W GALAKTYCE ISTNIEJE NAWET 36 CYWILIZACJI POZAZIEMSKICH

W Galaktyce może istnieć nawet do 36 cywilizacji pozaziemskich – na to wskazują dokładniejsze obliczenia możliwej liczby cywilizacji pozaziemskich w Drodze Mlecznej. Obliczenia naukowców uwzględniały naturę chemicznej ewolucji Wszechświata i typowe tempo rozwoju coraz bardziej złożonych form życia. Wyniki zostały opublikowane przez Astrophysical Journal.

Gdzie są kosmici?

Pół wieku temu amerykański astronom Frank Drake wymyślił równanie, za pomocą którego można obliczyć liczbę cywilizacji pozaziemskich w naszej galaktyce, a także oszacować szanse na kontakt z nimi.

Obliczenia Drake’a wykazały, że powinno ich być dużo i że ludzkość na pewno się kiedyś z nimi spotka.

Jednak fakt, że takie kontakty nie miały miejsca, spowodował, że wielu ówczesnych naukowców, w tym sławny fizyk Enrico Fermi, wciąż wątpi w prawdziwość założeń Drake’a.

W rezultacie pojawił się tzw. paradoks Fermiego: jeśli kosmici istnieją, to dlaczego ludzkość nie odkryła dotąd śladów ich istnienia?

W przeszłości naukowcy sugerowali, że brak istnienia cywilizacji pozaziemskich można wyjaśnić wyjątkowymi warunkami powstawania inteligentnego życia, które rozwinęło się na Ziemi.

Hipoteza ta wydaje się obecnie mało prawdopodobna dla naukowców po odkryciu wielu planet podobnych do Ziemi w pobliżu najbliższych nam gwiazd.

Profesor Christopher Conselis z University of Nottingham, jeden z autorów pracy opublikowanej w Astrophysical Journal, i jego koledzy próbowali rozwiązać paradoks Fermiego, podchodząc do niego pod względem ewolucji chemicznej i biologicznej:

Naszym pomysłem było wykorzystanie zasad teorii ewolucji w skali kosmicznej. Nazwaliśmy wyniki naszych obliczeń „astrobiologiczną granicą Kopernika. Według nich w naszej Galaktyce powinno istnieć co najmniej kilkadziesiąt cywilizacji, jeśli każda z nich zajmie około pięciu miliardów lat – powiedział Conselis.

Sugerowany przez naukowców pozorny brak cywilizacji pozaziemskich można wytłumaczyć faktem, że głównym ogranicznikiem ich powstawania mogą nie być specyficzne warunki na poszczególnych planetach, ale ogólny poziom chemicznej ewolucji Wszechświata i tempo rozwoju życia.

36 cywilizacji pozaziemskich

Faktem jest, że początkowo Wszechświat składał się tylko z trzech pierwiastków – wodoru, helu i niewielkiej ilości litu.

Tlen, węgiel, azot i inne pierwiastki, które tworzą białka i inne „cegiełki życia” zaczęły się w nim gromadzić po zapaleniu i wypaleniu pierwszych gwiazd.

Innymi słowy, w Galaktyce na pierwszych etapach jej rozwoju po prostu nie było wystarczającej liczby „materiałów budowlanych”, które byłyby potrzebne do uformowania planet i „budulców życia”.

Kierując się takim pomysłem, naukowcy obliczyli różne scenariusze narodzin cywilizacji pozaziemskich w Drodze Mlecznej, na podstawie wiedzy o ewolucji życia na Ziemi uzyskanej w ostatnich latach.

W rezultacie Conselis i jego koledzy obliczyli, ile cywilizacji może zasadniczo istnieć w Galaktyce przez cały czas jej istnienia, a także oszacowali liczbę możliwych „współczesnych” ludzkości.

Okazało się, że wcześniej w Drodze Mlecznej mogło istnieć od 475 do 928 cywilizacji, jednak teraz, jak sugerują astronomowie, ich liczba nie przekracza 36.

Najbliższa z nich, według Conselisa i jego zespołu, będzie w odległości kilku tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Jeśli to prawda, to dobrze wyjaśnia, dlaczego ludzkość jeszcze się z nimi nie skontaktowała.

Z jednej strony nasze przyrządy obserwacyjne nie są w stanie odbierać sygnałów radiowych ani błysków światła z takiej odległości.

Co więcej, sami kosmici, nawet jeśli ich cywilizacja istnieje znacznie dłużej niż człowiek, nie będą podejrzewać naszego istnienia, ponieważ nasze sygnały radiowe będą do nich docierały przez kilka tysiącleci.

Jeśli ludzkości uda się odkryć takie sygnały w przyszłości, będzie to oznaczać, jak konkluduje Conselis, że wysoko rozwinięte cywilizacje technologiczne w zasadzie mogą istnieć bardzo długo.

⇒ Czytaj także: POZAZIEMSKIE CYWILIZACJE WCIĄŻ ZNIEWALAJĄ LUDZKI GATUNEK

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.