BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXVIII

Człowiek wciąż rozmyślał o życiu ludzi w najbliższym otoczeniu, o tym, jak on sam żyje, i o tym wszystkim, co z jakiegoś powodu zdawało się wcześniej umykać jego uwadze. Coraz częściej miał wrażenie, iż najważniejsze tematy – te dotykające najbardziej podstawowych obszarów życia, niezmiennie pozostają w cieniu. Z pierwszych stron gazet możemy dowiedzieć się o wydarzeniach i intrygach ze świata show biznesu, ale z jakiegoś powodu nie ma tam informacji o tym, jak stworzyć własną przestrzeń do życia, która pozwoli nam spokojnie funkcjonować – zauważał Człowiek.

Każdego dnia rozgrywa się przed nami teatr dziejów – kontynuował swoje rozważania.

Cała ludzkość nieustannie przetwarza ogromne ilości informacji: zdjęć, filmów, reklam i wszelkich wiadomości – tylko można odnieść wrażenie, że wszyscy próbują poradzić sobie z buzującymi w nich emocjami.

To w zasadzie nie powinno nikogo dziwić – pomyślał – skoro logicznie analizując tak prosty zdawałoby się temat, jakim jest tworzenie DOMU, można dojść do wniosku, że tu prawie nikt go nie ma!

A skoro go nie ma, to i trudno ludziom czuć prawdziwy spokój i radość. 

Oczywiście prawie wszyscy gdzieś mieszkają – jedni w jednorodzinnych budynkach, inni w ‘rzędówkach’, mieszkaniach, a jeszcze inni – w ogromnych willach.

Pozornie do wyboru, do koloru, lecz przecież, jak już wcześniej zaczął rozumieć – dom, to nie tylko konstrukcja (nawet jeśli racjonalny umysł tak zakłada), ale również płynące zeń odczucia, które powinien on zapewnić.

Jako, że Człowiek lubił do wszystkich rzeczy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem, tak i teraz, postanowił na spokojnie wszystko przemyśleć.

Przypomniał sobie wnioski, które pojawiały się podczas oglądania filmów o świecie natury, i tym, że poza miejscem do spania, odpoczynku i robienia zapasów, wiele żywych istot tworzy dom ze względu na… Tak, Poczucie bezpieczeństwa westchnął.

Co więc trzeba zrobić, by je odczuwać?

Na pierwszy rzut oka to może cztery ściany, dach nad głową i solidne ogrodzenie to załatwiają? – zapytał samego siebie.

Szybko jednak pojawiła się odpowiedź, że przecież w dużej mierze ludzie tylko nieustannie dokładają sobie więcej zamków i kłódek, a poszukiwane odczucia się nie pojawiają.

Pomyślał więc o życiu w wielkich blokowiskach, w których ludzie mieszkają tuż obok siebie – duże skupiska ludzkie powinny zapewniać poczucie bezpieczeństwa, bo przecież często są to dziesiątki, setki, a może nawet i tysiące osób w dość ciasnych wspólnotach.

Czyż nie tak ludzie radzili sobie dawniej, w ten sposób radząc sobie z zewnętrznymi zagrożeniami?

Niby tak mówi historia, lecz i tu  szybko Człowiek doszedł do wniosku, że w obecnych czasach tak duże zagęszczenie przynosi tylko odwrotny skutek – ludzie nie mają swojej przestrzeni i wcale nie pomaga im to w utrzymaniu dobrych emocji.

Może w takim razie powinienem do tego podejść zupełnie na odwrót i zacząć od emocji? – pomyślał.

Analizował już wcześniej, że z tego, co nazywamy wsią ludzie biorą najwięcej, gdy jadą na wakacje – tam, w ciszy i spokoju natury, często czują się najlepiej.

Może więc w takim razie, to właśnie od stworzenia własnego pięknego zakątka trzeba by zacząć?

Może własny ogród założyć, by jego piękno oczy cieszyło każdego dnia życia i pozwalało dobre emocje generować?

Może stworzyć takie miejsce, by wszystkie chwile były tam jak prawdziwe wakacje…

Tu Człowiek przerwał swoje rozważania i powiedział do samego siebie: …tylko żeby to naprawdę cieszyło i dawało poczucie bezpieczeństwa, to musi być to własne.

W obcym miejscu, u kogoś – zawsze będzie się czuło, że to tylko tymczasowy przystanek…

Andrzej Tomicki

BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXIX

⇒ Czytaj także: 10 SPOSOBÓW MANIPULACJI SPOŁECZEŃSTWEM, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ!

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/