CONKER – KULISTE MIESZKANIE PRZYSZŁOŚCI?

Conker – czy w nim będziemy mieszkać w przyszłości? Jeśli wierzyć niektórym opowieściom science fiction, nasze mieszkania mogą znajdować się w błyszczących i sferycznych domach przypominających gigantyczne piłki umieszczone na palach. Niedawno pewna brytyjska firma zaproponowała nowy rodzaj budownictwa, który przenosi nas prawie w kosmiczny świat.

Mieszkanie dla każdego

Coraz więcej młodych ludzi stara się znaleźć na start niedrogie mieszkanie, a ci, którym udało się uzyskać kredyt hipoteczny, starają się o czasie spłacać raty.

Wśród nich są także studenci uniwersytetów, którym najbardziej zależy na znalezieniu niedrogiego mieszkania.

W związku z tym w 2015 roku w głowie Jag’a Virdie, który budował wówczas domek na drzewie dla swoich dzieci, pojawiło się jedno rozwiązanie – zaprojektować budynek, który będzie piękny, aerodynamiczny, mocny i wszechstronny, a przy tym dostępny cenowo dla każdego.

conker-kule.jpg
Źródło: conkerliving.com

Wykwalifikowany zespół inżynierów pracujących kiedyś dla Rolls-Royce’a, Bentley Motors, Lotus Cars i Airbusa opracował więc nowoczesne mieszkanie w kształcie kuli, które można dostosować i spersonalizować bez ograniczeń – zarówno z zewnątrz, jak i we wewnątrz.

Przestronny Conker

Conker, bo tak nazwano nowy rodzaj sferycznego mieszkania, można postawić w ciągu jednego dnia, bez konieczności budowania jakichkolwiek betonowych podstaw lub fundamentów.

Pełnowymiarowa kula ma około 4 m wysokości i 41 m obwodu

Jej obudowa wykonana jest z aluminium i plastiku pochodzącego z recyklingu, a ściany zawierają izolację o grubości ponad 200 mm, co gwarantuje wydajność cieplną zarówno latem, jak i zimą.

conker-mieszkanie.jpg
Źródło: conkerliving.com

Aby wejść do kulistego mieszkania, trzeba pokonać kilka stopni  i otworzyć drzwi przypominające rodzaj wejścia, które znajduje się w samolocie.

Wewnątrz znajduje się zaskakująco dużo przestrzeni.

Conker ma drewniane podłogi, system ogrzewania podłogowego, możliwość zasilania energią słoneczną, a także na życzenie klienta – osobną łazienkę i toaletę lub kuchnię.

W środku znajdują się również inne niezbędne rzeczy, które naprawdę zamieniają kapsułę w dom (łóżko, kanapa, stół, krzesła itp.).

Kupno takiego mieszkania ze wszystkimi udogodnieniami to koszt ponad 45 000 USD, chociaż dostępne są także tańsze opcje, jeśli kupujący zrezygnuje z elementów wyposażenia i innych dodatków.

Jest potencjał

Na razie Conkerami zainteresowane są osoby, które przeznaczają je na domki w ogrodach lub jednoosobowe biura.

Kulisty budynek ma również inny potencjał.

conker-kuliste-mieszkanie.jpg
Źródło: conkerliving.com

Z racji tego, że można go łatwo zmontować lub zdemontować, może działać na przykład jako tymczasowy bar stawiany na pokazy, festiwale muzyczne i inne wydarzenia.

Modułowa konstrukcja pozwala na rozbudowę Conkerakapsuły można również połączyć ze sobą korytarzem, tak aby uzyskać duże, przestronne mieszkanie.

W dodatkowym budynku może znajdować się osobna kuchnia, sypialnie, gabinety lub łazienki.

Pomysłodawca kulistych mieszkań uważa, że są one przyszłością ludzi na całym świecie i wygodnym miejscem do szczęśliwego życia.

⇒ Czytaj także: DOMY KOPUŁOWE PRZYSZŁOŚCIĄ EKONOMICZNEGO BUDOWNICTWA?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.