ALTRIA GROUP- ZOBACZ, KTO RZĄDZI POLSKĄ I… ŚWIATEM!

Altria Group to jeden ze światowych gigantów, który skupia wokół siebie sieć powiązań znanych w Polsce i na całym świecie spółek i koncernów. Dlaczego o niej piszemy? Dlatego, że Polacy nieświadomie stykają się z nią codziennie, oddając swe ciężko zarobione pieniądze globalnemu koncernowi, który niszczy polską gospodarkę i wspiera zagraniczne rządy.

Żyjąc w niewiedzy i sięgając dzień w dzień po produkty znanych marek, przyczyniamy się do finansowego zniszczenia naszego kraju.

W rzeczywistości nie robi różnicy to, czyj produkt kupimy w sklepie, bowiem zyski ze sprzedaży i tak trafią do jednej, wspólnej puli.

Chyba, że otworzymy swe umysły i zaczniemy omijać szerokim łukiem pewne marki.

Jakie?

Zobaczcie sami, kto rządzi Polską.

Altria – jedna wielka rodzina

Altria Group to międzynarodowy koncern, który posiada 100% akcji danej firmy lub jest współudziałowcem spółek różnych branż.

Często członkowie jej zarządu posiadają własne firmy lub wchodzą w skład zarządu innych firm.

Do 2003 roku firma funkcjonowała pod nazwą Philipp Morris Companies.

altria.jpg
Altria

Jej korzenie wywodzą się z firmy, która została założona w 1854 roku w Londynie, a następnie w 1902 roku przeniesiona do USA.

Altria na całym świecie znana jest przede wszystkim jako potentat branży tytoniowej takich marek jak np. Marlboro, L&M lub Chesterfield.

W rzeczywistości skupia wokół siebie wiele znanych firmy i spółek, które tworzą jedną wielką rodzinę.

Łapa na browarach

SABMiller to potentat zajmujący się przemysłem browarniczym w Europie.

Jego roczny obrót na rynku europejskim wynosi 15 bilionów dolarów.

SABMiller może poszczycić się produkcją ponad 200 różnego rodzaju browarów i jego odmian, z czego 12 znajduje się na terenie Polski  (Tyskie, Lech, Żubr, Dębowe, Wojak, Redds, Gingers, Grolsch, Pilsner Urquell, Książęce, Kozel).

altria-tyskie.jpg
Piwa Tyskie fot.depositphotos.com

Oczywiście oglądając reklamy telewizyjne i sięgając w sklepie po piwo, mało kto zastanawia się nad tym, że rzeczywistości wszystkie one należą do jednego i tego samego właściciela.

W Polsce oficjalnie właścicielem wszystkich tych marek jest Kompania Piwowarska, jednak nad nią „czuwa” SABMiller, a nad nim zaś Altria mająca 28,7% udziałów.

Wniosek? Czy kupimy Tyskie, czy Lecha, czy Książęce – tak czy siak zyski trafią do jednej i tej samej, zagranicznej kieszeni.

Piecza nad czystością i urodą

Procter & Gamble Company (P&G) to grupa znana przede wszystkim z produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej.

Obecna jest w 180 krajach na całym świecie, trzymając pieczę nad 60 znanymi markami, w tym tak luksusowymi, jak np. perfumy Hugo Boss.

altria-p&g.jpg
P&G fot.123rf.com

W Polsce wyróżnia się 25 marek P&G, których zyski wpływają do kieszeni Altrii: Always, Ambi Pur, Max Factor, Ariel, Blend a Med, Bonux, Tampax, Tampax Compak, Pantene, Braun, Head & Shoulders, Gillette, Discreet, Vizir, Pampers, Olay, Londa, Duracell, Fairy, Wella, Herbal Essences, Naturella, Oral-B, Lenor i Old Spice.

altria-p&g.jpg
fot.123rf.com

Warto zaznaczyć, że od 2008 roku w zarządzie Altrii pracuje były członek rady dyrektorów P&G.

Słodki smak władzy

Koncern Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) wszyscy znają z produkcji produktów żywnościowych i napojów.

Altria ma w nim aż 88,1% udziałów.

W Polsce funkcjonuje aż siedem jej fabryk.

altria.jpg
Piwa Tyskie fot.depositphotos.com

Konkurencyjne marki tego samego koncernu spotykamy na co dzień w polskich sklepach: Milka, Oreo, Alpen Gold, Prince Polo, 3BIT, Petitki Lubisie, belVita, SAN, Halls, Jacobs, Tassimo i Maxwell House.

Nadzór nad bankowością

Od 2002 roku w Altrii pracuje były prezes i dyrektor generalny Citigroup, która przejęła swego czasu Bank Handlowy w Polsce.

altria.jpg
fot.123rf.com

Obecnie funkcjonuje on pod nazwami citi handlowy, citi financial oraz citibank.

Tytoniowy potentat

Bez wątpienia Altria jest największym potentatem branży tytoniowej.

Posiada 100% udziałów w spółce tytoniowej U.S. Smokeless Tobacco Co. produkującej wyroby znane w Ameryce oraz w Philip Morris International (PMI), która na rynku polskim słynie z takich marek jak Marlboro, L&M, Red&White lub Chesterfield.

altria.jpg
fot.123rf.com

Dla zmylenia konsumenta na opakowaniach produktów wyżej wymienionych marek widnieje informacja, iż należą one do Philip Morris Polska.

Gdzie wpływają zyski – wiadomo…

Medialna i hotelarska kontrola

Od 2004 roku w Altrii pracuje członek zarządu Marriott International oraz National Geographic Society.

W ten oto sposób ten światowy gigant może docierać do najważniejszych informacji z całego świata oraz sprawować kontrolę nad przekazem prasowym i telewizyjnym.

altria-Marriott.jpg
Marriott fot.123rf.com

Zamiast informacji o rzeczywistym stanie rzeczy możemy otrzymywać wygodną dla niektórych „prawdę”.

Od napojów do motoryzacji

Od 2013 roku w zarządzie Altrii zasiada była prezes i dyrektor generalny DIAGEO (firmy produkującej wysokoprocentowe alkohole, np., wódki Smirnoff, Johnnie Walkera, ale też i piwa Guinness), dyrektor generalny Coca-Cola oraz General Motors.

Na rynku polskim Coca-Cola Company funkcjonuje jako producent Coca-Cola Hellenic Polska, zatrudniający 2800 osób.

altria-pepsi-coca-cola.jpg
fot.123rf.com

W rzeczywistości jest to jedna i ta sama polska rozlewnia napojów takich marek jak: Coca-Cola, Fanta, Cappy, Burn, Monster Energy, Kinley, Powerade, Nestea oraz Sprite.

Co ciekawe rozlewnia ta działa dla wspomnianego na początku tekstu SABMiller’a.

Altria czuwa także nad koncernem motoryzacyjnym General Motors, w tym nad zakładem Opla w Gliwicach, produkującym dla Opla, Vauxalla, Buicka i Holdena.

Konkurent czy przyjaciel?

Odwieczny rywal, konkurent czy sprzymierzeniec? Coca-Cola i Pepsi – niezależnie, co wybierzemy (choć lepiej ich unikać) i tak zyski z ich sprzedaży wzbogacą zasoby Altrii.

Stosunkowo od niedawna, bo od 2011 roku w zarządzie Altrii zasiada emerytowany prezes firmy MillerCoors (dawny właściciel SABMiller) oraz PepsiCo.

Fabryka Pepsi-Cola General Bottlers w Michrowie i Żninie to producent takich marek jak: Pepsi, Schweppes, Lipton Ice Tea, Slice, Gatorade, Rockstar Energy Drink, Mountain Dew, 7UP, Mirinda Orange, soki Toma i woda Górska Natura.

W Polsce w ramach PepsiCo działa także zakład produkcyjny Frito Lay Poland sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim.

Ich znakiem rozpoznawczym są takie marki jak: Lay’s, Cheetos, Mr. Snaki, Sunbites, Twistos, Star, Cheetos i Hyper.

Jak widać, jedna wielka grupa pełni kontrolę nad tym, co kupujemy, co jemy, w czym pierzemy, czym się myjemy etc.

Sprawuje władzę nad naszym życiem i nad naszą codziennością, kolejnymi reklamami i ogólnodostępnością ograniczając nasz wolny wybór, który tak naprawdę nie istnieje, bo
i tak wszystko trafia do jednej i tej samej kasy.

Dlatego też tak ważne jest wspieranie POLSKICH, lokalnych, małych przedsiębiorstw, którym trudno wybić się na rodzimym rynku ze względu na podatkowe i urzędowe formalności, którym zagraniczny gigant nie podlega.

Pamiętajmy, że małe kroki prowadzą do celu.

Jeżeli przy kolejnych zakupach zrezygnujesz
z wyboru produktów należących do marek Altrii, przyczynisz się do likwidacji tego wielkiego monopolu i dasz szansę rozwoju prawdziwie polskiemu rynkowi.

Wspierajmy rodzimą gospodarkę!

Tekst powstał na podstawie materiałów projektu „Właściciele Polski” z listopada 2013 roku autorstwa Tomasza Pietruszki i Andrzeja Banacha.

Od tego czasu w niektórych firmach i branżach nastąpiły zmiany i zapewne z biegiem lat będą one nadal powstawać,  co nie zmienia faktu, że Altria wciąż trzyma nad wszystkim pieczę.

I tak przykładowo SABMiller w 2016 roku został wykupiony przez swojego największego konkurenta – koncern Anheuser-Busch InBev, a właścicielem Kompanii Piwowarskiej stał się japoński Asahi Group Holdings Ltd.

Tak, czy inaczej w imieniu wszystkich świadomych Polaków – dziękujemy twórcom projektu za świetną pracę i kawał dobrej roboty, którą wykonali, opracowując mapę spółkowych powiązań Altrii.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.