BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXVII

No tak, żyją sobie ludzie i wciąż bawią się w ‘głuchy telefon’ – przekazują wiedzę oraz zdobyte doświadczenia, a przecież wiele spraw którymi się zajmują, może mieć zupełnie inny niż pierwotnie charakter – rozmyślał Człowiek. Ciężko jednak to sprawdzić, ze względu na brak punktu odniesienia – któż bowiem może powiedzieć nam o tym jak wyglądało życie na przykład tysiąc lat temu… a jeśli nawet coś usłyszymy, to skąd pewność, że nie jest to kolejna wersja zniekształconego przekazu?

Choćbyśmy nawet sięgnęli po dawne księgi i starodruki, to przecież i one najczęściej są po prostu kolejną kopią wcześniejszych dzieł. 

Człowiek zrozumiał więc, że wszystko musi przeanalizować samodzielnie – rozpędzać swą myśl, sprawdzać, badać i na własnych wnioskach bazując, podejmować kolejne decyzje.

Jedna z nich dotyczyła przecież czegoś tak ważnego, jak wybór miejsca do zamieszkania.

Teraz, siedząc wygodnie w fotelu, Człowiek oglądał jeden z wielu seriali dokumentalnych o Ziemi – lubił filmy przyrodnicze, i w tym momencie włączył jeden z nich.

Na początku pokazane były odległe krainy, w których przez pół roku nie zachodziło słońce, potem pojawiły się tropikalne wyspy, górskie zbocza, lasy liściaste i mieszane, wreszcie stepy, morza i pustynie.

Prawie w każdym z tych miejsc żyły różne zwierzęta – niektóre bardziej, niektóre mniej dostosowywały się do otaczających je warunków, lecz występował dla nich wspólny mianownik – większość gatunków budowała jakiegoś rodzaju DOM. 

Zobaczył ogromne niedźwiedzie – one tworzyły dla siebie i swojego potomstwa gawrę, w której to mogły spokojnie spędzać czas; zobaczył również bobry – one z kolei tworzyły żeremia, czyli wspaniałe konstrukcje, z ukrytym pod wodą wejściem.

Patrzył na ptaki uwijające gniazda, oglądał inne zwierzęta i w pewnym momencie zupełnie odpłynął w swoich myślach – dobijało się do niego pozornie bardzo proste pytanie: skoro tak wiele stworzeń buduje swoje siedziby, tworząc własny dom, to czymże jest on dla nich, i czym jest on dla mnie?

Człowiek zatrzymał film i nie mogąc usiedzieć w miejscu, zaczął chodzić po pokoju.

Jego myśli płynęły bardzo szybko – … jeśli w świecie natury jest to tak wyraźny trend, że w pierwszej kolejności zwierzęta szukają własnego miejsca – budują schronienie, kopią wygodne nory czy zasiedlają dziuple w drzewach, bez względu na to jaki wybierają wariant, z pewnością jest to miejsce odpowiadające ich potrzebom, to musi być ku temu istotny powód.

I oczywiście on jest – własne miejsce daje im ochronę, spokojny sen, pozwala gromadzić zapasy, ale przede wszystkim – odnosząc to do ludzkich emocji i potrzeb, zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Przecież taka powinna być jedna z najważniejszych funkcji domu – pomyślał.

Szybko jednak analizował dalej:

w dzisiejszym świecie słowem ‘dom’ określamy konstrukcję – cztery ściany, dach, okna – wszystko to, co znamy z katalogów i co najczęściej budujemy.

No i wszystko się zgadza – tylko, że sam w sobie budynek nie zapewnia tego, co może być najważniejsze – poczucia bezpieczeństwa.

Owszem, Człowiek zamyka się na cztery spusty od środka, montuje kraty w oknach i odgradza się od świata wysokim murem, lecz czyż to właśnie nie jest świadectwem tego, że wcale nie czuje się spokojnie?

Może, odnosząc się do wcześniejszych wniosków, zupełnie nieopatrznie wszyscy przyjęliśmy definicję domu jako budynku, błędnie rozumiejąc przekaz dany nam przez wcześniejsze pokolenia?

Może dom, to właśnie przestrzeń, która powinna nas otulać, roztaczając aurę spokoju i bezpieczeństwo zapewniać, a nie złożona w całość układanka różnych materiałów – zastanawiał się Człowiek.

Jeśli tak, to gdzie szukać przepisu na własną przestrzeń, którą domem nazwać będę mógł? – pomyślał i zaczął notować własne spostrzeżenia.

Andrzej Tomicki

BYŁ SOBIE CZŁOWIEK CZ. XXVIII

⇒ Czytaj także: TWÓJ DOM – MAGICZNE MIEJSCE, CZY BUDYNEK BEZ DUSZY?

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/