BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXIII

Każdego dnia podejmujemy wiele decyzji, które pozornie nie wpływają na całe nasze życie – przecież wybór tego, co zjemy na śniadanie, raczej nie uznajemy za mający kolosalne znaczenie. Podobnie z założonym dziś ubraniem, drogą, którą jedziemy do pracy, czy sposobem na spędzenie wieczoru – to wybory, którym nie nadajemy wielkiego znaczenia. Co innego w przypadku spraw poważnych – decyzji o gdzie spędzimy życie, tego z kim je spędzimy, i jaką drogę własnego rozwoju wybierzemy – siedzący w fotelu Człowiek, spokojnie analizował własne myśli. 

I tak ja, ale i wielu innych ludzi, zakładamy, że na podstawie wszelkich zebranych informacji, sprawdzenia ich oraz wyciągniętych z tego wniosków, świadomie zdecydowaliśmy o najważniejszych aspektach naszego życia. 

Taak – przeciągle powiedział – gdyby nie wszystkie wcześniejsze przemyślenia, to pewnie dla świętego spokoju bym się z tym zgodził.

Lecz im dłużej o tym myślę, tym bardziej zauważam, że na początku zawsze jest coś zupełnie innego… – tu urwał i pomyślał o dzisiejszym śniadaniu.

Rzecz to pozornie nie mająca znaczenia.

Ot wstają ludzie rano, sięgają do lodówki i spożywają określone produkty.

Czy i ja się głębiej nad każdym posiłkiem zastanawiam? – pytał samego siebie.

Można by powiedzieć, że śniadanie to śniadanie, a jednak z jakiegoś powodu ma ono określoną formę – przecież tysiące, a nawet miliony osób w danym kraju je dość podobne posiłki.

Oczywiście, że mogą się one różnić niektórymi składnikami, ich konsystencją, oraz przygotowaniem, lecz w dużej mierze zapewne będą się mieścić w określonym schemacie tego, co śniadaniem nazywamy.

Ilu znamy ludzi, którzy na śniadanie jedzą sushi? – zadał sobie pytanie i w swym umyśle wytrwale rejestrował własne obserwacje. 

Już na samą myśl o jedzeniu sushi na śniadanie pojawił się w nim pewien dyskomfort. – nie dlatego, że nie lubił takich potraw, a dlatego, że jakoś to nie pasowało.

Bardziej naturalne dla niego zdawały się być kanapki z masłem i serem, kawałek twarogu, rzodkiewki, jajka, i do tego kawa lub herbata.

Podobne do tego śniadania obserwował w swoim domu, w domu znajomych, i takie sam też jadał.

Gdyby od początku życia widział wszędzie sushi o poranku, to pewnie i on za tym by podążał – dlaczego jednak lądują na talerzy kanapki, a nie rolki z wasabi i ryżem? – pomyślał i od razu dopowiedział – …ponieważ taki OBRAZ śniadania został stworzony w umyśle jego, i wielu ludzi żyjących w danym kraju. 

Gdyby przekroczyć którąkolwiek granicę, to pewnie by się okazało, że inne posiłki traktuje się tam jako normę…

– Człowiek poczuł jak jego ciało przeszedł silny prąd i podekscytowany analizował dalej – czyli obraz to swego rodzaju norma, przyjęty schemat, model działania ukierunkowujący działania ludzi, i to bez ich świadomej analizy.

Skoro nikt nie zadaje sobie pytania: dlaczego na śniadanie jem właśnie to? – a jednak każdego dnia po jedzenie z lodówki sięga, to znaczy, że na innym poziomie, automatycznym, podświadomym, już zostało określone co powinno się zjeść jako pierwszy posiłek.

Tylko jak to się stało? – dziwił się Człowiek własnym wnioskom.

Rozważając jednak dalej, zobaczył jak w telewizji i całej kulturze życia nieustannie przewijały się obrazy śniadania – i choć być może nikt świadomie nie zwracał na nie uwagi, to w reklamach pojawiały się margaryny i masła, które do kanapek są najlepsze, a w podręcznikach szkolnych i wszelkich materiałach edukacyjnych dotyczących żywienia, można było znaleźć informację o tym, czym właściwe śniadanie być powinno. 

No tak – pomyślał Człowiek – przecież OBRAZY śniadania widziałem tysiące razy, i to one, zupełnie bez mojej świadomości, tworzą schemat, według którego teraz przygotowuję posiłki.

A skoro już tam są, to pytanie: dlaczego zostały stworzone?

BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXIV

Andrzej Tomicki

⇒ Czytaj także: HOLOGRAFICZNY WSZECHŚWIAT – UJAWNIONY RAPORT CIA

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.