody tzw. małych kroków, a polega to na tym, że dana osoba powoli przekracza ograniczenia odnośnie możliwości korzystania z komunikacji miejskiej lub wejścia do sklepu.

Dzięki temu pacjent może się przekonać, że nic złego się nie dzieje i że nic mu nie zagraża.

Poza tym podczas takiej terapii pacjent uczy się, np. kontrolować uczucie duszności czy niwelowania zawrotów głowy.

W leczeniu można również zastosować leki.

Jednak tutaj nie są wskazane leki, które działają przeciwlękowo z grupy benzodiazepin, ponieważ wiąże się z nimi wysokie ryzyko uzależnienia oraz brak docelowej skuteczności.

Natomiast podstawą leczenia farmakologicznego mogą być leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Pomóc mogą również leki przeciwdepresyjne z innych grup.

Trzeba pamiętać o tym, że te leki należy używać pomocniczo razem z psychoterapią oraz modyfikacją stylu życia.

Jak można pomóc sobie samemu przy agorafobii?

  • Zapanuj nad oddechem

Przyspieszony oddech to jeden z najczęściej występujących objawów agorafobii, a pomóc tutaj może zapanowanie nad nim, np. poprzez spowalnianie oddechu i głębokie oddychanie.

  • Relaksacja

Najpopularniejsze metody relaksacji to wykonywanie regularnych ćwiczeń, a także medytacja, co pozwala skutecznie obniżyć ogólny poziom lęku każdego dnia.

  • Zdrowy styl życia

Warto również poprawić własny styl życia, ponieważ aby zachować dobre zdrowie fizyczne i psychiczne pomaga: zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz odpoczynku, a także aktywność fizyczna, a do tego należy unikać, np. picia alkoholu czy palenia papierosów.

  • Bycie odważnym

Przezwyciężenie swoich lęków może być bardzo trudne, ale warto starać się nie rezygnować z aktywności życiowych z takiego powodu, że to może wywoływać lęk.

  • Edukacja

Warto poznać, czytać informacje, które dotyczą naszego stanu zdrowia, ponieważ to pozwoli zrozumieć, co się z nami dzieje, ale też jakich objawów można się spodziewać.

Jednak tutaj trzeba pamiętać o tym, aby sięgać do rzetelnych źródeł wiedzy, ponieważ sięganie po niepewne informacje może wyrządzić wiele krzywdy.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: ERGOFOBIA – GDY LĘK WYGRYWA Z CHĘCIĄ CHODZENIA DO PRACY

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.