CHORS – WŁADCA NAD DEMONAMI NOCNYMI I WODNYMI

Chors to słowiańskie bóstwo solarne albo lunarne, które znane jest również jako Choros oraz Chrs. Przypisuje się mu władanie nad demonami wodnymi oraz nocnymi. Jakie ma jeszcze znaczenie?

Wzmianki o Chorsie

Wzmianka o Chorsie występuje w „Powieści minionych lat”, gdzie został przedstawiony w szeregu razem z innymi bóstwami, np. z Perunem oraz Dadźbogiem.

Informacja o nim pojawia się również w „Słowie o wyprawie Igora” – autor przedstawił tutaj historię wyprawy połockiego Wsiesława, który przebiegł wielkiemu Chorsowi drogę.

Poza tym o Chorsie wspomina się również w niektórych tekstach kościelnych, np. w „Słowo i objawienie się św. Apostołów” oraz „Biesiada trzech świętych”.

Etymologia imienia Chors

Etymologii tego imienia naukowcy szukają w starożytnych językach Bliskiego Wschodu, a są to tereny Iranu.

Słowo sanskryckie „hara” oznacza „ogień”, natomiast awestyjskie „xvar” oraz nowoperskie „xurest” tłumaczy się jako „błyszczące słońce”, a „khor” – jako „słońce”.

Jednak Aleksander Brückner poszukuje pochodzenia imienia Chors w języku prasłowiańskim, gdzie wywodzi je od słowa „wycharsły”, które oznacza „wynędzniały”, a to może mieć związek z regularnym ubywaniem księżyca albo z jego bardzo małym blaskiem w stosunku do światła słonecznego.

Należy również podkreślić fakt, że w językach słowiańskich, co odróżnia ich od Europy Zachodniej, Księżyc jest rodzaju męskiego (Słońce jest rodzaju nijakiego), czyli tak samo, jak w irańskim kręgu kulturowym i w związku z tym bardzo prawdopodobna wydaje się teoria, która dotyczy bliskowschodniego rodowodu Chorsa.

Pomimo tego, że pochodzenie jego imienia związane jest ze Słońcem to i tak Chors uznawany jest za bóstwo lunarne.

Solarność oraz lunarność nie są od siebie tak bardzo odległe, ponieważ jest teoria, która mówi, że nazwa „księżyc” oznacza „syna księdza” (księcia), a w tym przypadku jest nim Słońce.

Do tego powyższą teorię może potwierdzić to, że bardzo często Chors łączony jest z Dadźbogiem, który był synem Swaroga.

Chors może być również spokrewniony z Welesem, czyli bogiem świata podziemnego.

Domena Chorsa

W związku z tym, że Chors uważany jest za bóstwo lunarne, to przypisuje się mu władane nad demonami wodnymi oraz nocnymi, takimi jak: zmora lub rusałka.

Zgodnie z ludowymi mądrościami tzw. ubywanie księżyca jest związane ze zjadaniem go przez wilki, a to może łączyć Chorsa z wilkołactwem.

Ten związek może również potwierdzać fakt, że czasami Chors był wyobrażany jako połączenie wilka i człowieka.

Z kolei w innych wersjach był przedstawiany jako wychudzony człowiek, ale może być prawdą to, że posiadał on obie te formy, które mógł dowolnie przybierać.

Czytaj także: POŁUDNICA – LETNI DEMON SŁOWIAN

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.