BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXII

Niewidoczny na pierwszy rzut oka świat, który odkrywam każdego dnia, zdaje się być… bardziej znaczący od tego, co wszyscy widzimy – podsumował swoje myśli Człowiek. Gdybyśmy czysto teoretycznie prześledzili wybory wszystkich ludzi, pewnie powiedzieliby, że zawsze analizują wszelkie informacje i na podstawie wyciągniętych wniosków stwierdzają jaką drogą w swoim życiu podążać – tyle tylko, że im bardziej zastanawiam się nad swoim życiem, tym wyraźniej dostrzegam, iż wiele decyzji podjąłem… praktycznie mimowolnie, bez głębokiej analizy i jedynie mając wrażenie, że coś wybieram. – Człowiek snuł swoje rozważania. 

Czy jednak wszystko to pozostaje moim wyborem, czy jakaś niewidzialna siła warunkuje pewne decyzje, na podświadomym poziomie popychając nas w określonym kierunku? 

Biorąc pod uwagę wcześniejsze przemyślenia, zastanawiam się w którym momencie wybrałem życie w mieście.

Chyba, że właściwie wyboru nie miałem! – i tu, Człowiek poczuł jak jego myśli przyspieszają.

Chyba, że… powtórzył –  tak naprawdę miałem tego wszystkiego nie analizować!

Gdybym to zrobił, to musiałbym długo się zastanawiać, czy wszystkie negatywne aspekty życia w mieście wciąż by mnie tam skierowały.

Skoro jednak przez długi czas nie badałem czy to właśnie będzie najlepszy wybór, to może się okazać, że decyzja zapadła znacznie wcześniej.

A jeśli tak, to kiedy? – Człowiek pytał samego siebie.

Postanowił, że znajdzie rozwiązanie i rozpoczął od sprawdzania skojarzeń, które się w nim pojawiały.

Najpierw pomyślał o słowie ‘wieś’. 

Automatycznie pojawiły się w jego umyśle obrazy orania ziemi, traktorów, dość brzydkich zapachów, starych kufajek, zwierząt chodzących gdzie popadnie, a do tego zacofanych sklepów, rozpadających się stodół, i wszystkiego, co powiązane ze słomą w butach –  prostackiego słownictwa, beznadziei i biedy.

Z drugiej strony pojawiło się słowo miasto.

Tu zobaczył drapacze chmur, olbrzymie i świecące galerie handlowe, pełne ludzi miejsca spotkań, wydarzenia kulturalne, koncerty, piękne sklepy i ruch, 24 godziny na dobę.

Oprócz tego pojawiły się skojarzenia ubranych dobrze ludzi, nowoczesnych samochodów, możliwości robienia kariery i modowych nowości. 

Człowiek przyglądał się temu co pojawiło się w jego umyśle i zobaczył jak drastycznie te skojarzenia się od siebie różnią.

Zauważył, że w takim ujęciu sprawy, praktycznie nie ma znaczenia co jeszcze do nich dodamy, skoro decyzja już praktycznie zapadła.

Nie potrzeba było robić dokładniejszej analizy, a jeśli już – to jedynie pod kątem tego, w której dzielnicy miasta zamieszkać… – podsumował z krzywym uśmiechem i jeszcze raz przejrzał w umyśle wszystkie pojawiające się obrazy.

Pomyślał o wsi i zrozumiał, że te odruchowe skojarzenia odzywały się w nim zwłaszcza wtedy, gdy patrzył na życie z perspektywy ekonomi i tego gdzie można lepiej zarabiać.

Były to względy oczywiste, a jednak natychmiastowo wykluczające wszystkie inne czynniki – to, że wielu ludzi żyjących w miastach, to właśnie na wieś wyrusza w poszukiwaniu odpoczynku i wytchnienia od codziennej krzątaniny; to, że na wieś ludzie ruszają po dobre przetwory ‘od babci’, po zdrowe jedzenie, świeże mleko, a często i chleb z małych, lokalnych piekarni. 

Dało się zauważyć, iż w niektórych aspektach to właśnie tam należało szukać dobrostanu – jednak wymagało to spojrzenia z zupełnie innej perspektywy.

Była ona jednak schowana trochę głębiej i przy wszystkich automatycznych skojarzeniach nie było łatwo do niej dotrzeć.

Skoro więc tak trudno jest naprawdę przeanalizować wszystkie nasze wybory, to co sprawia, że właściwie w ogóle je podejmujemy?

– Człowiek pytał samego siebie i uświadamiał sobie coraz więcej..

BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXIII

Andrzej Tomicki

⇒ Czytaj także CZAS ODZYSKAĆ MOC – TERAZ JESTEŚMY WOLNI

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.